Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Jailbreak nedir? ne işe yarar? nasıl yapılır? Bu rehberimizde Jailbreak hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara çok daha yakından göz atacağız.

Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Hemen her iPhone kullanıcısının en az bir defa duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği Jailbrek, cihazınızı özelleştirebilmenin alternatif bir yolu olarak öne çıkıyor. Sizler için hazırladığımız bu rehberde Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? sorularının yanıtlarına daha yakından göz atacağız.

iPhone Uygulama Arşivi Kapatma Nasıl Yapılır?
MOBİL

iPhone Uygulama Arşivi Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone Uygulama Arşivi kapatma işlemini gerçekleştirmek için hangi adımların uygulanması gerekiyor? Hazırladığımız rehberde Apple tarafından iOS 14 ile beraber sunulan özelliğe dair merak edilen tüm soruları yanıtladık.

2007 yılında satışa sunulan ilk nesil iPhone'da uygulama çalıştırmanın tek yolu, Apple tarafından yayınlananlar ile sınırlıydı. Ancak iPhone 3G ile birlikte, yani 2008 yılında, App Store hayatımıza dahil oldu. Kullanıcılar da hızlı bir şekilde akıllı telefonlarına yükleyebilecek on binlerce uygulama ile karşı karşıya kaldı.

Bu, seçim yapabileceğiniz pek çok şey olduğu anlamına gelebilir. Ancak daha fazlasını isteyen yüz binlerce kullanıcı var.

Jailbreak Nedir?

Temel olarak pek çok kullanıcı iPhone'daki çeşitli sınırlamalardan dolayı jailbreak yapmaya yöneliyor. Apple, iPhone'larda video indirme, özel zil sesleri oluşturma ve arayüz değiştirme gibi diğer akıllı telefonların standart olarak sunduğu bazı temel özellikleri kısıtlıyor. Jailbreak, tüm bu sınırları aşmanıza olanak sunuyor ve üçüncü parti uygulamalardan yararlanmaya imkan veriyor.

Yine de jailbreak yalnızca uygulamaya yüklemek ya da arayüz değiştirmek gibi temel işlevler için değil, daha teknik odaklı olanlar için de işlevseldir.

iPhone, macOS X'in Unix tabanlı temel bir varyantında çalışır. Bu da, iPhone'u uzak bağlantıları kabul etmek için PHP veya SSH arka plan programları içeren Apache Web Sunucusu gibi belirli Unix uygulamalarını yükleyebileceğiniz küçük bir bilgisayara dönüştürebileceğiniz anlamına gelir. Yine de bilgi sahibi değilseniz buraları kurcalamamak faydalı olacaktır.

Apple, iPhone'a Kimsenin Fark Etmediği Gizli bir Buton Ekledi
MOBİL

Apple, iPhone'a Kimsenin Fark Etmediği Gizli bir Buton Ekledi

Apple'ın iOS 14 destekli iPhone'lara yerleştirdiği gizli bir buton olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuda hemen endişelenmeyin, çünkü birçok Apple kullanıcısı iPhone gizli buton hakkında bilgi sahibi değil.

Jailbreak Ne İşe Yarar?

Jailbreak ile yapabileceğiniz işlemlerin temelde bir sonu yoktur. Cihazınızda normalde izin verilmeyen hemen her değişikliği yapabilirsiniz. Arayüzü değiştirebilir, çeşitli üçüncü parti uygulamaları kullanabilir ya da ücretli olan uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirerek cihazınıza kurabilirsiniz.

Kısa bir şekilde söylemek gerekirse Android cihazlarda yapabildiğiniz hemen her değişikliği jailbreak ile iPhone'unuzda da yapabilirsiniz. 

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse üretici yazılımı, iPhone'un nasıl çalışması gerektiği, hangi özelliklerin kullanılabileceği ya da gerekli tüm güvenlik yamaları gibi donanım çalıştırma talimatlarını içeren kodlardır. Apple, özellikleri yükseltmek ve hataları düzeltmek için ürün yazılımlarını düzenli aralıklarla günceller.

Bir iPhone'u jailbreak yapmak istiyorsanız, bu işlem için izlemeniz gereken talimatlar iPhone'dan iPhone'a ve yazılım sürümünden yazılım sürümüne farklılık gösterecektir. Yani bunu tek bir makale üzerindeki sabit bilgilerle yapmanız mümkün değil. Ancak internette iPhone modeliniz ve yüklü olan iOS sürümünü aratarak uygun bir sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır.  Ayrıca bu rehberlerde genellikle ayrıntılı talimatları ve bunlara eşlik eden ekran görüntülerini de bulabilirsiniz.

Jailbrek yazılımlarını güncel tutmak, genellikle bir kedi fare oyununa benzer. Apple sık aralıklarla ürün yazılımını günceller ve geliştiriciler jeilbreak için yeni bir kod geliştirmek için uğraşır.

iPhone Home Tuşu Kullanmadan Nasıl Yeniden Başlatılır?

Jailbreak Güvenli mi?

En baştan uyarmamız gerekirse hayır, güvenli değil.

Telefonunuzu hackleme fikri sizi endişelendiriyorsa, bu endişede haklısınız. Jailbreak işlemi için kararlıysanız, ona zarar verebileceğiniz ihtimalini her zaman aklınızda tutun. Jailbreak yapılan cihazlar genellikle iTunes aracılığı ile yeniden eski haline döndürülebilir. Yine de en kötü durum senaryosunda iBrick olarak adlandırılan, kullanılmayan bir cihazla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tek sorun bu değil. Bu işlemler çeşitli güvenlik endişelerini de beraberinde getirir. App Store'a yüklenen tüm uygulamalar Apple tarafından incelenir ancak üçüncü parti uygulamaları onaysız bir şekilde kurmak çeşitli kötü niyetli yazılımlara kapı olabilir. İndirdiğiniz uygulama YouTube için iyi bir indirme aracı mı yoksa kötü niyetli bir yazılım mı?

Ne yazık ki yükleyene kadar bilemeyeceksiniz.

Jailbreak Garantiyi Geçersiz Kılar mı?

Apple, jailbreak işlemini onaylamadığı gibi bu işlemden sonra garantiniz geçersiz olacaktır. Ayrıca Apple'ın yayınladığı tüm yeni yazılım güncellemeleri, jailbreak işlemlerini de silip götürür.

Apple'ın Popüler Jailbreak Tweak'lerinden Aldığı iOS 14 Özellikleri
MOBİL

Apple'ın Popüler Jailbreak Tweak'lerinden Aldığı iOS 14 Özellikleri

iOS 14 ile Apple’dan hiç beklemediğimiz, sürpriz birçok yenilik geldi.

Peki siz bu rehberimizde yer alan bilgiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu rehberdeki bilgiler sizin için yeterli oldu mu yoksa yanıtını bulamadığınız sorular var mı? Eğer varsa bunları bizlere sormayı, görüşlerinizi de hemen aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR