Cep Telefonlarımızı Bütün Gece Şarjda Bırakırsak Ne Olur?

Cep Telefonlarımızı Bütün Gece Şarjda Bırakırsak Ne Olur?

Bunu hepimiz bir şekilde yapmışızdır. Gece yatarken telefonlarımızı şarja takıp, sabah kalktığımızda ful şarjla cebimize artarak evden çıkmışlığımız vardır. Peki, bunun telefonlar açısından ne kadar iyi ya da “iyi mi” olduğunu kendimize soruyor muyuz? Biz biraz araştırdık.

Telefonlarımızı geceden sabaha kadar şarja bağlı tutmak telefonumuzun batarya ömrüne bir etkide buluyor mu? Telefonumuz bundan nasıl etkileniyor? Bu konuyla ilgili birçok yazı yazıldı ve söylenti dolaştı. İşte işte en doğru cevapları.

Cep telefonunu gece şarjda bırakırsak ne olur?

Farbe Teck teknoloji ürünler tasarımcısı Shane Broesky’e göre, bunu yapmanın telefona hiçbir zararı yok. Çünkü akıllı telefonlar bir kez şarj olduktan sonra bataryaya giden elektrik akımını kesebiliyorlar. Bu noktada telefon bataryasının daha fazla elektrik yükü altında kalmasını otomatik olarak engelleyebiliyorlar. Bu durumda da bataryanın ömrü aşınmıyor.

Ancak bunu bir alışkanlık haline de getirmemek gerekiyor. Çünkü telefonların ısınıyor olabilmesi durumunda batarya bundan etkilenebiliyor. Bu durum telefonu kabıyla beraber şarjda bırakanlarda daha çok görülüyor. Özellikle Lithium-İon bataryalar bu sorunla karşılaşılabiliyor. Her gece sabaha kadar kabıyla beraber şarjda kalan telefon bataryaları ısınabiliyor. Bu da bataryanın ömrünü biraz da olsa kısaltabiliyor. Çünkü ısınan batarya hücreleri oksidasyon yaşayabiliyorlar.

Telefonu ne zaman şarj etmeli?

Telefonları şarjı yüzde 20’nin altına indiğinde şarj etmek en sağlıklı yöntem. Yüzde 50’nin üzerinde batarya oranı veren telefonları şarja takmak çok sağlıklı değil. Gün içinde telefonu birden fazla şarj etmek de batarya ömrü açısından sakınca oluşturuyor. Telefonları günde sadece bir defa şarj etmek, bunu da şarj seviyesi yüzde 20’nin altına düştüğünde yapmak daha sağlıklı bir yöntem. Telefonların şarjını yüzde sıfırdan yüzde 100’e şarj etmek ise çok sağlıklı bir durum değil. Bunu alışkanlık haline getirdiğimizde bataryanın ömrünü zedeleyebiliyoruz. 

Telefonlarınızı Nasıl Daha Hızlı Şarj Edersiniz?

iPhone'larınızı Daha Hızlı Şarj Etmenin Yolları

Akıllı Telefonunuz Yavaş mı Şarj Oluyor? Bilinen Nedenler ve Çözümleri Burada

YORUMLAR