USB Bellek Şifreleme Nasıl Yapılır?

USB disklerimizi yabancılardan korumak için onları şifrelememiz gerekli ve bu işlem Rohos Mini Drive ile oldukça kolay.

USB Bellek Şifreleme Nasıl Yapılır?

Zaman zaman USB flash belleklerimizde bizim için değerli olan dosyalar taşıyabiliyoruz ancak bu dosyaların yabancı ellere bir şekilde geçmesi durumunda zor durumda kaldığımız da bir gerçek. Dolayısıyla disklerimizde yer alan dosyaları şifrelemek ve bunları yabancılardan korumak çok önemli bir gereklilik halini alıyor. Rohos Mini Drive programı bu sorunun üstesinden en kısa yoldan gelmenize yardımcı oluyor ve USB diskinizde taşıdığınız dosyaları şifreleyerek güvenli bir hale getiriyor.

Programı indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir ve yazımızın devamını okuyarak nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz.

Rohos Mini Drive'ın kurulumu Türkçe ve bu nedenle kurarken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Kurulumun ardından programı açtığınızda aşağıdaki ana ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda yer alan "USB sürücüsünü şifrele" seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Tabii ki bu adımı yapmadan önce USB diskinizin takılı olması gerekiyor. Program takılı olan diski otomatik olarak bulacaktır ancak bulamazsa "Değiştir..." butonuna basarak kendiniz bir disk seçebilirsiniz. Diskinizi seçtikten sonra şifre belirleme kısmından şifrenizi giriyorsunuz ve ardından "Disk oluştur" butonuna basıyorsunuz.

Ardından işleminiz başlayacaktır. İşlem bilgisayarınızın hızına göre biraz değişiklik göstereceği için bir kaç dakika boyunca güvenli alan yaratma işlemi devam edebilir.

İşlemler tamamlandığında karşınıza bir uyarı penceresi çıkacaktır. Bu pencereyi de "Tamam" butonuna basarak kapatıyoruz.

Farkedebileceğiniz gibi artık diskimizde iki adet yeni exe dosyası yer alıyor. Rohos mini.exe dosyası maalesef sadece lisanslı kullanıcılar tarafından açılabiliyor ancak Rohos Mini Sürücü (Taşınabilir).exe dosyası sayesinde şifreli bölüme konan dosyaları sadece okuma iznine sahip olarak görebilirsiniz.

Yani bu demek oluyor ki başka bir bilgisayara geçtiğinizde diskinizin güvenli bölümüne ücretsiz sürümü kullanarak dosya eklemeniz mümkün olmayacaktır. Sadece taşınabilir olan dosyayı açarak diskin şifreli bölümündeki dosyaları görebilirsiniz. Bunu yapmak için Rohos Mini Sürücü (Taşınabilir).exe dosyasına tıkladıktan sonra şifrenizi girmeniz ve ardından OK butonuna basmanız gerekiyor.

Fakat kendi bilgisayarınızda bu şifreli bölüme dosyalar ekleyebilirsiniz. Bu işlem için tek yapmanız gereken program açıkken bağlanan diskin altında yer alan "Gözat" tuşuna basmak. Gözat'a bastıktan sonra açılan pencerede istediğiniz dosyaları gizli bölmeye atabilirsiniz.

Programın temel kullanımı bu şekilde ancak daha gelişmiş korumalı USB disk seçeneklerine erişebilmek için lisansını satın almak gerekiyor. Yine de ücretsiz sürümün pek çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyorum.

YORUMLAR