PC Health Check

PC Health Check

kullanıcı

Bilgisayarınız Windows 11'e yükseltmek için uygun mu? Ücretsiz PC Health Check aracı ile öğrenin.

PC Health Check, Windows 11 ISO indirmeden önce bilgisayarınızın Windows 11 yükseltmek için uygun olup olmadığını öğrenebilmeniz açısından önemli bir uygulama. Microsoft tarafından ücretsiz olarak yayınlanan PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması ile mevcut bilgisayarınızın Windows 11 işletim sistemini çalıştırma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Windows 10’dan Windows 11’a geçiş yapmayı düşünüyorsanız, Windows 11 yüklemeden hatta Windows 11 indirmeden önce bu uygulamayı indirmelisiniz.

PC Health Check İndir

Windows 7/8/10’dan Windows 11’e geçiş yapmayı düşünüyorsanız, Microsoft’un yeni işletim sisteminin bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığını gösteren PC Health Check uygulamasını indirmenizi tavsiye ederiz. PC’nizin Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını test etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Microsoft PC Health Check (Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi) uygulamasını indirin. Dosyayı açın, Hizmet Şartlarını kabul edin ve Yükle’ye tıklayın. Open PC Health Check (Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi Aç) kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun ve Finish (Bitir) tıklayın.
 2. Uygulama ana sayfası bir bakışta bilgisayarınızın Windows 11 çalıştırıp çalıştıramayacağını söylüyor. Üstte Windows 11 Tanıtımı (Introducing Windows 11) kutucuğunun altındaki Check Now (Denetle) tıklayın.
 3. Bilgisayarınız uyumlu değilse “This PC will not run Windows 11 / Bu PC Windows 11’i çalıştırmaz) mesajı alırsınız.

PC Health Check Nasıl İndirilir?

PC Health Check uygulaması, 64-bit Windows, 32-bit Windows, Windows ARM ve Windows 10 for S mode PC’ler olmak üzere üç sürümü destekler. İndirmeden önce işletim sistemi mimarinizi doğrulayın. Bilgisayarınızın hangi işletim sistemi mimarisini kullandığını bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz:

 • Başlat düğmesine tıklayın.
 • Hakkında (About) yazın.
 • PC sistem uygulamanız Hakkında’yı açın.
 • Sürümü doğrulayın:
 1. Sürüm “S modunda Windows 10 Home” gösteriyorsa, S mode download'u seçin.
 2. Sistem türü “64-bit işletim sistemi” gösteriyorsa, 64-bit download'u seçin.
 3. Sistem türü “32-bit işletim sistemi” veya herhangi bir ARM sürümü gösteriyorsa, ARM or 32-bit download'u seçin.
 • Yukarıdaki PC Health Check İndir butonuna tıklayarak doğrudan uygulamanın indirme sayfasına gidebilir, üç sürüm için de indirme linklerine ulaşabilirsiniz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 işletim sistemini bilgisayara yüklemek için temel gereksinimlerdir. PC’niz bu gereksinimleri karşılamıyorsa Windows 11 işletim sistemini bilgisayarınıza yükleyemeyebilirsiniz. Microsoft tarafından yayınlanan resmi Windows 11 sistem gereksinimleri:

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64-bit işlemci
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Depolama: 64GB veya daha büyük depolama cihazı
 • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
 • Ekran Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
 • Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başında 8-bit
 • İnternet Bağlantısı: Windows 11 Home sürümünde ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve Microsoft hesabı gerekir.