Safari'de Favicon Nasıl Etkinleştirilir?

Safari'de Favicon Nasıl Etkinleştirilir?

iOS 12 sürümünde gelen yeniliklerden biri de internet tarayıcısı uygulaması olan Safari’ye geliyor. Favicon yani web sitesi simgelerini görebileceğiniz bu özelliği nasıl etkinleştireceğinizi bilmiyorsanız, bu rehberimizde Safari’de favicon nasıl etkinleştirilir? Adım adım anlatıyoruz.

Favicon’lar, web sitelerini temsil eden küçük simgelerdir. Hemen hemen her web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızın sekme listesinde veya yer imleri çubuğunda bu simgeleri görebilirsiniz. Safari’de bu özelliği aktif etmek için ne yapmamız gerektiğini gelin birlikte inceleyelim.

Safari’de Favicon Nasıl Etkinleştirilir?

Safari’nin son sürümünü kullanabilmek için öncelikle iOS 12 güncellemesini yapmış olmanız gerekiyor. Eğer hala yapmadıysanız; Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını izleyebilirsiniz.

safari favicon etkinleştirme

Favicon etkinleştirmek için Ayarlar > Safari adımlarını izliyoruz. Sayfayı aşağı kaydırarak Genel başlığı altındaki Simgeleri Sekmelerde Göster seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

safari favicon görünümü

Yaptığınız ayarın sunduğu yenilikleri görmek istiyorsanız, Safari’de web sitelerini ziyaret ederek site başlığının hemen soluna bakabilirsiniz. Karşılaştırma yapabilmeniz açısından yukarıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Mac için Safari’de Favicon Nasıl Etkinleştirilir?

Mac kullanıcısıysanız, Safari tarayıcısında favicon özelliğini kullanabilmek için MacOS High Sierra’nın son sürümlerini kullanmanız yeterli oluyor. App Store’da Safari 12 güncellemesini yaptıktan sonra Safari > Tercihler > Sekmeler adımlarını izliyoruz ve Sekmelerde Web Sitesi Simgelerini Göster seçeneğini işaretliyoruz.