Android Telefon ya da Tabletiniz Klavye ve Fare Olarak Nasıl Kullanılır?

Intel'in Remote Kayboard uygulaması ile Android telefon ve tabletlerinizi bilgisayarınızın mouse ve klavyesi olarak kullanın.

Android Telefon ya da Tabletiniz Klavye ve Fare Olarak Nasıl Kullanılır?

Daha önceden de varolan bir teknoloji olmasına rağmen, Intel'in geçtiğimiz aylarda çıkarmış olduğu Intel Remote Kayboard uygulaması, hem Android telefon ya da tablet, hem de Intel işlemcili bir bilgisayar sahibi olan kişilere Android cihazlarını bilgisayarları üzerinde ücretsiz olarak klavye ve fare olarak kullanma imkanı sağlıyor.

Yataktayken masaüstü bilgisayarınızı kontrol edebilme, fare ya da kalvyeniz bozulduğunda yedek olarak Android telefon ve tabletinizi kullanabilme gibi çok büyük avantajlara sahip olan uygulamanın ücretsiz olması da en büyük artılarından bir tanesi. Ayrıca eski ve kullanmadığınız Android telefon ve tabletlerinizi bu amaçla yedekte tutmak da kullanıcıların işine yarıyor.

Peki bu işlemleri nasıl yapabilirim? Uygulamayı nasıl kullanırım? Android telefon ya da tabletimi klavye ve fareye nasıl dönüştürürüm diye merak ediyorsanız yazımızın devamını dikkatlice okumanız gerekiyor.

Intel Remote Keyboard Uygulaması

Evinizde Intel işlemci ile çalışan bir bilgisayarınız varsa, yukarıda adı yazılı olan Intel Remote Keyboard uygulamasını Android telefon ya da tabletlerinize indirerek mobil cihazınızı bilgisayarınız üzerinde klavye ve fare olarak kullanabilirsiniz.

Firmanın kullanıcılarına tamamen ücretsiz olarak sunmuş olduğu bu uygulama, çok detaylı ve gelişmiş olmamasına rağmen, basit anlamda klavye ve mouse olarak kullanmanız için yeterli. Nasıl yapabileceğinizi aşağıda yer alan adım adım rehber ile öğrenebilirsiniz.

Uygulamanın Kullanımı:

1. Uygulamayı ilk olarak aşağıdaki indirme bağlantısını kullanarak Android telefon ya da tabletinize indirmelisiniz.

2. Android mobil cihazınıza uygulamayı indirdikten sonra Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarınıza buraya tıklayarak Intel Remote Keyboard Host programını indirip kurmanız gerekiyor. Yönleneceğiniz sayfa üzerinde işletim sisteminize göre 32 ya da 64 bit seçimnini yaparak programı indirebiliyorsunuz.

3. Klavye ve fare olarak kullanmak istediğiniz Android mobil cihazınızın bilgisayarınız ile aynı Wi-Fi bağlantısı üzerinde bağlı olmasını sağlayın. Uygulamayacağınız adımlar arasında en önemlisi bu. Eğer aynı Wi-Fi üzerinde olmazlarsa sistem çalışmıyor.

4. Android cihazınız üzerinde uygulamayı açarak Windows bilgisayarınızın ismine tıklayın.

5. Dördüncü adımı yaptıktan sonra bilgisayarınızın ekranında büyük bir QR kodu görüyor olacaksınız. Android cihazınızda açılı olan uygulama ile bilgisayar ekranınızdaki QR kodunu okuttuktan sonra iki cihazı birbirine bağlamış oluyorsunuz.

6. Her şey tamamlandı. Artık Android telefon ya da tabletinizi bilgisayarınızın klavye ve faresi olarak kullanmak için hazırsınız!

Uygulama ile Yapabilecekleriniz:

 • Android cihazlarınız üzerinde görsel olarak klavye ve trackpad kullanarak PC kontrolü sağlama.
 • Portre ve manzara modunda kullanım imkanı
 • Aynı android cihaz ile birden fazla bilgisayara bağlanabilme

Uygulama ile Yapamayacaklarınız:

 • Intel'in kendi klavyesini kullanan uygulama, Android için gleiştirilen gleişmiş klavye uygulamalarındaki pek çok özellikten yoksun olduğu için bu özelliklerden yararlanamazsınız.
 • Trackpad'in hassasiyet ayarını yapamadığınız için standart olarak ayarlanan hassasiyet ile kullanmak zorundasınız.
 • Bilgisayarınızın ses ayarını kolayca yapma imkanı sunulmuyor.
 • Intel işlemci ile çalışmayan bilgisayarlarda çalıştıramazsınız.

Ücretsiz bir uygulamaya göre oldukça yararlı bulduğum Intel Remote Keyboard uygulaması, buna rağmen bazı avantaj ve dezavantajlara sahip. Eğer Android cihazlarınızı klavye ve fareye dönüştürecek daha gelişmiş bir uygulama istiyorsanız, o da mevcut fakat ücretli.

Remote Mouse Uygulaması

Elbette Intel Android cihazlarımızı klavye ve fareye çeviren ilk uygulamayı yapmadan. Daha önceden Android uygulama mağazasında bulunan ve açıkcası Intel Remote Keyboard'a göre daha iyi olan Remote Mouse, ücretsiz ve ücretsiz versiyonları ile Android kullanıcılarına yardımcı oluyor.

Intel Remote Kayboard'a göre çok daha fazla fonksiyona sahip olan uygulamanın en kötü yanı ise ücretsiz versiyon ile birlikte reklam yayınlanması ve bu tür bir uygulama üzerinde reklamlar rahatsız ediyor diyebilirim. Reklamları kaldırmak için 1.99 Dolar ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama üzerinde yer alan tüm özellikleri edinip kullanabilmek için her birine 1.99 Dolar ödemeniz gerekiyor.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere uzaktan medya kontrolü, Spotify kontrolü, web kontrolü vb. çeşitli özellikler mevcut. Bu özelliklerin her birini kullanabilmeniz için bir kereliğine 1.99 Dolar ödemeniz gerekiyor. Sonrasında sınırsız olarak uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı tüm fonksiyonları ile birlikte ve reklamsız olarak kullanabilmek için yaklaşık 12 Dolar ödemeniz gerekiyor.

Remote Mouse'un Intel Remote Keyboard Uygulamasına Göre Avantajları:

 • İstediğiniz Android klavye uygulamasını kullanabiliyor olmanız.
 • Yüklü uygulamalarınızı çalıştırabilmeniz için gerekli launcher uygulaması ile birlikte gelmesi.
 • Uzaktan kontrolü kapama, uyku moduna alma, yeniden başlatma ya da çıkış yapma gibi kısayolların bulunması.
 • Kullandığınız uygulama ile birlikte sesli yazı yazdırma özelliğini kullanabilme.
 • 3G internet bağlantısı ile çalışabilme.

Remote Mouse İndir:

Google Play Store'da Çok Kullanılmayan 5 Müthiş Özellik

YORUMLAR