Google Drive'da Verilerinizi Nasıl Yedekleyebilirsiniz?

Google Drive'da yer alan tüm dosya ve klasörlerinizi indirerek bilgisayarınızda yedeklemeniz mümkün.

Google Drive'da Verilerinizi Nasıl Yedekleyebilirsiniz?

Google Drive, pek çok kullanıcının bulut dosya depolama ihtiyaçları ve yedeklemeler için kullandığı kaliteli servisler arasında yer alıyor ancak zaman zaman bu tip servislerde de sorunlar ortaya çıkabildiği için kullanıcıların buralarda yer alan verilerini yedeklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla sizler için hazırladığımız Google Drive dosya yedekleme rehberimiz de elbette hazır.

Lafı daha fazla uzatmadan dilerseniz hemen adımlarımıza geçiş yapalım. Google Drive'ı hala kullanmıyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanarak servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Drive'da yer alan depolama alanınızı bilgisayarınızı kullanarak açtığınızda, karşınıza ilk olarak sahip olduğunuz dosyalar çıkacaktır. Eğer dosyalar gelmediyse sol menüden Drive'ım seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak varolan dosyalardan bir tanesinin üzerine sadece tek tıklama yapıyor ve dosyayı seçiyoruz.

İlk dosyamızı seçtikten sonra klavyemizden "CTRL + A" tuş kombinasyonuna basarak Drive'da yer alan tüm dosyaları tek seferde seçebiliyoruz. Eğer hepsini değil de belli başlı dosyaları yedeklemek isterseniz "SHIFT" butonuna basılı tutarken farenizle istediğiniz noktaya kadar olan dosyaları seçebilir, "CTRL" butonuna basılı tutarken farenizle tek tek çoklu dosya seçimlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Dosyalarımız seçildikten sonra seçili olanlardan bir tanesinin üzerine sağ tıkladığınızda karşınıza "İndir" seçeneği çıkacaktır. Bu buton sayesinde seçili dosyalarımız indirilmek için hazırlanacaklar.

Butona bastığınızda ilk olarak elinizdeki dosya sayısına bağlı olarak bir sıkıştırma süreci ortaya çıkacaktır. Burada maalesef beklemekten başka bir çare yok. Aynı zamanda dokümanların formatlarının Microsoft Office formatlarına dönüştürülmeleri de yine bu işlem esnasında gerçekleştiriliyor.

Sıkıştırma işlemi bittiğinde indirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Artık web tarayıcınızın indirilenler bölümünde inen ZIP dosyasını açabilir ve içindeki belgelerinizi dilediğiniz yere kaydederek yedeklemeyi tamamlayabilirsiniz.

İnen sıkıştırılmış dosyaları açmak için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR