APK Nasıl İndirilir? APK Nasıl Kurulur?

APK nasıl indirilir sorusunu soran çok sayıda Android kullanıcısı, APK nasıl kurulur sorusunun da yanıtını merak ediyor. İşte merak edilen soruların yanıtı!

APK nasıl kurulur sorusu, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ya da tablet kullanan çok sayıda kişi tarafından soruluyor. Google Play Store'a gerek kalmadan uygulama ya da oyun yükleyebilmenize imkân tanıyan APK'ya dair merak edilen bazı soruları yanıtlayacağız.

Android Package Kit kelimelerinin kısaltılmış hâli olan APK, Android işletim sistemi için hazırlanmış uygulama ya da oyun dosyalarının dağıtılmasında ve yüklenmesinde kullanılan bir tür dosya formatı olarak tanımlanabilir.

Windows’da kullanılan .exe uzantısının Android versiyonu olan APK, Google Play üzerinde yer alan bütün uygulama ve oyunlar tarafından kullanılıyor. Android tabanlı akıllı telefonlar kullananlar, çeşitli dosyalara Google Play üzerinden ulaşabiliyor olsalar dahi kimi durumlarda APK dosyalarına ihtiyaç duyabiliyorlar. Peki, APK nasıl indirilir?

APK Dosyası Nasıl İndirilir?

Android Package Kit dosyalarını bulmanın en kolay yolu, internet üzerinden arama yapmaktır fakat bunu yaparken, içerisinde virüs ya da zararlı yazılımlar bulunan dosyalara ulaşmanız da çok olası.

Bu durumu engellemek için güvenilir siteleri ziyaret edebileceğiniz gibi çeşitli APK arama mecralarını da kullanabilirsiniz. APK indirmek için hemen aşağıda yer alan internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Tamindir: Modern arayüze sahip olan Tamindir'de oldukça detaylı rehberler ve güncel haberlerin yanı sıra çok fazla sayıda oyun, uygulama ve program da yer alıyor. Web sitesindeki arama butonu sayesinde istediğiniz oyuna, programa ve uygulamaya kolayca erişebilirsiniz. Tamindir üzerinden pek çok uygulamanın ve oyunun APK dosyasına ulaşabilir ve güvenli bir şekilde cihazınıza indirebilirsiniz. İndirme işlemi için uygulama, program veya oyun sayfasında bulunan "İndir" butonuna basmanız yeterlidir.

APK Dosyası Nasıl İndirilir

APKMirror: APK aramasında kullanılan en ünlü sitelerden bir tanesi olan APKMirror, içerisinde binlerce dosya bulundurmasının yanı sıra başarılı arama motoru sunuyor. Kullanılan arama motoru sayesinde bulunmak istenilen dosya kolayca kullanıcının karşısına çıkartılıyor. Sitenin bir diğer önemli özelliğiyse direkt olarak uygulamanın ya da oyuncuların geliştiricileri tarafından hazırlanan APK dosyalarını kullanması. Böylece zararlı yazılımlardan ya da virüslerden korunabiliyorsunuz.

APKPure: 2014 yılında kurulan ve hâlihazırda en büyük APK stokuna sahip sitelerden bir tanesi olan APKPure, kullanıcılarına güvenli dosyalar sunmasıyla ön plana çıkıyor. Binlerce oyun ve uygulama dosyasını bünyesinde barındıran site, bununla birlikte oldukça kullanışlı bir arama özelliği sunuyor. Bölgesel kısıtlamalı uygulamalara kolayca ulaşmanızı isteyen internet sitesi, arma motoruna Google Play linki yapıştırmanızla birlikte size o uygulamanın APK dosyasını hemen sunuyor.

APK Dosyası Nasıl Kurulur?

  • APK dosyasını indirin.
  • Ayarlar sayfasına girin.
  • Güvenlik bölümünü açın.
  • "Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver" seçeneğini seçin.
  • APK dosyasının üzerine dokunun.
  • Kurulum sürecini başlatın.

Android cihazlara herhangi bir uygulama ya da oyun yüklemek için genellikle Google Play mağazasını tercih ediyoruz. Google Play üzerinde Android işletim sistemine aitneredeyse tüm uygulamalar yer alıyor olmasına rağmen bir takım uygulamalara üçüncü parti mağazalardan ulaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Kimi uygulamalar çıktıkları zaman yoğun ilgi görse de bir süre sonra kaldırılabiliyor.

Flappy Bird bu uygulamalara güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Artık Flappy Bird'ü Google Play üzerinde bulabilmemiz mümkün değil. Fakat yine de Flappy Bird oynamak isterseniz alternatif yollarla bu oyunu Android cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

İlk olarak yukarıda adını zikrettiğimiz APK bulma sitelerinden, APK dosyasını indiriyorsunuz. Android cihazınızın "Ayarlar" bölümünü açın. "Ayarlar" menüsü açıldıktan sonra menü seçenekleri altından "Güvenlik" başlığını bulun ve üzerine dokunarak Android cihazınızın güvenlik seçenekleri menüsünü açın.

Güvenlik seçenekleri açıldıktan sonra listeyi biraz aşağıya doğru kaydırın ve "Bilinmeyen Kaynaklar" başlığını bulun. Değiştirmemiz gereken ayar işte bu "Bilimeyen kaynaklar" ayarı: Buradaki "Kapalı" yazan tuşu sağa doğru kaydırarak bilinmeyen kaynaklardan APK dosyası kurulumu yapma seçeneğini aktifleştirin.

Yapacağımız bütün işlemler bu kadar. Artık Android cihazlarınıza indireceğiniz APK kurulum dosyalarını yükleyebileceksiniz. Bunun için APK dosyalarının üzerine dokunmanız ve kurulum sürecini başlatmanız yeterlidir.

Windows PC’de APK Dosyası Açma
YAZILIM

Windows PC’de APK Dosyası Açma

Windows işletim sistemine sahip olan PC’de APK dosyası açma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu yazıda APK nasıl indirilir ve APK nasıl kurulur sorularını ynaıtladık. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar sekmesi üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca APK nedir, ne işe yarar sorularını cevapladığımız yazıya da göz atabilirsiniz.

YORUMLAR