Android Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır

Android cihazınıza bir uygulama yüklemeye çalışırken veya herhangi bir dosya indirmeyi denerken "indirmek için yeterli bellek yok" gibisinden bir mesajla karşılaştınız mı? Cevabınız evetse, bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikli olarak yapmanız gereke

Android Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır

Android cihazınıza bir uygulama yüklemeye çalışırken veya herhangi bir dosya indirmeyi denerken "indirmek için yeterli bellek yok" gibisinden bir mesajla karşılaştınız mı? Cevabınız evetse, bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey sistem belleğinizi temizleyerek yer açmaktır.

Bir Android cihazın belleğini temizlemek için kullanabileceğiniz üç etkili yol vardır. Bunları;

  • Kullanmadığınız ve istenmeyen uygulamaları cihazınızdan kaldırmak
  • Telefon üzerinde yüklü olan uygulamaları SD karta taşımak
  • Uygulama önbelleğini silmek

şeklinde belirtebiliriz. Bu yazımda tüm bu görevleri gerçekleştirerek Android cihazınızın belleğini nasıl kolayca boşaltabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Sırasıyla bu işlemleri nasıl yapacağımıza birlikte göz atalım.

Kullanmadığınız ve İstenmeyen Uygulamaları Kaldırın:

Öncelikle Google Play Store adresini mobil cihazınız üzerinden ziyaret ederek uygulamalarım menüsüne giriyoruz. Sonrasında karşınıza gelen uygulamalarım menüsünde  mobil cihazınız üzerinde yüklü olan tüm uygulamaları görme şansına sahip olacaksınız. Bu şekilde kullandığınız ve kullanmadığınız uygulamaları rahatça seçebilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz uygulamalara karar verdikten sonra, öncelikle kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine tıklamalı ve sonrasında açılan sayfada uygulamayı kaldır butonuna tıklayarak kolaylıkla uygulamayı kaldırabilirsiniz. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulamalar arasında parasını vererek satın aldığınız bir uygulama bulunuyorsa merak etmeyin istediğiniz zaman tekrar aynı hesap ile ücretsiz olarak uygulamayı indirebilirsiniz.

Uygulamalarınızı SD Karta Taşıyın:

Hafıza kartınız üzerine Android uygulamalarınızı aktarmak ve dahili hafızadan yer kazanmak için kullanabileceğiniz en basit ve etkili yollardan birisi App 2 SD adlı ücretsiz uygulamayı kullanmaktır.

Öncelikle cihazınıza Android 2 SD adlı uygulamayı indirerek işleme başlıyoruz. Uygulamayı indirip kurulumu yaptıktan sonra ilk kez başlattığınızda size telefon üzerinde uygulamalar tarafından kullanılan gereksiz çerez dosyalarını silmek isteyip istemediğiniz soracaktır. Silmenizde herhangi bir sakınca yoktur. bu nedenle gereksiz çerez dosyalarını silerek mobil cihazınız üzerinde ekstra boş alan kazanabilirsiniz.

App 2 SD sizin için mobil cihazınız ve harici hafıza kartınız üzerinde bulunan tüm uygulamaları algılar. Sonrasında tek yapmanız gereken şey istediğiniz uygulamaları sürükle bırak yöntemiyle SD kart üzerine atmak.

Uygulama Önbelleğini Silin:

Çok kolay bir şekilde belirli uygulamalar tarafından oluşturulan geçici önbellek dosyalarını silebilirsiniz. Bazı uygulamalar şaşırtıcı şekilde çok büyük önbellekler kullanıyor olabilirler, bu nedenle gerekirli durumlarda önbelleği temizlemek yararlı olabilir.

Bunu yapmak için Android cihazınızın "Ayarlar" menüsü altından "Uygulamalar" sekmesine giriş yapın. Daha sonra incelemek istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayınız. Yeni açılan menüde uygulamayla ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Uygulamanın kullandığı geçici dosyaları kaldırmak için "Verileri temizle" butonuna basmanız yeterlidir.

YORUMLAR