rtl120.bpl Eksik Hatası Çözümü

Sistem açılışında rtl120.bpl eksik hatası alıyorsanız bu basit adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

rtl120.bpl Eksik Hatası Çözümü

Windows bilgisayarınızı başlattığınızda sistem açılışında rtl120.bpl eksik hatası ile karşılaşıyorsanız rehber yazımızdaki adımları takip ederek bu sorunu kolaylıkla düzeltebilirsiniz.

Sistem başlangıcında aniden karşınıza çıkan "rtl120.bpl eksik" hatası Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda da görülüyor ancak sorunun çıkış kaynağı işletim sistemi değil; bilgisayarınızda yüklü sistem bakım onarım programları. Eğer bilgisayarınızda IObit Advanced System Care, Tuneup Utilities, AVG PC Tuneup gibi sistemin performasını artırmaya yönelik hazırlanmış bir program yüklüyse bu sorun ortaya çıkıyor. Tabii ki sorunun kaynağı kadar çözümü de mühim. Olur olmadık zamanda çıkan bu hatayı farklı yollarla çözmeniz mümkün.

Sistem Optimizasyon Programını Tamamen Kaldırın:

Bilgisayarınızda yüklü sistem optimizasyon programını kaldırıp yeniden kurmanız tabii ki en kolay çözüm olacaktır. Ancak klasik Program Ekle / Kaldır alanından ilgili programı bulup kaldırmanın dışında sistemin derinliklerine gizlenen kurulum dosyalarını da bulup kaldırmanız gerekiyor. Eğer üst seviye kullanıcı iseniz bunu yapmak basit ancak sistemin gizli dosyalarını kurcalamamayı tercih eden bir kullanıcı iseniz programları sistemden tamamen kaldıran program kaldırma araçlarını kullanmanızı öneririm. Bu tür yazılımlar programın yerleştiği tüm alanları otomatik tespit ediyor; siz sadece kaldır butonuna tıklıyorsunuz. (Programı sistemden tamamen kaldırdıktan sonra tekrar kurup kurmamak size kalmış.)

Sistem Optimizasyon Programını Devre Dışı Bırakın:

İkinci çözüm yolu soruna teşkil eden programın sistem açılışında çalışmasını engellemek. Bunun için Ctrl + Alt + Del tuşlarına basıyor ve ardından Görev Yöneticisine tıklıyorsunuz. Görev Yöneticisinde Başlangıç sekmesine geliyorsunuz ve ilgili programı bulup "Devre Dışı Bırak"a tıklıyorsunuz.

Windows Temiz Önyükleme Gerçekleştirin:

Bir başka çözüm yolu da Windows’ta temiz önyükleme gerçekleştirerek sorunlu programı kaldırıp sonrasında tekrar kurmayı denemek. Temiz önyükleme yazılım çakışmalarını görmek, sorunu çözmek için başvurulan bir seçenek. Temiz önyükleme yapmayı bilmiyorsanız aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır:

  • Win + R tuş kombinasyonuyla Çalıştır penceresini açın ve msconfig yazın.

  • Hizmetler sekmesine gelin ve "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle"yi işaretleyin ve "Tümünü Devre Dışı Bırak"a tıklayın.

  • Başlatma sekmesine gelin ve "Görev Yöneticisini Aç"a tıklayın.

  • Başlangıç sekmesinde her bir öğe için devre dışı bırakmayı uygulayın.

  • Görev Yöneticisini kapatın.
  • Sistem Yapılandırması pencesinde Tamam’a tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Temiz önyüklemede sorunu giderdikten sonra (sistem optimizasyon programını kaldırma) bilgisayarınızı normal şekilde başlatmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Win + R tuş kombinasyonuyla Çalıştır penceresini açın ve msconfig yazın.

  • Genel sekmesinde Normal başlangıcı seçin.

  • Hizmetler sekmesinde "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle"nin onay kutusunu kaldırın ve "Tümünü Etkinleştir"e tıklayın.

  • Başlatma sekmesinde "Görevi Yöneticisini Aç"a tıklayın ve başlangıç programlarınızı etkinleştirin.

YORUMLAR