Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Google Maps telefonumun şarjını çok yiyor diyorsanız, bir de önerilerimize göz atın!

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Google Maps ya da diğer adıyla Google Haritalar servisi, Android akıllı telefon ve tabletlerle birlikte yüklü olarak geliyor ve bu nedenle varsayılan sistem uygulamaları arasında. Fakat bu uygulamanın her yeni sürümüyle birlikte daha fazla konum kaplar hale gelmesi ve kullanıcıların bataryasının daha hızlı tükenmesine neden olması büyük rahatsızlık yaratıyor. Google Maps şarjımı bitiriyor diyenler için bir çözüm önerisi hazırladık ve dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçiş yapalım.

Not: Bu rehberimizde yer alan menülerde cihazınıza göre farklılıklar olabilir.

GPS Servisiniz Kapalı mı?

Bazen kullanıcıların esas şarjını tüketen şey unutulan bir GPS bağlantısı olabiliyor ve genelde suç haritalar uygulamasına atılıyor. Dolayısıyla haritalarımızı kontrol etmeden önce GPS bağlantısını kapatmamız ve sadece kullanacağımız zaman aktif etmemiz gerekiyor. Zira başka uygulamalar da GPS'ten faydalanabiliyorlar ve bu esnada kullanıcıların bu durumdan haberi olmayabiliyor. Telefonunuzun bildirim çubuğunu iki defa aşağı çekince açılan menüde GPS'in üzerine basarak onu kapatabilirsiniz.

Konum Bilgilerini Kapatın

Android cihazlarımızın “Ayarlar” uygulamasının altında yer alan “Konum” seçeneğine girerseniz konum servislerini kapatarak şarj tasarrufu yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi tüm konum tespitlerini kapatmanız yeterli olacaktır.

Google Maps Verilerini Temizleyin

Google Maps'in kullanıldıkça içerisinde biriktirdiği veriler maalesef bir süre sonra çok fazla yer kaplamaya başlıyorlar. Dolayısıyla bu verileri temizlemek önemli.

İlk olarak “Ayarlar” uygulamasında yer alan “Uygulamalar” menüsüne giriyoruz.

Bu menüden “Haritalar” uygulamasını buluyor ve üzerine tıklıyoruz.

Haritalar uygulamasının altında yer alan “Verileri temizle” ve “Önbelleği temizle” seçenekleri sayesinde tüm gereksiz bilgilerden kurtulabilir, bunların şarjınızı yemesine engel olabilirsiniz.

Deneysel Yöntem: Güncellemeleri Geri Alma

Pek çok kullanıcının önerdiği ancak biraz daha deneysel olduğu için sadece deneyimli kullanıcıların denemesini önereceğimiz bu yöntem, Google Maps uygulamasını cihazınızın ilk geldiğindeki haline geri döndürüyor. Böylece her yeni sürümün daha fazla şarj tüketmesi sorunundan kurtulabiliyorsunuz.

Not: Bu yöntem Haritalar uygulamasının tüm işlevlerinden faydalanmanıza engel olabilir.

Google Maps'i Tamamen Kapatma

Google Maps uygulaması bir sistem uygulaması olduğu için tamamen kaldırmak mümkün değil ancak kapatmak mümkün. Uygulama ekranındaki “Devre dışı bırak” seçeneğini kullanarak uygulamanın artık bir daha çalışmamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer uygulamayı yardımcı uygulama kaldırma araçlarıyla kaldırdıysanız ve yeniden yüklemek istiyorsanız da aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Eğer sizin de Google Maps'in daha az şarj tüketmesi için bildiğiniz yöntemler varsa onları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Google Maps Çevrimdışı Haritalar Android'de Nasıl Kullanılır?