Google Docs ile Anket Hazırlama

Google Docs dökümanlar servisini kullanarak kolayca anketler hazırlayabilir ve doldurulan formların cevaplarını görebilirsiniz. Nasıl yapılır rehberimize hoşgeldiniz.

Google Docs ile Anket Hazırlama

Google Docs yani Google Dökümanlar hizmeti bir süre önce Google Drive adlı bulut depolama hizmetinin içerisine alındı ve çok daha gelişerek yoluna devam etti. Bilgisayarınızda herhangi bir ofis programı barındırmadan tüm dökümanlarınızı, tablolarınızı, sunumlarınızı yaratıp kullanabileceğiniz Google Docs, aynı zamanda internetten açabileceğiniz anket ve formları da hizmetinize sunuyor.

Böylece dilerseniz arkadaşlarınız, iş çevreniz, ofisiniz gibi kısıtlı alanlarda, dilerseniz de tüm internete açarak Google Docs ile anket hazırlamak mümkün. Bu rehberimde sizlere formun yaratılma aşamasından tutun da verilen cevapları incelemeye kadar pek çok konuda bilgi vermeye çalışacağım.

İlk olarak yapmamız gereken aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Google Docs'un resmi web sayfasını ziyaret etmek.

Servis sayfasını açtığınızda eğer Google hesabınıza girişli durumda değilseniz sizde hesabınıza giriş yapmanızı isteyen login ekranı gelecektir.

Daha sonra direkt olarak Google Drive sürücünüze aktarılacaksınız. Burada hemen sayfanızın sol kısmına bakarsanız aşağıda yer alan "Oluştur" butonunu görebilirsiniz. Formumuzun ilk taslağını yaratmak için "Oluştur" butonuna bastıktan sonra "Form" seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

"Form" seçeneğine tıkladığınızda yeni bir sekme açılacaktır ve aşağıdaki ekran belirecektir ve sizden formunuz için hem bir başlık hem de tema belirlemenizi isteyecektir. İstediğiniz şekilde buraları tamamladıktan sonra "Tamam" butonu ile devam edebilirsiniz.

Görebileceğiniz gibi anket başlığını yazdık ve hemen sorumuzun başlığını, gerekliyse dolduracak olanlara yardımcı olmak üzere yardım metnini ve sorunun türünü seçmemiz gerekmekte. Bunları belirlediğinizde ise dilediğiniz kadar seçeneği kolayca üzerine tıklayarak ekleyebiliyorsunuz. Her bir sorunuzu tamamladığınızda "Tamamlandı" butonuna basarak o soruyu kaydedebilir ve yeni sorular eklemeye devam edebilirsiniz.

Soru hazırlama kısmında yer alan "Soru Türü" bölmesi oldukça geniş seçenekler sunuyor denilebilir. Çoğunlukla çoktan seçmeli yahut onay kutuları seçenekleri işinizi görecektir. Böylece dilerseniz tek seçimli, dilerseniz de birden fazla sonuç seçilebilen anketler hazırlayabilirsiniz.

Tüm sorularınızı ekledikten sonra, verilecek cevapların nereye kaydedileceğini belirlemeye sıra geliyor. Ekranın sol üst kısmında yer alan "Yanıtın hedefini seç" seçeneği size sonuçları isterseniz yeni bir dökümana, isterseniz de varolan eski bir dosyaya kaydetme opsiyonu sunuyor.

Tüm bu işlemleri tamamladığınızda, artık sayfanın en alt kısmına gelebilir ve anketinizi dolduranlara gösterilecek mesajınızı yazabilirsiniz. Burada yer alan aşağıda görebileceğiniz ilk seçenek bir kişinin birden fazla defa anketi doldurabileceğini, ikinci seçenek sonuçları herkesin görebileceğini, üçüncüsü ise yanıtların değiştirilmesine izin olduğunu belirtmektedir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre seçimlerinizi yaptıktan sonra "Formu Gönder" butonuna basabilirsiniz.

Formu göndermek için "Paylaşma Bağlantısı" kısmında yer alan adresi kopyalayabilir ve doldurmasını istediğiniz kişilere kolayca verebilirsiniz. Bu linke tıklayan herkes anket sayfanıza gelecek ve sorulara cevap verme şansına sahip olacaktır. Dilerseniz sosyal medya hesapları veya e-posta vasıtasıyla da anket formunuzu gönderebilirsiniz.

Daha sonra tek yapmanız gereken istediğiniz kişilerin anketinizi doldurmasını beklemek. Paylaştığınız linke siz de tıklarsanız anketinizin son oluşmuş halini kolayca görebilirsiniz.

Sıra geldi anketlere verilen yanıtları görmeye. Formunuzu paylaştıktan sonra yine sağ üst tarafta "Yanıtlar" adlı bir bölümle karşılaşacaksınız. Bu bölüme tıkladığınızda "Yanıtların özeti" adlı seçenek tüm yanıtları görebileceğiniz sayfaya sizi yönlendirecektir. Eğer anketi yanıt vermeye kapatmak isterseniz "Yanıtlar kabul ediliyor" seçeneğindeki seçimi kaldırabilirsiniz.

İşte sonuçlarınız seçtiğiniz soru tipine göre farklı şekillerde grafikler ve adetler ile karşınızda yer alıyor. Ne kadar çok soru ve cevap seçeneği eklemişseniz bu grafiklerin o kadar çok ve karmaşık olacağını unutmamalısınız.

Anketlerinizi hazırlamak konusunda Google Docs'u bu şekilde kullanabilir ve sonuçları elde ettiğinizde yanıtları kapatarak sonlandırabilirsiniz. Eğer konuyla ilgili sorularınız ve yorumlarınız olursa yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

YORUMLAR