Google Hangouts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Hangouts nedir, Google Hangouts masaüstü ve mobilde nasıl kullanılır?

Google Hangouts, ücretsiz olmasıyla ev ve iş kullanıcıları tarafından kullanılan iletişim uygulamalarının başında geliyor. Anlık mesajlaşma ve  görüntülü sohbeti kolaylaştıran iletişim platformu Google Hangouts web, masaüstü, mobil, tüm platformlarda kullanılabiliyor. Evden çalışma sistemine geçilen şu dönemde Google Hangouts nedir, nasıl kullanılır? detaylı olarak bu yazıda paylaşacağız.

Google Hangouts Nedir?

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle iş dünyası uzaktan çalışma sistemine geçti. Birçok şirket, çalışanlarına evden çalışma izni verdi. Toplantılar da online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Dolayısıyla iletişim uygulamaları önem kazandı. Ücretsiz ve de işlevsel iletişim uygulamalarına baktığımızda Google Hangouts öne çıkıyor. Google Hangouts ile mesajlaşmanın yanı sıra görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Dünyanın neresinde olursanız olun iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalmanızı sağlayan Hangouts, web tarayıcı üzerinden bile kullanılabiliyor. Dolayısıyla PC, Mac fark etmeksizin dilediğiniz bilgisayardan Google hesabınızla giriş yaparak Hangouts’u kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki Hangouts mobil uygulaması da mevcut; ücretsiz indirerek iPhone/Android telefonunuzdan da Hangouts’u kullanabilirsiniz.

Google Hangouts Nasıl Kullanılır?

  • Google Hangouts Giriş

Google Hangouts’da oturum başlatmak için tarayıcınızda https://hangouts.google.com sayfasını açmanız yeterli. Google hesabınıza giriş yapmadıysanız oturum başlatmak için bunu yapmanız gerekiyor. Giriş yapmadan sohbetlere katılabiliyorsunuz. Alternatif olarak, Hangouts’u kullanmanın bir diğer yolu aynı şekilde çalışan Chrome tarayıcı uzantısını (eklentisini) kullanmak. Buna sonrasında değineceğiz. Google Hangouts mobil cihazlarda da kullanılabiliyor. Hem Android hem de iOS için mevcut. Hangouts mobil uygulamasına da sonra detaylı olarak bakacağız.

  • Google Hangouts Mesajlaşma

Birisine mesaj göndermek için Mesaj simgesine tıklamanız ve görünen kişiler listesinden iletişim kurmak istediğiniz kişinin adını seçmeniz yeterli. Kişi, listede yer almıyosa yan çubuğun üst kısmındaki arama kutucuğuna e-posta adresi, adı veya telefon numarasını girin. Ada tıkladığınızda iletişim kutusu açılır. Sohbet davetiyenize bir isim verip Davetiye Gönder’e tıklayarak sohbeti başlatabilirsiniz. Karşı taraf davetinizi kabul ettikten sonra mesaj bazlı görüşme yapabilirsiniz. Konuşmalarınız kaydedilir, istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca konuşma penceresinin üst tarafında yanında + olan kişi simgesine tıklayarak grup sohbet oluşturabilir ve daha fazla kişi ekleyebilirsiniz.

  • Google Hangouts Görüntülü Görüşme

Görüntülü Görüşme için simgesine tıklayın, ayrı bir pencere açılacaktır. Kişileri Davet Et iletişim kutusunda, iletişim kurmak istediğiniz kişinin e-posta adresini veya adını (birden fazla kişi eklemeniz mümkün) yazın ve aşağıda açılan menüden bunlara tıklayın. Şimdi yeşil Davet Et butonuna tıklayın. Alıcı/alıcılar çağrı gönderdiğiniz konusunda uyarılır ve cevaplamayı ya da reddetmeyi seçer/seçerler. Alternatif olarak, Paylaşmak için Bağlantıyı Kopyala’ya tıklayın; bu görüntülü sohbet oturumunun bağlantısını panonuza kopyalar, daha sonra bunu bir e-postaya yapıştırabilir ve sohbet etmek istediğiniz kişiye veya kişilere gönderebilirsiniz. Alıcılar doğrudan e-posta gelen kutularından bu bağlantıya tıklayarak görüşmeye katılabilir, Google hesaplarına giriş yapmaları gerekmez. Oturum başladıktan sonra, kişiler simgesinin yanındaki + işaretine tıklayarak daha fazla kişiyi görüşmeye katabilirsiniz. Ekranın altındaki kırmızı buton ile görüşmeyi sonlandırabilir, soldaki butonla mikrofonun sesini kapatabilir, sağdaki butonla kameranızı kapatabilirsiniz.

