Adobe Reader Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar üzerinde kullanılan en popüler döküman tiplerinden birisi PDF, bu dökümanları okumak için kullandığımız en popüler program ise Adobe Reader.

Adobe Reader Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar üzerinde kullanılan en popüler döküman tiplerinden birisi PDF, bu dökümanları okumak için kullandığımız en popüler program ise Adobe Reader.

Adobe firması tarafından geliştirilen bir PDF okuyucu program olan Adobe Reader, ilk çıktığı günden bu yana zaman ilerledikçe gelişerek farklı özelliklere de sahip oldu. Multimedya ve formlar dahil her tür PDF dosyasını açabilen bir program olan Adobe Reader, artık sadece bilgisayarlarınızda değil, mobil cihazlarınızda da kullanılabiliyor. Pek çok kapsamlı özelliğe sahip olan Adobe Reader ile PDF dosyalarını sadece görüntüleme değil, imzalama, yorum ekleme ve yazdırma gibi işlemleri de yapabiliyorsunuz.

Bütün bunlar da onu en çok tercih edilen ve hatta bir numaralı PDF okuyucu yapıyor. Peki Adobe Reader nasıl kullanılıyor? Biz de bugün sizler için Adobe Reader'ı nasıl kullanacağınıza dair resimli bir rehber hazırladık.

1. PDF Dosyalarının Açılması.

Adobe Reader ile aklınıza gelebilecek her türden PDF dosyasını görüntüleyebiliyorsunuz. Tabi bunun için öncelikle açmanız gerekiyor. Adobe Reader'ı bilgisayarınıza indirip açtıktan sonra karşınıza çıkan ekranda "Aç" butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki PDF dosyalarını açabiliyorsunuz.

Bununla birlikte herhangi bir PDF dosyasını açtıktan sonra bir başkasını açmak istediğiniz zaman Dosya > Aç seçeneklerini kullanarak da başka bir PDF dosyasını açabiliyorsunuz.

2. PDF Dosyalarının Görüntülenmesi.

Adobe Reader'ın temel ve en büyük amacı PDF dosyalarını görüntüleyebilmektir. Bu yüzden de kapsamlı görüntüleme seçeneklerine sahip olduğunu söyleyebilirim. Görüntüleme seçeneklerine ulaşmak için Görünüm sekmesine tıklamanız yeterli. Buradan resmi döndürebilir, yakınlaştırabilir, okuma modu veya tam ekran moduna geçirebilirsiniz.

Adobe Reader ile yapabileceklerinizden bir diğeri de çok kalın kitapların istediğiniz sayfasına anında erişebilme şansına sahip olmanızdır. Bunun için aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretli yere istediğiniz sayfa numarasını yazmanız ve Enter tuşuna basmanız yeterli.

3.PDF Dosyalarının İmzalanması.

Eğer kendi yarattığınız bir PDF dosyası üzerinde çalışıyorsanız ve başkaları ona müdahele etse dahi, size ait olduğunu belirtmek istiyorsanız, veya işle ilgili herhangi bir belge imzalamanız gerekiyorsa fakat uzakta olduğunuz için PDF versiyonunu imzalamak durumundaysanız Adobe Reader imdadınıza yetişiyor. Tek yapmanız gereken sağ üstte "İmzala" butonuna tıklamak. Ardından alt taraftan imzanızı veya isterseniz parafınızı belirleyerek belgenin üzerine tıklamanız yeterli. Ardından imzanızı istediğiniz yere taşıyabilir, büyütebilir ve küçültebilirsiniz.

4. PDF Dosyalarına Yorum Bırakma.

Diyelim ki bir PDF dosyası üzerinden dersinize çalışıyorsunuz. Veya okuduğunuz kitabın bazı yerlerine notlar bırakmak istiyorsunuz. Örneğin ben İngilizce kitaplar okurken anlamadığım kelimelerin Türkçelerini yanına yazmayı seviyorum. Bu durumlarda kullanabileceğiniz özellik de Yorum özelliği. Bunun için yine sağ üst köşeden Yorum butonuna tıklamanız yeterli. Ardından alt kısımdaki "Ek Açıklamalar"dan yapışkan not ekle, metni vurgula, metine yorum ekle, dosya ekle, ses kaydet gibi farklı seçeneklerden istediğinizi seçerek dosyaya farklı yorumlar ve notlar ekleyebiliyorsunuz.

Adobe Reader'ın yapabilecekleri elbette bunlarla sınırlı değil. Fakat temel olarak bunları yapabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte ücretli olarak sunduğu çevrimiçi kullanabileceğiniz sınırsız PDF dönüştürme gibi özellikleri de mevcut. Eğer Adobe Reader kullanımı ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

YORUMLAR