Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz Hatası ve Çözümü

PC Health Check uygulamasında görülen 'Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz' hatası nedir ve nasıl çözülür? İşte hatanın çözüm yolları!

Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz Hatası ve Çözümü

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtılan Windows 11, pek çok yeni özellikle birlikte geliyor. Öte taraftan Microsoft tarafından yayınlanan PC Health Check uygulaması aracılığı ile bilgisayarlarının uyumluluğunu test eden bazı kullanıcılar, yeni bir bilgisayara sahip olmalarına rağmen Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz hatası ile karşı karşıya geliyor. Sizler için oluşturduğumuz bu listemizde Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz Hatası ve Çözümü ile karşınızdayız.

Windows 11 Yenilikleri, Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri
YAZILIM

Windows 11 Yenilikleri, Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri

Microsoft tarafından 2021 yılının sonlarına doğru tanıtılan ve kullanıma sunulan Windows 11, kullanıcıların deneyimini yeni bir seviyeye taşımayı hedefliyor.

24 Haziran 2021 tarihinde tanıtılan Windows 11, yenilenmiş arayüz ve yeniden tasarlanmış uygulamalar başta olmak üzere pek çok yenilikle birlikte geliyor. Örneğin artık Android uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırabilecek, oyun oynarken en güncel ayarlardan yardım alabilecek ya da yenilenmiş çoklu pencere işlevlerinden yardım alabileceksiniz.

Bu Bilgisayar Windows 11'i Çalıştıramaz Hatası Nasıl Çözülür?

Tabii ki Windows 11'in yeni nimetlerinden faydalanabilmek için, uyumlu bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Bu noktada, Microsoft tarafından yayınlanan PC Health Check uygulamasını bilgisayarınıza kurarak, cihazınızın yeni işletim sistemine hazır olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Peki ama programı çalıştırdığınızda bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olmadığına yönelik hatalar alıyorsanız, ne yapmalısınız? Öncelikli olarak işletim sisteminin minimum gereksinimlerine ve bilgisayarınızın bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığına göz atalım:

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri Neler?

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, 64-bit işlemci ya da SoC
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Depolama: 64 GB
 • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme Özellikli
 • TPM: TPM 2.0
 • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
 • Ekran: 9 inç boyut, 720p çözünürlük

Fark etmiş olabileceğiniz üzere Windows 11, önceki Windows sürümlerinin aksine 64-bit CPU ve 64-bit OS gereksinimlerine sahip. Yani 64-bit desteğine sahip bir işlemcininiz yoksa, yeni nesil işletim sistemine yükseltme yapamazsınız. Bunun ötesinde 4 GB RAM, 64 GB depolama birimi ve en az 9 inç boyutunda 720p çözünürlükte bir ekrana sahip olduğunuzdan emin olun.

Bilgisayarım Windows 11 ile Uyumlu mu? (Test Aracı)

Yukarıdaki gereksinimleri karşılıyorsanız ve görece yeni bir bilgisayara sahipseniz, aldığınız hatanın TPM 2.0 ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. BIOS üzerinden düzenlenen TPM ayarları, bazı bilgisayarlarda varsayılan olarak kapalı geliyor. Nitekim dünya genelindeki on binlerce kullanıcı, TPM ayarlarından ötürü hatalar almaya devam ediyor. Peki ama bunu nasıl düzeltebilirsiniz?

BIOS TPM Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

 • Bilgisayarınızı BIOS modunda başlatın.
 • Üstteki menüden Security sekmesine giriş yapın.
 • Change TPM (TCM) State ayarını Enabled olarak düzenleyin.
 • Exit sekmesinden ayarları kaydederek çıkış yapın.

BIOS modunda yaptığınız bu düzenlemelerin ardından TPM'i aktif etmiş oldunuz. Buradaki ayarların isimleri, kullandığınız bilgisayara göre farklılık gösterebilir ancak bu veya buna benzer bir ayar görmelisiniz. Bilgisayarınızı BIOS moduna nasıl alacağınız markadan markaya ve modelden modele farklılık göstereceği için, bu bilgilere burada yer vermiyoruz. Detaylı bilgi için üreticinizden ya da destek forumlarından yardım alabilirsiniz.

BIOS UEFI Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

 • Bilgisayarınızı BIOS modunda başlatın.
 • Üstteki menüden Boot sekmesine giriş yapın.
 • Boot Mode ayarını UEFI olarak düzenleyin.
 • Exit sekmesinden ayarları kaydederek çıkış yapın.

BIOS modunda yaptığınız bu düzenleme ile, Boot Mode ayarını UEFI olarak düzenlemiş oldunuz. Buradaki ayarların isimleri, kullandığınız bilgisayara göre farklılık gösterebilir ancak bu veya buna benzer bir ayar görmelisiniz. Bilgisayarınızı BIOS modunda başlatmak için gereken ayarları ve kombinasyonları öğrenmek için üreticiden ya da destek forumlarından yardım alabilirsiniz.

BIOS Güvenli Önyükleme Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

 • Bilgisayarınızı BIOS modunda başlatın.
 • Üstteki menüden Boot sekmesine giriş yapın.
 • Secure Boot ayarını Enabled olarak düzenleyin.
 • Exit sekmesinden ayarları kaydederek çıkış yapın.

BIOS modunda yaptığınız bu düzenleme ile, Secure Boot (Güvenli Önyükleme) ayarını aktif etmiş oldunuz. Buradaki ayarların isimleri, kullandığınız bilgisayara göre farklılık gösterebilir ancak bu veya buna benzer bir ayar görmelisiniz. Bilgisayarınızı BIOS modunda başlatmak için gereken ayarları ve kombinasyonları öğrenmek için üreticiden ya da destek forumlarından yardım alabilirsiniz.

Windows 11 ile Android Uygulaması Çalıştırabileceksiniz!

Yaptığınız bu ayarların ardından PC Health Check uygulamasını yeniden başlatın. Artık, her şeyin yolunda olduğunu görmelisiniz. Eğer hata almaya devam ediyorsanız, BIOS'ta yaptığınız düzenlemeleri kaydettiğinizden emin olun. Pek çok kullanıcı değişikliklerden sonra kayıt adımlarını takip etmeyi unutuyor.

Bu adımların ardından hata almaya devam ediyorsanız, tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olun. PC Health Check uygulamasının halen çok stabil çalışmadığını hatırlatarak, olası durumlarda bilgisayarınızın üreticisinden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? (Test Aracı)
NASIL YAPILIR

Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? (Test Aracı)

Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? - Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığı konusunda çeşitli şüpheleriniz varsa, Microsoft tarafından yenilenen resmi test aracı ile merak ettiğiniz sorunun yanıtını hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Peki siz bu rehberimizde yer verdiğimiz bilgiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada yer alan bilgiler işinize yaradı mı ve sorunu çözebildiniz mi? Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR