PlayStation Oyunları Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

PlayStation oyunlarını bilgisayarda oynama işleminin nasıl yapılacağını açıkladık. İşte PS4 oyununu PC'de oynamak için sırasıyla uygulamanız gereken adımlar!

PlayStation oyunlarını bilgisayarda oynama işleminin nasıl yapılacağını merak eden oyuncular için detaylı bir rehber hazırladık. Rehberimizde yer alan adımları sırası ile uygulayarak PlayStation oyununu PC'de oynama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızda uzun saatler boyunca keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Sony’nin PlayStation oyunlarını dilediğimiz odadan oynamamıza izin veren muhteşem servisi Remote Play (Uzakten Oynatma) nihayet PC platformunda da kullanılabilir oldu. PS4 3.50 güncellemesiyle sunulan yeni özelliği hemen denedik. İşte kesintisiz oyun deneyimi yaşatan uzaktan oynatmayı deneyimleyebilmeniz için bilmeniz gerekenler.

PlayStation Plus Collection Nedir?
OYUN

PlayStation Plus Collection Nedir?

PlayStation Plus Collection nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır? İşte geçtiğimiz günlerde duyurulan PS Plus Collection hakkında merak edilen tüm detaylar!

PlayStation oyunu elbette dev ekranlı televizyon karşısında oynandığında ayrı bir keyif veriyor ancak bu keyif çat kapı bir misafir geldiğinde veya sevgilimizin, ailemizin dizi izleyeceğim sözüyle yarıda kesilebiliyor.

Eğer Xperia cihaza, PS Vita’ya veyahut PlayStation TV’ye sahip iseniz salonda duran oyun konsolunuzdaki görüntüyü kendi odanızdaki cihaza yansıtıp oyun keyfinize devam etme şansına sahipsiniz. Zor anlarda hayat kurtaran bu özellik artık PC’de de mevcut. PlayStation 4 oyunlarını artık bilgisayarda da oynamamız mümkün. Peki bu özelliği nasıl kullanıyoruz?

PlayStation Oyunlarını Bilgisayarda Oynama Adımları Neler?

 • Remote Play programını indirin ve yükleyin.
 • Oyun konsolunu açın.
 • Ayarlara girin.
 • "Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları" kategorisini açın.
 • "Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir" seçeneğini etkinleştirin.
 • Ayarlara dönün.
 • "PlayStation Network/Hesap Yönetimi" bölümüne girin.
 • "Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir" seçeneğini aktif edin.
 • Ayarlar sayfasını görüntüleyin.
 • "Güç Tasarrruf Ayarları" kategorisine girin.
 • "Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikleri Ayarla" bölümünü açın.
 • "İnternete Bağlı Kal" seçeneğini etkinleştirin.
 • "PS4 Sisteminin Ağdan Açılmasını Etkinleştir" seçeneğini işaretleyin.
 • Remote Play programını açın.
 • DualShock 4'ü bilgisayara bağlayın.
 • Başlat butonuna tıkladıktan sonra PlayStation Network hesabınıza giriş yapın.
 • PS4'ünüz bulunduğunda konsolun görüntüsü bilgisayarınıza yansıtılmış olacak.

PlayStation 4 oyunlarını PC oynama keyfini sürebilmeniz için öncelikle Windows 8.1 veya Windows 10 kurulu olması gerekiyor. Sonrasında oyun konsolunuzun sistem yazılımını güncellemeniz (en son sürüm 3.50) güncellemeniz, ardından aşağıdaki bağlantıdan resmi Remote Play (Uzaktan Oynatma) programını bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor.

PS4 Remote Play PC programını kullanmaya başlamadan önce konsolda birkaç ayar yapmak gerekiyor. Bunlardan birincisi Uzaktan Oynatmayı etkinleştirmek (Ayarlar – Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları – Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir.)

İkincisi de sistemi birincil PS4 sisteminiz olarak etkinleştirme (Ayarlar – PlayStation Network/Hesap Yönetimi – Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir – Etkinleştir). Son olarak da Ayarlar – Güç Tasarrruf Ayarları – Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikleri Ayarla altında İnternete Bağlı Kal ve PS4 Sisteminin Ağdan Açılmasını Etkinleştir’i onaylıyorsunuz.

PS4 Sistemini Uzaktan Oynatma programını çalıştırıyorsunuz ve ilk olarak DualShock 4 kontrol cihazını USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Başlat butonuna tıkladıktan sonra PlayStation Network hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve PlayStation’ınız bulunduğunda konsolun görüntüsü bilgisayarınıza yansıtılmış oluyor.

Bu noktada mühim birkaç nokta var. Remote Play en basit şekliyle konsoldaki görüntüyü bilgisayar yansıttığından konsolunuzun açık durumda olması gerekiyor ve görüntü internet bağlantısı üzerinden aktarıldığından WiFi yerine Ethernet kablosuyla bağlamanız oyun içi kesintileri en aza indirmesi açısından önem arz ediyor.

Takılmadan bahsetmişken 360p, 540p (varsayılan olarak seçili) ve 720p kalitede 30fps ve 60fps (varsayılan olarak seçili) oynama seçenekleri sunuluyor. Yani o anda internet bağlantınız çok kötü olsa dahi görüntüden ödün vermiş olsanız da kesintisiz oynama şansınız oluyor.

Oyun konsolu üzerinden ayarlara girin. "Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları" kategorisini açın. Daha sonra "Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir" seçeneğini etkinleştirin.

Ayarlara dönün. "PlayStation Network/Hesap Yönetimi" bölümüne girin. "Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir" seçeneğini aktif edin.

Ayarlar sayfasını görüntüleyin. "Güç Tasarrruf Ayarları" kategorisine girin. "Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikleri Ayarla" bölümünü açın. "İnternete Bağlı Kal" seçeneğini etkinleştirin. "PS4 Sisteminin Ağdan Açılmasını Etkinleştir" seçeneğini işaretleyin.

Remote Play programını açın. DualShock 4'ü bilgisayara bağlayın.

Başlat butonuna tıkladıktan sonra PlayStation Network hesabınıza giriş yapın.

PS4'ünüz bulunduğunda konsolun görüntüsü bilgisayarınıza yansıtılmış olacak.

PlayStation Oyunları iPhone ve iPad'de Nasıl Oynanır?

 • Remote Play programını indirip kurun.
 • Programı açın
 • Yönergeleri takip ederek konsolunuzun görüntüsünü bilgisayarınıza yansıtın.
 • Bilgisayarınıza ve iOS cihazınıza TeamViewer programını kurun.
 • iOS cihazınızda TeamViwer'ı açın.
 • TeamViewer-ID kısmına PC'deki TeamViwer’dan alacağınız ID’nizi girin.
 • Uzaktan kontrol’e dokunun.
 • Şifre bölümüne PC'deki TeamViewer’daki şifrenizi yazın.

PlayStation 4 oyunlarını iPhone ve iPad’de oynama gibi fantastik bir düşünceniz varsa tek ihtiyacınız olan Sony’nin resmi uzaktan oynatma programı Remote Play ve TeamViewer, Microsoft Remote Desktop gibi mobilden PC’yi yönetmeyi sağlayan ücretsiz programlardan biri. PS4 oyunlarını iOS cihazınızdan oynamak için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit:

Remote Play programını bilgisayarınıza kurun ve yönergeleri takip ederek konsolunuzun görüntüsünü bilgisayarınıza yansıtın. (Yukarıda bu işlemi nasıl yapacağınızı adım adım gösterdik.)

Hem bilgisayarınızda hem de iOS cihazınızda TeamViewer programını kurun.

Son adım olarak iOS cihazınızda TeamViewer’ı açın. TeamViewer-ID yazan bölüme bilgisayarda kurulu TeamViwer’dan alacağınız ID’nizi girin ve ardından Uzaktan kontrol’e dokunun. Şifre bölümüne de yine bilgisayarda kurulu TeamViewer’daki şifrenizi girin.

Artık konsolunuzdaki oyunları iPad veya iPhone’unuzdan da oynamanın keyfini sürebilirsiniz. Oyunları akıcı şekilde oynayabilmeniz için bilgisayarınızın donanımı önemli değil; önemli olan internet hızınızdır ve bu şekilde oynamanın kotayı olumsuz yönde etkilediğini belirtelim.