Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Hızlandırmanın Kolay Yolları

Bu rehberimizde laptop ve masaüstü bilgisayar hızlandırma yollarını detaylı bir şekilde sizlere anlatıyoruz.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Hızlandırmanın Kolay Yolları

Düzenli temizlik ve bakım işlemlerini gerçekleştirmediğinizde veya çeşitli zararlı yazılımlar nedeniyle bilgisayarınız yavaş çalışıyor olabilir. Oldukça sinir bozucu olan bu durumu çözmeniz için hazırladığımız bu rehberde, laptop ve masaüstü bilgisayar hızlandırmanın kolay yollarını anlattık.

1. Fazla Kaynak Kullanan Programları Tespit Edin

windows kaynak kullanımları

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, bunun nedeni sistem kaynaklarını fazla kullanan bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. CPU kaynaklarının tamamını kullanan ve aynı zamanda bellek kullanımı da bir hayli yüksek uygulamaları sonlandırarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu tür uygulamaları tespit etmek için Görev Çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayarak uygulamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

2. Sistem Tepsisi Programlarını Kapatın

sistem tepsisi programları

Birçok programı kapattığınızı sanıyor olsanız da, sistem tepsisinde çalışmaya devam edebiliyorlar. Burada yer alan programlar genellikle sistem başlangıcında başlatılarak arka planda çalışmaya devam ediyorlar. Bu bölümü inceleyerek, gereksiz gördüğünüz programlara sağ tıklayıp çıkış yaparak bilgisayarınızın hızlanmasına yardım edebilirsiniz.

3. Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

başlangıç programları

Windows Görev Yöneticisi’nde artık başlangıç programlarının etkisini de düzenleyebiliyorsunuz. Windows açılışında otomatik olarak başlatılan programlar, sistem performansını olumsuz yönde etkileyerek daha uzun başlangıç süresine neden olabiliyorlar. Görev Yöneticisine girdikten sonra Başlangıç sekmesine geçiş yaparak listedeki programların başlangıçta açılıp açılmayacağını ayarlayabilirsiniz. Uygulamalara sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

4. Animasyonları Azaltın

windows sistem özellikleri

Başlat butonuna tıkladıktan sonra arama bölümüne sysdm.cpl yazıp Sistem Özelliklerini açıyoruz ve Gelişmiş sekmesine geçerek Performans seçeneğinin altındaki Ayarlar butonuna tıklıyoruz.

windows performans seçenekleri

Açılan pencerede işletim sisteminizde kullanılan görsel efektleri görebilirsiniz. Burada En İyi Performans için Ayarla seçeneğini işaretleyerek daha hızlı bir kullanım deneyimi elde edebilirsiniz.

5.Virüs ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayın

Bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımlar, amaçlarına ulaşabilmek adına bilgisayarınızı ciddi oranda yavaşlatabiliyorlar. Bu gibi durumlarda iyi bir antivirüs ve malware uygulamasından yardım alarak tüm tehditler için tarama yapabilir ve gerektiğinde temizleyebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz uygulamalar işinizi görecektir.


6. Diskinizi Temizleyin

Sabit diskinizin dolu olması durumunda da bilgisayarınız ciddi oranda yavaşlayacaktır. Gerekli dosyalarınız dışındaki dosyalar arasından temizlik yaparak biraz yer açabilir ve bilgisayarınızın rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

7. Kullanmadığınız Programları Kaldırın

windows program kaldırma

Kullanmadığınız programlar da sistemde bir yük oluşturacağından, Denetim Masası > Programlar ve Özellikler bölümünden bu programları kaldırmak bilgisayarınızı hızlandırmakta yardımcı olacaktır. Bu işlemi yaptığınızda arka plan işlemleri, otomatik başlatma girişleri, sistem hizmetleri ve içerik menüsü girişleri gibi eylemler de ortadan kalkacaktır.

8. Güç Ayarlarını Değiştirin

güç seçenekleri-maksimum performans

Laptop’larda pil tasarrufu yapmak isteyenler için iyi bir seçim olmasa da, güç ayarlarını Maksimum Performans olarak ayarladığınızda da bilgisayarınızı hızlandırabiliyorsunuz. Masaüstü cihazlarda bu seçeneği sürekli olarak kullanabilirsiniz, laptoplarda da fişe takılı durumdayken çalışıyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

9. SSD’ye Geçiş Yapın

ssd ile pc hızlandırma

Masaüstü ve laptop cihazlarınızda HDD yerine SSD kullanarak, bilgisayarınızda çok ciddi bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Yüksek okuma ve yazma oranlarına sahip olan bu sürücülerden edinerek işletim sisteminizi taşıdığınızda, Windows açılışından program kullanımlarınıza kadar olan hız artışını gözle görülür bir şekilde fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

10. Windows’u Sıfırlayın

windows'u sıfırlama

Yukarıda anlattığımız ipuçları, sorunlarınızı çözmediyse Windows sorunlarını düzeltmek için Windows’u sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Windows 8 ve üzeri sürümlerde bu işlem artık daha kolay olduğundan; Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma adımını izleyerek Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizlerle paylaştık. Eğer sizin de bu listeye eklemek istediğiniz yöntemler varsa bizlerle yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın.


YORUMLAR