Kullanmanız Gereken 5 Sosyal Medya Uygulaması

Sosyal medyada kendinizi en iyi şekilde temsil etmek ve performansınızı değerlendirmek için kullanabileceğiniz 5 web uygulamasını değerlendirdik.

Kullanmanız Gereken 5 Sosyal Medya Uygulaması

Sosyal medya gösterdiği büyük gelişim sayesinde her kesimden internet kullanıcısının vazgeçilmezleri arasına girdi. Arkadaşlarımızla iletişimde kalmak, paylaşımlarda bulunmak, gündemi ve sektörleri takip etmek, gelişmelerden haberdar olmak ve çok daha fazlasını artık sadece sosyal medya kaynaklarını takip ederek gerçekleştirmek mümkün.

Ancak sosyal medyadaki popülerliğimizi artırmak, bilgi yönetimimizi iyileştirerek dezenformasyonu engellemek, değerlendirmek ve kendimizi doğru şekilde ifade edebilmek için bazı uygulamalardan uzak kalmamak gerekiyor.

Bu nedenle hem en çok kullanılan artık zaruri hale gelmiş sosyal medya web uygulamalarından hem de yakın zamanda büyük gelişim göstermesi beklendiğinden uzak kalmamanızı tavsiye ettiğim 5 web uygulamasından bahsetmek istiyorum.


Her ne kadar artık duymayan kalmadı diye düşünsem de Facebook’ta yer almanın ve kendinizi burada iyi bir şekilde ifade edebilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerek. Elbette bütün hayatımızı Facebook başında geçirmek arzu edilen bir durum değil ancak sosyal medyada en iyi şekilde kendinizi temsil etmek artık kaçınılamaz bir hale geldi.


160 karakter sınırıyla “tweet”ler atabildiğiniz Twitter Dünya’nın her yerinde çok çeşitli amaçlar için başarıyla kullanılıyor. Reklam kampanyalarından tutun da siyasi hareketlere, afetlere, günlük hayata kadar pek çok iletişim ihtiyacını başarıyla karşılayabilen en iyi sosyal medya uygulamalarından birisi olduğuna dair şüphem yok.


Özellikle profesyonel ve akademik hayata adım atanların ya da atmak isteyenlerin en aktif olarak sosyal ağlarını genişletmelerini sağlayan LinkedIn günden güne popülerliğini artırıyor. Pek çok kurum işe alımlarda çalışanların CV dosyalarını incelemek yerine LinkedIn profillerini kontrol etmeyi de tercih eder hale geldi. Ayrıca her sektöre ait tartışma gruplarını kullanarak sektörel bilgi ağınızı da genişletebilirsiniz.


Eğer sosyal medyada gerçekleştirdiğiniz paylaşımların takipçileriniz üzerinde ne kadar etkili olabildiğini ölçmek ve bunu bir süreç içerisinde puan olarak görmek istiyorsanız Klout sosyal medya skor analizi uygulamasını denemelisiniz. Ayrıca sosyal medya içerisinde nasıl bir kullanıcı olduğunuzu farklı kriterleri değerlendirerek size sunan Klout popülerliğini ölçmek isteyenlerin kullanabileceği en iyi uygulamalardan bir tanesi.


Pinterest henüz çok yeni ve sadece davetiye ile üye alan sosyal medya uygulamalarından birisi. İnternet üzerinde yer alan beğendiğiniz şeyleri Pinterest panolarınıza kolayca iğneleyebiliyorsunuz ve bunları diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca Facebook ve Twitter ile de entegre olara çalışabilen uygulama zaman tünelinizde Pinterest aktivitelerinizi belirten bir uygulama açıyor. Davetiye isteme bağlantısını kullanarak e-posta adresinizi girerseniz Pinterest birkaç gün içerisinde davetiyenizi gönderecektir.

Belki de sayamayacağımız kadar çok sosyal medya web uygulaması internette kullanmanız için sizler bekliyor. En temel uygulamalardan bahsettiğim bu yazımda yer alanları verimli bir şekilde kullanırsanız sosyal medyada en iyi şekilde kendinizi temsil etme ve bilgi kirliliğini kontrol etme olanağını bulabilirsiniz.

YORUMLAR