Akıllı Telefon Nasıl Web Kamerası Olarak Kullanılır?

Yazımızda akıllı telefonunuzu nasıl bir web kamerasına dönüştürebileceğinizi resimli olarak anlatıık

Akıllı Telefon Nasıl Web Kamerası Olarak Kullanılır?

Merhaba Tamindir takipçileri. Web kameraları arkadaşlarımızla veya ailemizle internet üzerinden haberleşirken başvurduğumuz görüntülü sohbet çözümleri. Bu araçlar kullanışlı olsalar da kimi zaman arızalanabiliyorlar. Bunun yanında mevcut kameranızın görüntü kalitesi sizi tatmin etmiyor olabilir. Seyahatlere çıktığınızda da bir web kamerasına ihtiyaç duyabiliyorsunuz. İşte bu tür problemleri çözebilmek için Android veya iOS işletim sistemini kullanan akıllı telefonunuzdan yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda akıllı telefonu web kamera olarak kullanma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi resimli olarak anlatacağız. Anlatacağımız yöntemler Android veya iOS cihazlarınızı birer kablosuz web kamerasına dönüştürmesi açısından da oldukça kullanışlı çözümler.

Akıllı telefonunuzu bir web kamerasına dönüştürebilmeniz için tavsiye edeceğimiz çözümlerden ilki Droidcam adlı yazılım. Droidcam sadece Android ihazlar için geliştirilmiş bir çözüm. Droidcam'dan yararlanabilmek için hem Android cihazınızda Droidcam uygulamasının yüklü olması gerekiyor, hem de bilgisayarınızda Droidcam yazılımının kurulu olması gerekiyor. Droidcam Android uygulamasını bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Droidcam'ın bilgisayar versiyonunu bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Droidcam'ın iki versiyonunu da indirip yükledikten sonra Android uygulamasını çalıştırın. Karşınıza çıkan ekranda aşağıdaki resimde işaretli olan alan içerisinde yer alan bilgilere ihtiyacınız olacak:

Bu bilgileri not ettikten sonra bilgisayarınıza yüklediğiniz Droidcam yazılımını çalıştırın. Bir önceki resimde not ettiğimiz bilgileri şimdi kullanacağınız. Bilgisayarınızda açılan Droidcam yazılımının ana ekranında, az önce not ettiğiniz bilgileri aşağıdaki resimde işaretli olan alan içersindeki bölüme girin:

Sonuçta Android cihazınız ve bilgisayarınızdaki Droidcam yazılımları eşleşecek ve Android cihazınızın kamerasındaki görüntü bilgisayarınıza yansıtılacak. Droidcam bağlantısını yapmadan önce ana ekran üzerindeki seçenekleri kullanarak video kalitesi gibi ayarları da yapabilirsiniz.

Droidcam'ın bilgisayar ve Android versiyonunu eşleştirdikten sonra Android cihazınızı Skype gibi anlık mesajlaşma yazılımlarında web kamerası olarak kullanabiliyorsunuz.

Akıllı telefon veya tabletlerinizi web kamerası olarak kullanmanın bir başka yolu da EpocCam adlı yazılım. EpocCam, Droidcam'den farklı olarak iOS cihazlarınızı da bir web kamerası olarak kullanmanızı mümkün kılıyor. EpocCam'i kullanarak akıllı telefonunuzu bir web kamerasına dönüştürebilmek için öncelikle yazılımın Android veya iOS versiyonunu mobil cihazınıza yüklemeniz, sonrasında EpocCam sürücülerini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. EpocCam yazılımını bilgisayarınıza yüklemek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

EpocCam'in mobil uygulamalarını bu bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

EpocCam'in mobil uygulamasını ve bilgisayar sürücülerini eşleştirebilmek için bilgisayarınızın ve mobil cihazınızın aynı kablosuz ağa bağlı olması gerekiyor. Sonrasında yapılacak işlemleri bu video özetlemekte:

Yapmanız gerekenleri özetlemek gerekirse:

  • Yukarıda paylaştığımız bağlantıları kullanarak EpocCam sürücülerini bilgisayarınıza yükleyin
  • Bu sürücülerle birlikte bilgisayarınıza yüklenen EpocCam Viewer programını çalıştırın (EpocCam Viewer'ın yerini tespit edebilmek için başlat menüsündeki veya başlangıç ekranındaki arama bölümünden yararlanabilirsiniz)
  • Akıllı telefon veya tabletinizin aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olduktan sonra mobil cihazınızda EpocCam uygulamasını başlatın
  • Uygulama ve bilgisayar sürücüleri otomatik olarak eşleşecektir. Artık EpocCam ile mobil cihazınızı bir web kamerası olarak kullanamya başlayabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu bir web kamerası olarak kullanabilmenin bir diğer yolu da IP Webcam yazılımı. Sadece Android cihazlar için geliştirilmiş bir çözüm olan IP Webcam temel olarak Android cihazınızı bir kablosuz güvenlik kamerasına veya bebek izleme amacıyla kullanabileceğiniz bir kameraya dönüştürüyor. IP Webcam aracılığıyla Android cihazınız üzerinden alınan görüntüler Google Chrome veya Mozilla Firefox internet tarayıcıları üzerinden takip edilebiliyor. IP Webcam'i kullanabilmek için bilgisayarınıza ve Android cihazlarınıza IP Webcam yazılımlarını ve uygulamalarını yüklemeniz gerekmekte.

IP Webcam bilgisayar yazılımını indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

IP Webcam Android uygulamasını bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

IP Webcam ile Android cihazınızdan görüntü almak için ilk olarak IP Webcam uygulamasını Android cihazınız üzerinden çalıştırın. Uygulama açıldıktan sonra ana ekrandaki menüyü aşağıya doğru kaydırın ve "Start Server" seçeneğinin üzerine dokunun:

Bu seçeneği seçtikten sonra kameranız açılacak. Kameranız üzerinde bir IP adresi yer alacak. Bu adresi not edin ve bilgisayarınız üzerinde açık olan Chrome veya Firefox internet tarayıcınız üzerindeki adres çubuğuna yazarak IP Webcam sayfasına erişin:

Bilgisayarınızda IP Webcam sayfası açılınca işaretli alanlar üzerinden video ve ses seçeneklerini belirleyin. Buradan bir seçenek belirlediğinizde video ve ses yayını başlayacaktır:

Alt bölümden çeşitli video ve ses ayarlarını yapabilirsiniz. IP Webcam ile görüntü almayı başardıysanız tarayıcınızda şu tarz bir ekran açılacaktır:

Umarız bu yöntemler ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

WhatsApp Masaüstü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR