Windows İçin En İyi Ücretsiz Dosya Yedekleme Programları

Bazen bilgisayarınızdaki dosyaları yedeklemek gerekebilir. Windows için en iyi ücretsiz dosya yedekleme programları ise bu noktada en iyi çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Windows İçin En İyi Ücretsiz Dosya Yedekleme Programları

Bazen bilgisayarınızdaki dosyaları yedeklemek gerekebilir. Windows için en iyi ücretsiz dosya yedekleme programları ise bu noktada en iyi çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ki her türlü veri için güvenli ve hızlı bir yedekleme olanağı tanımakta olan bu programların sayısı çok fazladır.

Siz de bu nedenle bir Windows kullanıcısı olarak ücretsiz en iyi yedekleme programı bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Bunu düşünerek bir liste hazırladık. Listedeki uygulamalarınsa kolay kullanım sunmasına, ücretsiz olmasına ve kullanıcının beklentilerini karşılamasına dikkat ettiğinden emin olduk.

Seçim yelpazesini daraltmak için siz de aşağıdaki programları incelemeye başlayabilirsiniz.

Windows İçin Dosya Yedekleme Programları Listesi

 • HDClone Free Edition
 • Simple Data Backup
 • Ocster Backup Free
 • EASEUS Todo Backup
 • Comodo Backup
 • Macrium Reflect Free Edition
 • Areca Backup
 • Personal Backup
 • Nero BackItUp
 • GFI Backup 2009 Home Edition
 • Redo Backup and Recovery
 • FileFort
 • GoodSync
 • Genie Timeline Free
 • Cobian Backup
 • DriveImage XML
 • Iperius Backup
 • Yadis Backup
 • CrashPlan
 • XXCLONE
 • FBackup
 • AOMEI Backupper
 • Everyday Auto Backup
 • BackUp Maker

Yukarıdaki programları Windows için en iyi dosya yedekleme programları oluşturmaktadır. Bu programların özelliklerini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

1. HDClone Free Edition

HDClone'un ücretsiz sürümü, dosya yedekleme işlemini zahmetsiz hâle getirmek isteyenlerin yardımına koşan en iyi uygulamalardandır. Saniyede 18 MB, dakikada ise 1 GB boyutunda veri kopyalayabilmektedir. Her boyuttaki hard diskini klonlama yeteneği ile bilinen program, eksiksiz veri yedekleme işlemleri için en çok tercih edilen programların başında gelmektedir.

Programın ücretsiz sürümü, SATA/eSATA ve IDE/ATA disklerini desteklemektedir. Daha yüksek performans almak için programın ücretli versiyonunu da incelemeyi düşünebilir ya da daha da iyisi, ücretsiz dosya yedekleme programları listesindeki diğer programlara göz atmaya devam edebilirsiniz.

2. Simple Data Backup

Dosya yedekleme programları listesinin ikinci programı Simple Data Backup, boyutu düşük olmasına rağmen yapacaklarının neredeyse bir sınırı olmayan bir yedekleme programıdır. Size ücretsiz ve hızlı bir dosya yedekleme deneyimi sunar.

Programla verilerinizi ZIP ya da 7Z formatında sıkıştırabilir ya da sadece bir sürücüye (harici ya da flash bellek olabilir) yedekleyebilirsiniz.

AES-256 şifreleme protokolünü kullanma olanağı sunan program, kullanıcıların güvenliğine her şeyden çok önem vermektedir. Arşivleme sırasında verilerinizin güvenliğini sağlamak için bu şifreleme standardını tercih edebilirsiniz.

3. Ocster Backup Free

Ücretsiz, basit bir kullanım sunan Ocster Backup Free, bilgisayarın başında olmadığınız anlarda bile size dosyalarınızı yedekleme şansı verir. Veri kaybı yaşamamak için belirli zaman aralıklarında yedekleme alma seçeneğini etkinleştirebilir, yedeklenen dosyaların arşivlenmesini sağlayıp ZIP formatında saklayabilirsiniz.

