Android Telefonları Daha Hızlı Şarj Etme Yöntemleri

Android Telefonları Daha Hızlı Şarj Etme Yöntemleri

Akıllı telefonlar her geçen gün güçlendirilmiş donanım özellikleriyle birlikte bizlere sunuluyor. Ancak geliştirilen çeşitli donanım özelliklerinin yanında bataryalar neredeyse yerinde sayıyor diyebilirim. Pek çok akıllı telefonun şarjı bir günü ancak çıkarıyor. Bu da cihazların hızlı şarj edilmelerinin önemini daha da arttırıyor. Bizler de Android akıllı telefonlarınızın şarj edilme sürelerini etkileyecek çeşitli yöntemleri sizler için bir araya getirdik.

  • Akıllı telefonunuzun şarjı bittiyse ve vaktiniz kısıtlıysa cihazınızı USB’den şarj etmek ya da kablosuz şarj özelliğini kullanmak çok akıl karı değil. Bu durumda cihazınızı prize bağlı olarak şarj etmek en mantıklısı olacaktır. Eğer mümkünse, telefonunuzla birlikte gelen şarj aletini kullanmanız da bir o kadar önem arz ediyor. Telefonunuzun ve şarj ömrünün sağlığı için yan sanayi ürünlerinden olabildiğince uzak durmanız gerekiyor.
  • Mobil cihazınızı şarj olurken uçuş modunun aktif olması, cihazın şarj olurken aynı zamanda ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacını da minimuma indirerek biraz daha hızlı şarj olma imkanı tanıyor. Uçuş modunu aktifleştirmek bir süreliğine kablosuz erişim, 3G, çağrılar, mesajlar gibi ihtiyaçlarınızı unutmanız anlamına geliyor. Bunu göze alıyorsanız kısa sürede daha fazla şarj depolamış olacak, birkaç saatlik ek kullanıma sahip olacaksınız. Yani telefon şarj olurken, aynı zamanda telefonu kullanmak hiçbir işinize yaramayacaktır.
  • Telefonun şarjını ve şarj olma süresini etkileyen bir diğer önemli faktör ise telefonun GPS, Bluetooth, NFC, Wi-Fi gibi özellikleri. Bu özelliklerin biri veya birkaçı açıksa tamamını kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında senkronizasyonu kapatmak da iyi bir fikir gibi görünüyor. Bu şekilde telefonun arka planda işlem yaparak enerji harcamasını engelleyebilirsiniz.
  • Önemli bir mesaj, çağrı ya da e-posta bekliyorsunuz ve bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz uçuş modunu aktifleştirmediniz varsayalım. Bu durumda, telefonunuzu sürekli kontrol etmekten kaçınmalısınız. Çünkü akıllı telefonların bataryalarının en büyük düşmanı ekran kullanımıdır. Bunu cihazınızın Ayarlar kısmındaki Pil ayarları kısmına girerek net bir şekilde görebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük dertlerinden biri olan pil kullanımı ve şarj etme ilgili sizlere vereceğimiz tavsiyeler bunlar. Peki siz telefonunuzu şarja takarken, daha hızlı şarj edebilmek için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

YORUMLAR