Bu Gelişmiş Ayarlar ile Google Chrome Deneyiminizi Bir Adım İleri Taşıyın

Google Chrome'un sunduğu bu gelişmiş ayarlar ile internet deneyiminizi bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

Bu Gelişmiş Ayarlar ile Google Chrome Deneyiminizi Bir Adım İleri Taşıyın

Günümüzde Google Chrome en popüler tarayıcılardan biri olarak kabul görüyor ve birçok bilgisayarlar üzerinde varsayılan tarayıcı olarak kullanılıyor.

Hızlı çalışması, basit arayüzü ve gelişmiş güvenlik önlemleriyle dikkat çeken Chrome, sık kullanılan fonksiyonlarına ek olarak birçok kullanıcı tarafından pek bilinmeyen veya bilinse dahi pek kullanılmayan bazı özellikleri de beraberinde getiriyor.

Chrome tarafından sunulan bu özellikler farklı konular üzerine yoğunlaşıyorlar ve kullanıcıların internet deneyimlerini bir adım öteye taşımayı amaçlıyorlar. Tamindir ekibi olarak Google Chrome'un sunduğu gelişmiş ayarlara göz atma ve kullanıcıların işini kolaylaştırabilecek olanları derleme kararı aldık.

Gizlilik

Bir internet tarayıcısından beklenen belki de en önemli özellik hiç şüphesiz ki gizlilik ve güvenliktir. Google Chrome bu disiplinde gerçekten başarılı sonuçlara imza atıyor ve kullanıcıların hassas bilgilerini zorlanmadan güvende tutuyor.

Chrome'un sunduğu gizlilik ayarlarına ulaşmak için öncelikle Ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra ekranın an altına inip Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan ekran üzerinden Gizlilik ile ilgili birçok fonksiyonu kontrol edebilme imkanına sahip oluyoruz. Güvenliği tehdit eden durumları otomatik olarak Google'a bildirme, çökme ve hata raporları tutma, kimlik avına karşı korumayı aktif etme ve otomatik URL tamamlama gibi işlemler bu bölümden yapılıyor. İhtiyacınıza yönelik olanların yanında bulunan kutuları işaretleyerek özellikleri aktif edebilir veya tam tersi kapatabailirsiniz.

Şifreler ve Formlar

Otomatik form ve şifre alanı doldurma gibi seçenekler Chrome'un en kullanışlı özellikleri arasında yer alıyor. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar tek tek şifre girmeye gerek duymadan kullandıkları servislere ve sayfalara otomatik olarak giriş yapabiliyorlar.

Fakat birden fazla kullanıcıya sahip olan bilgisayarlarda bu özelliği aktif bırakmak bazı güvenlik sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden temkinli kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yukarıda turuncu oklar ile gösterilen seçeneklere tıklayarak şifre ve otomatik form doldurma alanlarını dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Web İçeriği

Web içeriği bölümünden font, yazı boyutu ve sayfa yakınlaştırma seçenekleri üzerinde ayarlamalar yapabiliyoruz. 

İndirme seçenekleri

İndirme işlemlerinin hangi konuma yapılacağına da karar verme şansına sahibiz. Bunun içi İndirilenler bölümüne inip, değiştir seçeneğine tıklayarak yeni bir konum belirlememiz yeterli oluyor. Şayet istersek hemen alttaki kutucuğu tıklayabilir ve Chrome'un yapacağımız her indirme işleminde dosyanın nereye kaydedileceğini sormasını isteyebiliriz.

Geçmiş

Google Chrome üzerinde yaptığımız her arama ve her ziyaret (Gizli modu kullanmadığımız sürece) geçmiş bölümünde kaydediliyor. Bu bölümden tarama geçmişimizi silebiliyoruz. Hatta bu işlem için belirli bir zaman dilimi dahi seçebilme şansına sahibiz.

Değindiğimiz bu özellikleri kullanarak Google Chrome kullanım deneyiminizi hiç olmadığı kadar geliştirebilirsiniz. Kullanım deneyimini geliştirmeye ek olarak güvenliğinizi ve gizliliğinizi de yine bu seçenekler vastasıyla koruyabilirsiniz. Listemizde yer vermediğimiz fakat işlevsel bulduğunuz Chrome ayarlarını bizimle paylaşmayı unutmayın.

Reklam SMS'leri Nasıl Engellenir?

YORUMLAR