4. EASEUS Todo Backup

EASEUS Todo Backup ile disk birleştirme, hard disk verilerini klonlama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tam yedekleme ve sistem geri yükleme gibi özellikleri bulunan program, hiçbir teknik bilgi gerektirmemektedir. Kullanıcı dostu bir arayüzü vardır. En önemli hedefi, kullanıcıya istediğini yani dosyaları kolayca yedekleme olanağı sunmaktır.

5. Comodo Backup

Comodo Backup'a genellikle ücretsiz en iyi dosya yedekleme programları arayanların rastlamaktadır. Comodo Backup, ücretsiz olarak sunulan bir yedekleme ve önceden alınan yedekleri yükleme programıdır.

Veri kaybı yaşamanın kullanıcının hayatında ne gibi kayıplara yol açabileceğini en iyi şekilde anlatan program, bu kayıpların verilmemesi için size gerekli her türlü imkânı sağlamaya çalışmaktadır.

Comodo Backup, birçok yedekleme programından farklı olarak önemli verilerinizi ağ, sanal, FTP ve online ortamlara aktarabilir. Bununla birlikte kopyalanan dosyaları şifreleyerek çıkartabilmektedir ki bu güvenlik açısından kullanıcının lehinedir.

6. Macrium Reflect Free Edition

Macrium Reflect, sabit disklerinizdeki bölümleri yedeklemek için bir program arıyorsanız göz atabileceğiniz bir programdır. Önemli dosyalarınızın teknik arıza ya da kötü amaçlı yazılımlar dolayısıyla yok olmasını istemiyorsanız Macrium Reflect'in sıkıştırma özelliğini kullanmanın yararlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

7. Areca Backup

Areca Backup arşiv sıkıştırma, tam yedekleme, tarihe göre dosya kurtarma, yedekleme raporları, arşiv sıkıştırması gibi özellikler sunan oldukça kapsamlı bir programdır. Kullanıcılara kâr amacı gütmeden ücretsiz olarak sunulan neredeyse tüm dosya yedekleme programları gibi Areca Backup da açık kaynaklıdır.

Program, bilgisayarınızdaki tüm verileri yedekleyebilir ve onları şifreleyerek güvende tutabilir. Bununla beraber yedeklenen dosyaları hem bilgisayara çıkarabilir hem de FTP sunucusuna aktarabilir.

8. Personal Backup

Personal Backup programı, bilgisayarınızda yer alan bütün verileri kolaylıkla yedeklemenizi sağlayan bir yedekleme uygulamasıdır. Programın en önemli önceliği, kullanıcıların veri kayıpları yaşamasının önüne geçmektir.

Yedeklenen dosyaları yerel ya da çıkarılabilir sürücüde, ağda, FTP üzerinden bir aktarılan bir sunucuda saklamanız mümkündür. Aynı anda birkaç yedek de alabilirsiniz. Bu özellikle birden fazla bölümü yedeklemek isteyenleri memnun bırakabilir.

9. Nero BackItUp

Nero BackItUp, size mümkün olan en kısa sürede verileri yedekleme şansı sunmaktadır. Verilerinizi CD'ye, DVD'ye, Android telefonunuza ya da tabletinize yedekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra verilerinizin kopyasını yedekleme yaptığınız bilgisayara da çıkarabilirsiniz.

10. GFI Backup 2009 Home Edition

GFI Backup Home Edition ücretsiz, basit arayüzü sayesinde kolay bir kullanım sunan, dosya ve klasörü senkronize etme, Windows kaydını yedekleme, 256-bit şifreleme, yedekleri harici diske otomatik kaydetme, bilgisayardaki verileri birkaç dakikada ZIP formatında yedekleme gibi özelliklere sahiptir.

11. Redo Backup and Recovery

Redo Backup and Recovery, format atmadan önce bilgisayarını yedeklemek isteyenlerin mutlaka indirmesi ve kullanması gereken bir programdır. Windows'un yanı sıra Linux dosya yedekleme programı olarak da hizmet veren Redo Backup and Recovery, yedeklenen verileri aynı şekilde yüklemenin yolunu da sunmaktadır.

12. FileFort

FileFort, en iyi dosya yedekleme programları arasında kritik verileri korumadaki üstün başarısı ile öne çıkan başka bir programdır. En iyi özelliği, dosyaları otomatik olarak önceden belirlenen konuma yedekleyebilmesidir.

Program DropBox, Google Drive vb. hizmetleri de destekler. Yedeklenen verileri doğrudan bu servisler üzerinde depolamanıza olanak tanır.

13. GoodSync

GoodSync kullanımı son derece kolay, güvenli, ücretsiz veri yedekleme programıdır. Program, önemli dosyaları yedeklemenin çeşitli yollarını sunmaktadır. FTP, SFTP üzerinden yedekleme yapabilir, yedeklenen verileri kendi bilgisayarınıza kaydedebilir ya da aktarma işlemini yerel ağ üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

14. Genie Timeline Free

Genie Timeline Free, kullanıcıların bilgisayarlarındaki önemli verileri hiç zahmete girmeden yedeklemesini ve yedeklediği verileri daha sonra tekrar geri yüklemesini sağlayan gelişmiş ve ücretsiz bir yedekleme programıdır.

Genie Timeline, belirli zaman aralıklarında otomatik olarak yedekleme işlemi başlatabilir. Bu sayede elinizde her zaman verilerinizin güncel bir versiyonu bulunur, böylece veri kaybı yaşamanın da önüne geçer.

15. Cobian Backup

Cobian Backup, bilgisayarınızdaki önemli verileri belirli zaman aralıklarında yedeklemenizi sağlayan, yedeklenen dosyalar için özel koruma sunan bir programdır. Cobian Backup ile FTP yedeklerini de almak mümkündür. Bu özelliğini kullanarak sunucuda sakladığınız verileri de ister manuel ister otomatk olarak düzenli olarak yedekleyebilirsiniz.

16. DriveImage XML

DriveImage XML, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10'da verilerinizi yedeklemek için kullanabileceğiniz bir programdır. Basit bir arayüzü vardır. Yedekleme sürecinin mümkün olduğunca hızlı işlemesini sağlar.

17. Iperius Backup

Iperius Backup, ücretsiz dosya yedekleme programları listesindeki en gelişmiş programlardan biridir. Yedekleme işlemleri için pek çok seçenek sunar, kullanıcılara sürücüleri ve cihazları senkronize etme olanağı tanır.

Bu programla FTP, SQL, MySQL, PostreSQL, Oracle, klasör, dosya, sürücü yedeklerini alabilirsiniz. Bunlaın yanı sıra gizli dosyaları ve sistem dosyalarını görüntüleyebilir, yedekleme işlemi sırasında gerçekleştirilen tüm etkinlikleri takip edebilirsiniz.

18. Yadis Backup

Yadis Backup, kaybetmek istemediğiniz önemli dosyaları gerçek zamanlı olarak yedekleyebilen, böylece yanlışlıkla silinen ya da kaybedilen dosyaları kolayca geri yüklemenize olanak tanıyan bir programdır. Basit ve sade bir arayüzü bulunmaktadır. Her bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılabilmektedir.

19. CrashPlan

CrashPlan, dosyalarınızın otomatik olarak yedeklenmesini isteyenler için geliştirilmiş otomatik yedekleme programı olarak bilinmektedir. Programı kullanarak verilerinizi doğrudan bulut depolama hizmetleri ile yedekleyebilir ya da verilerinizin kopyasını çevrim dışı ortamlara aktarabilirsiniz. Windows'un yanı sıra MacOS, Linux için de dosya yedekleme yazılımı olarak hizmet vermektedir.