Görüntülü görüşmede mikrofonunuz çalışmıyor gibi görünüyor, sohbet ettiğiniz kişi sizi duyamıyor mu veya siz karşı tarafın sesini alamıyor musunuz? Mikrofonun sesini kapatmadığınızdan, mikrofonun doğru şekilde bağlandığından, mikrofonu kullanan başka bir program çalıştırmadığınızdan veya çakışıyor olup olmadığından emin olun. Ayrıca ekranın sağ üstündeki dişli çark simgesine tıklayarak erişebileceğiniz Google Hangouts ayarları altında doğru mikrofonun seçili olduğundan emin olun. Tüm bunlar işe yaramadıysa, görüşmeyi yeniden başlatın, karşı taraftan da görüntülü görüşmeyi yeniden başlatmasını isteyin. Farklı bir tarayıcıya geçmeyi, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz.

Görüntülü görüşmedeyken ekran mesajı da gönderebilirsiniz. Sağ üstte üst üste üç noktaya tıklayın, Sohbet’e tıklayın, mesajınızı yazıp Enter’a basın. Görüşmedeki herkes mesajın açıldığını görür (mikrofon sorunu yaşıyorsanız bu kullanışlı olabilir, geçici olarak iletişim kurmanın alternatif bir yoludur). Ekran Paylaş seçeneğine tıklayarak, tüm ekranınızı veya sadece bir uygulama penceresini paylaşabilirsiniz. Görüşmenin diğer ucundaki kişi masaüstünüzde gezinirken izleyebilirsiniz; bu, birisine sözlü olarak açıklamak yerine bilgisayarda bir şeylerin nasıl yapılacağını göstermek için çok faydalı olabilir. Ekranın altında açılan küçük iletiden Hangouts’un ekranınızı paylaştığını anlayabilirsiniz. Mavi Paylaşımı Durdur butonuna tıklayarak ekran paylaşımı oturumunu sonlandırabilirsiniz.

Google Hangouts Chrome Uzantısı

Tarayıcı sekmesinde konuşmak yerine Google’ın Chrome tarayıcısı için uzantıyı kullanmayı tercih ederseniz, bu bağlantıdan uzantıyı indirip yükleyin ve Chrome’un sağ üst köşesindeki küçük yeşil konuşma balonu simgesine tıklayarak başlayın. Yeni Görüşme’ye tıklayın (sol üstteki + simgesi) ve konuşmak istediğiniz kişinin adına tıklayarak (veya arama kutucuğunu kullanarak kişiyi bulabilirsiniz) bir sohbet başlatın. Ayrıca sohbet penceresinden sağ üstteki küçük video kamera simgesine tıklayarak görüntülü görüşme başlatabilirsiniz. Ana menüde sol üstteki üç dikey çubuğa tıklayarak durumunuzu, bildirimlerinizi vb. görüntüleyebilirsiniz.

Google Hangouts Mobil (Android iOS)

Hangouts Android / iOS uygulamasını mobil cihazınıza indirerek hareket halindeyken de iletişimi sürdürebilirsiniz. Arkadaşlarınızı bulmak için uygulamanın kişilerinize erişim izni vermeniz gerekmektedir. Uygulamayı başlattığınızda, ekranın sağ alt köşesinde büyük yeşil + butonunu göreceksiniz. Ona dokunarak yeni bir sohbet oturumu veya görüntülü görüşme başlatmayı seçebilirsiniz. Kişilerinizin adlarından birine dokunarak ekranın üst kısmında görüntülü görüşme veya telefon sohbeti başlatmanızı sağlayan simgelerle birlikte sohbet geçmişini görüntüleyebilirsiniz. Görüntülü görüşmede ekran paylaşımı gibi ek seçenekler yok.

YORUMLAR