iPhone'larda GPS Özelliğini Neden Kapatmamalıyız?

GPS hakkında yanlış bilinenler ve merak edilen noktalara değiniyoruz.

iPhone'larda GPS Özelliğini Neden Kapatmamalıyız?

Günümüzde GPS desteği ile çalışan uygulamalar o kadar fazla ki bu özelliğin kapatılması durumunda akıllı telefonun 'akıllı' sıfatını hak etmesinde rolü olan tüm özelliklerden feragat etmiş oluyoruz.

Kapatılma sebebi kişiden kişiye göre değişiyor olsa da genel olarak bu sebepleri birkaç başlık altında toplamak mümkün. Bu kategorilendirme sonucunda kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun GPS özelliklerini pil ömrüne dayalı sebeplerden ötürü kapattıklarını görüyoruz.

Elbette ki cihazımıza yüklediğimiz her uygulamanın ve oyunun GPS özelliğini kullanmasına izin vermek akıllıca bir davranış değil. En nihayetinde bu özelliğe ihtiyaç duymadan da çalışabilen uygulamalar mevcut. Fakat hava durumu, sosyal medya, harita, spor uygulamaları için GPS özelliği olmazsa olmazlar arasında.

Üstelik bu uygulamalar gelişen yazılım altyapıları sayesinde artık kullanılmadıkları zamanlarda devre dışı kalarak GPS kullanımına bağlı pil tüketimini minimuma indiriyorlar.

GPS kullanımı ve pil ömrü

Bu noktada iş biraz da kullanıcıya düşüyor. Eğer GPS özelliğini kullanacak uygulamaları gelişigüzel seçerseniz elbette batarya ömrünüz bir miktar etkilenecektir.

GPS ile çalışan önemli uygulamalara göz atalım;

Google Maps – GPS'in hayati öneme sahip olduğu bu uygulama sayesinde harita ve konum bilgilerimizi takip edebiliyoruz.

Evernote – Çok gerekli olmamakla birlikte aldığımız notlara ve bilgilere konum bilgisi ekleyebilmek için GPS kullanabiliyoruz.

Mesajlar – Konum bilgisi paylaşmak için GPS özelliğinden faydalanabiliyor.

Yahoo Weather – Hava durumu bilgileri için GPS'in yüksek öneme sahip olduğu uygulamalardan birisi.

Bunlar sadece yer aldıkları kategorilere örnek olarak gösterebileceğimiz seçenekler. Elbette konum paylaşma uygulamaları ve sosyal medya platformları da GPS'e ihtiyaç duyan seçenekler arasında yer alıyor.

GPS kullanımı ve güvenlik

GPS kapatılmasının diğer önemli sebeplerinden birisi de kesinlikle güvenlik.

Bazı kullanıcılar kendilerini sürekli olarak takip eden bir mekanizmanın var olduğunu düşünüyor. Fakat bu konuda içiniz rahat olsun. Eğer her gün elinizden milyarlarca dolar geçmiyorsa, karanlık işlerle uğraşmıyorsanız veya bir gizli örgütün ajanı değilseniz hiç kimse sizin hangi saatte hangi durakta hangi otobüsü beklediğinizle ilgilenmiyor.

GPS bilgilerinizden en fazla lokal reklamlara maruz kalırsınız ki bu da güvenliği tehdit eden unsurlardan değil.

Genel olarak GPS akıllıca kullanıldığında akıllı telefonların bataryasına etkide bulunmuyor. Bu noktada yapmanız gereken tek şey konum bazlı çalışan servislerinizi ve hangi servislere GPS özelliğini kullanma yetkisi verdiğinizi kontrol etmeniz. GPS'inizi kapatmak istiyorsanız Ayarlar > Gizlilik ve Konum servisleri'ne göz atmanız gerekiyor.

Buradan hangi uygulamanın GPS özelliğini kullanabileceğine de müdahale edebilirsiniz.

iCloud Drive Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR