DNS Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu rehberimizde Windows, Android ve iOS işletim sistemlerinde DNS ayarı değiştirme nasıl yapılır? Anlatıyoruz.

DNS Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternete bağlanırken kullandığınız DNS sunucusunu değiştirmek istiyorsanız, bu rehberimizde DNS ayarı değiştirme nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

DNS değiştirme işlemi aslında zorunlu olarak yapmanız gereken bir ayar değil. DNS ayarlarını değiştirmek isteyenler genellikle; DNS tabanlı engelleri aşmak, şifreli bir DNS sunucusu kullanmak ya da daha hızlı bir DNS sunucusu kullanmak amacıyla değişiklik yapıyorlar. Ancak, bazı durumlarda DNS değiştirmek size engelleri aşmanın anahtarını vermeyeceğinden VPN kullanmanızı gerektirebilir.

Windows’ta Nasıl DNS Değiştirilir?

windows ağ ve paylaşım merkezi

Windows’ta DNS değiştirmek istiyorsanız, öncelikle Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi adımlarını izlemeniz gerekiyor. Daha sonra açılan pencereden bağlı olduğunuz internet bağlantısına tıklıyoruz. Bu bölümde Yerel Ağ Bağlantısı veya Wi-Fi olarak seçenekler görebilirsiniz.

windows ağ durumu

Sonrasında açılan durum penceresinde ise Özellikler butonuna tıklıyoruz.

windows internet protokolü 4 özellikleri

Özellikler penceresinde İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü tıklıyoruz ve Özellikler seçeneğine tıklıyoruz.

windows dns değiştirme

Şimdi DNS değiştirme işlemine başlayabiliriz. Alt kısımda yer alan bölümde DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneği işaretliyse bunu hemen altındaki seçenekle değiştiriyoruz ve boş alanlara kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazıyoruz. Eğer daha önceden kullandığınız DNS adresi varsa, bir kenara not etmenizi öneriyoruz. DNS adreslerini girdikten sonra tüm pencerelerde sırasıyla Tamam, Tamam ve Kapat butonlarına tıklıyoruz. İşte bu kadar.

Android’de Nasıl DNS Değiştirilir?

Android’de DNS değiştirmek istiyorsanız şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

android dns değiştirme

Ayarlar > Kablosuz adımlarını izleyin ve bağlı olduğunuz kablosuz ağa basılı tutun. Açılan menüde ise Ağı Değiştir seçeneğine tıklayın.

Ağ ayarları bölümünde Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıkladıktan sonra IP ayarını Statik konumuna getirdiğinizde DNS adreslerini girebileceğiniz kutuları görebilirsiniz.

iOS’ta Nasıl DNS Değiştirilir?

iOS’ta DNS değiştirme işlemi için;

ios wi-fi ayarları

Ayarlar > Wi-Fi adımlarını izliyoruz ve bağlı olduğumuz kablosuz ağın en sağında bulunan butona dokunuyoruz.

ios dns ayarla

Açılan pencerede sayfayı aşağı kaydırarak DNS’i Ayarla seçeneğine dokunuyoruz ve Elle ayarını seçtikten sonra kullanmak istediğimiz DNS sunucusunun adresini yazdıktan sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Size En Uygun DNS Sunucusunu Belirleyin
YAZILIM

Size En Uygun DNS Sunucusunu Belirleyin

Web tarayıcısında siteler arasında gezinirken karşılaştığımız yavaşlama ve diğer sorunların sebeplerinden biri Domain Name Server’lar, yani kısaca DNS’lerdir.

YORUMLAR