Microsoft Edge Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Microsoft Edge tarayıcıyı sıfırlamanın en etkili yolunu anlatıyoruz.

Microsoft Edge Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10’un varsayılan internet tarayıcısı Edge’de web sayfalarının açılmaması, kendi kendine aniden kapanma, çerez hatası gibi mühim sorunlarla karşılaştıysanız bilgisayarınızı sıfırlamadan bu sorunu çözmenin çok basit bir yolu var. Birkaç basit adımda Microsoft Edge’i Windows 10’u kurduğunuz ilk sorunsuz gününe kolaylıkla döndürerek içinden çıkılması güç bu hatalara son verebilirsiniz.

Yeni web sayfaları için tasarlanan modern, hızlı internet tarayıcısı Microsoft Edge, Windows 10 önizleme sürümünde diğer tarayıcılarla karşılaştırdığımızda büyük eksiklikler içeriyordu. Microsoft, ara ara yayınladığı güncellemelerle ilk görüşte eksikliğini hissettiğimiz, alışkanlıklarımız gereği aradığımız özellikleri entegre etti ve şu an da final sürümünde Google Chrome ile karşılaştırılabilecek düzeye geldi. Her ne kadar Google Chrome’dan çok daha hızlı yapıda olsa da hala sorunlar içeriyor ki bu sorunlar kullanıcıları forum forum gezdirecek nitelikte çıldırtan sorunlar.

Microsoft Edge'de Sıfırla Seçeneği Yok!

Kullanıcıların Microsoft Edge ile yaşadığı sorunlardan en önemlisi “tarayıcı ayarlarını sıfırlayamama” olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcıda yaşanan tüm problemleri kökten çözmek için kullanılan sıfırla seçeneği - nedendir bilinmez - Microsoft Edge’de yer almıyor. Internet Explorer’da İnternet Seçenekleri – Gelişmiş - Sıfırla yolunu takip ederek tarayıcı ayarlarını saniyeler içerisinde sıfırlayıp ilk günkü haline çevirebiliyorsunuz. Peki Microsoft Edge’de bu seçenek yer almıyorsa tarayıcı ayarlarını sıfırlamak nasıl mümkün olacak?

Sadece Microsoft Edge tarayıcı ayarlarını sıfırlamak için bilgisayarınızı komple sıfırlamanız veya Mirosoft’un güncelleme yayınlamasını beklemeniz gerekmiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek tarayıcıyı kurulum yaptığınız ilk gününe çevirebilirsiniz. Başlamadan önce yer imleriniz, başlangıç sayfanız dahil yaptığınız tüm ayarların gideceğini belirteyim.

  • İlk adım olarak dosya gezginini açıyor ve görünüm sekmesi altında bulunan “gizli öğeler”i işaretliyoruz.

  • " C:\Kullanıcılar\kullanıcıadınız\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe " klasörünü buluyor ve tamamen siliyoruz. (Silme esnasında bol bol onay vermeniz gerekiyor. Gerekirse atla ile silmeye devam edin. Hiçbir şekilde silemiyorsanız, silme işlemini IObit Uninstaller gibi silinirken sorun yaşatan dosyaları rahatlıkla silmenize izin veren programlar ile yapın.)

  • Bu klasörü sildikten sonra Microsoft Edge’i açmadan (zaten açılıp kapanıyor.) PowerShell’i yönetici olarak başlatıyor ve “ Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml" -Verbose} “ kodunu giriyoruz.

  • Microsoft Edge, Windows 10 kurulduğu ilk günkü haline döndü. Kullanmaya başlayabilirsiniz!

Microsoft Edge Tarayıcıda Reklamlar Nasıl Engellenir?

YORUMLAR