20. XXCLONE

XXCLONE programı, bir diskin tamamını ya da sadece Windows'la ilgili klasörleri kopyalayabilmektedir. Bununla birlikte kayıt defterinin transfer edilmesini de sağlamaktadır. En iyi yanı ise sistem kaynaklarını çok verimli şekilde kullanmasıdır. Bu sayede program çalışırken performans açısından herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

21. FBackup

Otomatik yedekleme özelliği olan bir program olan FBackup, Türkçe dil desteği ile gelir. Verilerinizi otomatik olarak yedeklemek için bir USB depolama aygıtını, bilgisayarın depolama birimlerinden birini, ağdaki bir bölgeyi belirleyebilir ve programın ilgili yolla aktarım yapmasını sağlayabilirsiniz. FBackup'ın arayüzü oldukça basit ve sadedir. Kullanımı bu nedenle oldukça kolaydır.

22. AOMEI Backupper

AOMEI Backupper yalnızca birkaç tıklama ile bilgisayardaki önemli verileri kaydetmenizi sağlayabilecek bir dosya ve belge yedekleme programıdır. Programı kullanarak verilerinizi Google Drive, OneDrive, Dropbox gibi hizmetlerle yedekleyebilirsiniz.

23. Everyday Auto Backup

Everyday Auto Backup, her gün belirli bir saatte verilerinizi yedeklemenizi sağlamak için geliştirilmiş bir programdır. Program, sizin hiçbir müdahalenize gerek duymamaktadır. Programın çalışması için başlangıçta bir saat belirlemeniz yeterli olmaktadır. Hangi dosyaların ve klasörlerin yedekleneceğini de aynı aşamada belirleyebilirsiniz.

24. BackUp Maker

BackUp Maker, yedeklenen dosyaları CD/DVD sürücülerine yazdırabilecek, yedekleri FTP aracılığıyla bir sunucuya aktarabilecek, AES-256 şifreleme protokolü ile yedeklenen verileri güvende tutabilecek oldukça kapsamlı bir programdır.

Program, manuel mantıkla çalışan dosya yedekleme programları gibi yedekleme tarafında tüm sorumluluğu üzerinize bırakmamaktadır. Dilerseniz otomatik yedekleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Böylece verileriniz otomatik olarak yedeklenmeye başlanır.

Ücretsiz yedekleme programları listemizin sonuna geldik. En iyi veri yedekleme programı söz konusu olduğunda artık sizin söyleyecek bir şeyleriniz varsa denemek istediğiniz programı aşağıdan bulabilirsiniz.

Simple Data Backup

Simple Data Backup

Simple Data Backup, ücretsiz, hızlı ve basit bir yedekleme programıdır.

ÜCRETSİZ
Comodo Backup

Comodo Backup

Comodo Backup, ücretsiz olarak sunulan bir yedekleme ve yedek yükleme programıdır.

ÜCRETSİZ
Genie Timeline Free

Genie Timeline Free

Genie Timeline Free, bilgisayarınız üzerinde yer alan verileri yedekleyebileceğiniz ve ihtiyacınız olduğunda geri yükleyebileceğiniz ücretsiz bir yedekleme programıdır.

ÜCRETSİZ
GFI Backup 2009 Home Edition

GFI Backup 2009 Home Edition

Bilgisayarınızda oluşabilecek bir sorun ile tüm verinizi kaybetmek istermisiniz? GFI Backup sisteminizin yedeğini alarak oluşabilecek kayıplara karşı sizi korur.

ÜCRETSİZ
HDClone Free Edition

HDClone Free Edition

Hard diskleri sorunsuz klonlayan HDClone Free Edition, hem veri hem de zaman avantajı sağlıyor.

ÜCRETSİZ
Macrium Reflect Free Edition

Macrium Reflect Free Edition

Macrium Reflect programını kullanarak kolayca sabit disklerinizdeki bölümlerin yedeklerini alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
FileFort

FileFort

FileFort, sizin için kritik olan verileri her tür depolama aygıtı ve bazı web siteleri üzerine yedeklemenize olanak sağlayan kullanışlı bir programdır.

ÜCRETSİZ
Personal Backup

Personal Backup

Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerinizi kolayca yedeklemek için bu ücretsiz programı kullanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
CrashPlan

CrashPlan

CrashPlan ile birden çok lokasyona verilerin otomatik yedeklerini alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
EASEUS Todo Backup

EASEUS Todo Backup

EaseUS Todo Backup Free sayesinde bilgisayarınız üzerinde bulunan her türlü veriyi güvenle ve hızlı bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ
Cobian Backup

Cobian Backup

Cobain Backup takvimsel olarak bilgisayarınızdaki önemli verileri yedeklemenize ve gerekirse şifrelemenize yardımcı olabilecek kolay kullanımlı ve ücretsiz bir araç.

ÜCRETSİZ
Yadis! Backup

Yadis! Backup

Yadis! Backup önemli kişisel verilerinizi gerçek zamanlı olarak yedekleyerek, sildiğiniz verileri geri yükleme olanağı sunar.

ÜCRETSİZ
DriveImage XML

DriveImage XML

Bilgisayarınızı yedekleme, yedeğinizi bilgisayarınızı yeniden açmadan yükleyebilme gibi özellikleri içinde barındıran, XML ve DAT uzantılı olarak yedeklerinizi bilgisayarınızda saklayabileceğiniz basit bir yedekleme programı.

ÜCRETSİZ
XXCLONE

XXCLONE

XXCLONE programı sayesinde bilgisayarınızın Windows boot sektörünü kolayca kopyalayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
GoodSync

GoodSync

GoodSync bilgisayarlarınız veya harici diskleriniz arasında otomatik olarak dosya sekronizasyonu ve dosya yedekleme işlemleri yapan ücretsiz bir yazılım.

ÜCRETSİZ
FBackup

FBackup

FBackup otomatik yedekleme seçeneği sunan, ücretsiz ve Türkçe dil desteğine sahip bir dosya yedekleme programıdır.

ÜCRETSİZ
Redo Backup and Recovery

Redo Backup and Recovery

Redo Backup and Recovery programını kullanarak bilgisayarınızdaki tüm verileri yedekleyebiliyor ve daha sonra bu verileri geri döndürebiliyorsunuz.

ÜCRETSİZ
Nero BackItUp

Nero BackItUp

Nero BackItUp programı sayesinde her türlü verinizi güvenli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ
AOMEI Backupper

AOMEI Backupper

AOMEI Backupper, basit ama oldukça kullanışlı ve etkili bir yedekleme ve geri yükleme aracıdır.

ÜCRETSİZ
Ocster Backup Free

Ocster Backup Free

Ücretsiz ve kolay kullanıma sahip Ocster Backup Free siz bilgisayar başında olmasanız bile belirlenen saatlerde veya otomatik olarak bilgisayarınızı yedeklemenizi sağlar.

ÜCRETSİZ
Areca Backup

Areca Backup

Areca Backup, bilgisayarınızdaki tüm dosya ve belgeleri yedekleyerek istediğiniz zaman kullanmanızı sağlayan ücretsiz bir yedekleme aracıdır.

ÜCRETSİZ
Everyday Auto Backup

Everyday Auto Backup

Everyday Auto Backup sayesinde istediğiniz aralıklarla dosya ve dizinlerinizin yedeklenmesini ücretsiz olarak sağlayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
Iperius Backup

Iperius Backup

Iperius Backup, dosya ve klasörlerinizin yedeğini alabileceğiniz ve istediğiniz zaman geri yükleyebileceğiniz kullanışlı ve güvenilir bir programdır.

DENEME SÜRÜMÜ
BackUp Maker

BackUp Maker

BackUp Maker data verileri yedeklemeleri için kesinlikle profesyonel bir çözüm. Kullanım kolaylığı ve fonksiyon fazlalığı ile dosyaları klasörleri kaydedebilir yedekleyebilirsiniz. Üstelik çok kısa bir zaman ayırararak.

ÜCRETSİZ

YORUMLAR