Netflix’e Türkçe Altyazı Desteği Nasıl Eklenir?

Netflix seçilmiş bazı içeriklerinde Türkçe altyazı desteği veriyor ancak bunu tam anlamıyla bütün bir halde yapmıyor. Fakat biz kendimiz yapabiliriz.

Netflix’e Türkçe Altyazı Desteği Nasıl Eklenir?

Netflix seçilmiş bazı içeriklerinde Türkçe altyazı desteği veriyor. Ancak bunu tam anlamıyla bütün bir halde yapmıyor. Netflix Türkçe altyazı desteği şimdilik 20 kadar üründe mevcut. Veri tabanında on binlerce film ve dizi barındıran Netflix gibi bir kütüphane için bu rakam elbette çok az. Peki, Netflix'e kendi çabalarımızla Türkçe altyazı desteği nasıl ekleriz? Aslında birkaç Chrome tarayıcı eklentisiyle bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün.

Netflix’in Türkçe altyazı desteği vermeden yoğun bir şekilde Türkiye’de üye kazanması çok da mümkün görünmüyor. Şimdiden Netflix Türkiye’de haberlerinin çoğunun altında "neden Türkçe altyazı desteği olmayan bir hizmete o kadar para verelim?" yorumları dolaşıyor. Diğer yandan, üçüncü parti yazılım ve eklentilerle Netflix’e Türkçe altyazı desteği almak için zahmete girmek istemeyen ve böyle bir hizmeti Türkçe yayın yapan sitelerden almanın son derece zahmetsiz ve kolay olduğunu savunanlar da var.

Ancak Netflix’in kurumsal kalıcılığı amatör girişimler karşısında kesinlikle daha güçlü. Üstelik Netflix Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Gibi Avantajları Var? İşte A’dan Z’ye Netflix Dosyası makalemizde de anlattığımız gibi 130 ülkede birden yayına başlayan bir eğlence ağının birden bire tüm hizmetlerini vermesini beklemek yanlış. Zaten ilk 30 gün bedava olan Netflix’e bir şans vermek gerek diye düşünüyorum.

Netflix’e Türkçe altyazı nasıl eklenir?

Bir Chrome eklentisi olanSuper Netflix’e ihtiyacınız olacak. Bu eklentiyi Chrome’a kurduktan sonra her hangi bir altyazı sitesinden bulacağınız altyazı dosyasını Netflix’teki seçtiğiniz filme senkrolayacak Subflicks web sitesi de bir kenarda açık bulunmalı. Subflicks web sitesinde daha önceden siteye eklenmiş ve senkronlanmış Türkçe altyazıları da bulmanız mümkün. Aramanızda fayda var.

Super Netflix Chrome’dan başka bir tarayıcı da çalışmıyor. Bu yüzden Chromium tabanlı tarayıcıları tercih etmek mantıklı olur. Bulduğunuz altyazı dostyalarının .srt olan uzantılarının DFXP formatına dönüştürülmesi için SubFlicks’i kullanmak gerekiyor.  Bu noktada alt yazılarınızı aynı site üzerinden senkronlayabiliyorsunuz.

Netflix’e Super Netflix ile Türkçe Altyazı desteği eklemek

Netflix ekranının üzerinde sağ kenarda Super Netflix’in eklenti komutlarını gördüğünüz zaman artık filminize Türkçe altyazı eklemenin zamanı gelmiş oluyor. En üstteki konuşma baloncuğunu seçtiğinizde daha önceden DFXP olarak dönüştürdüğümüz dosyayı, kaydettiğimiz klasörde bulup seçmemiz yeterli oluyor. Senkron durumunu buradan yeniden düzenlemek de mümkün.

Netflix’e Türkçe altyazı desteğine gerek var mı?

Netfilix'e Türkçe altyazı desteği zaman içinde sağlanacak. Bu noktada, veri tabanı kısıtlı ve altyazı desteği zayıf olan Netflix’e üye olmak için henüz erken olduğunu düşünenlere hak vermemek elde değil. Ancak Netflix kalitesinde yayın yapan ve daha profesyonel altyazı hizmeti veren site bulmak da kolay değil. Üstelik bunların kanun dışı yayın yapan siteler olduğunu da hatırlamak da fayda var.  Ancak Türkiye’de "bedava sirke baldan tatlıdır" mantığı ağır bastığından genel davranış modeli de kendini belli ediyor. Netflix yatırımını küresel olarak yaptığı için Türk kullanıcılar şimdilik şirketin çok odağında olmayabilir. Ancak önümüzdeki aylarda belli bir istikrar sağlayarak beklentileri karşılayacaktır. 

Netflix Nedir? Netflix'de Neler Var?

Netflix Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Gibi Avantajları Var? İşte A’dan Z’ye Netflix Dosyası

YORUMLAR