iPhone ve iPad'de Önbellek Nasıl Temizlenir?

Bu rehberimizdeki adımları uygulayarak iPhone ve iPad cihazlarınızda önbelleği temizleyerek depolama alanında yer kazanabilirsiniz.

iPhone ve iPad'de Önbellek Nasıl Temizlenir?

iPhone ve iPad cihazlarınızda depolama alanınız dolmak üzereyse, bunun nedeni önbellek olabilir. Kullandığınız uygulama sayısı fazla olduğunda bilgilerin depolanması için telefonunuzda daha fazla depolama alanı gerekiyor. Neyse ki, iPhone ve iPad cihazlarınızdaki önbelleği temizlemek oldukça kolay. Bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, bu rehberimizde iPhone ve iPad’de önbellek nasıl temizlenir? Anlatacağız.

Önbellek, uygulama ve web sitelerinin depoladığı geçici veriler için kullanılan bir terim. Örneğin, görsel olarak yoğun bir web sitesini ziyaret ettiğinizde tarayıcınız tarafından önbelleğe alınır ve bir sonraki ziyaretinizde daha hızlı bir erişim sağlayabilirsiniz. Verimlilik anlamında oldukça faydalı olan bu durum, ne yazık ki depolama alanı konusunda yeterince verimli olmuyor. Belirli zamanlarda önbelleği temizleyerek hafızada yer açabiliyorsunuz.

iPhone ve iPad’de Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir?

İnternet tarayıcısı olarak Safari’yi kullanıyorsanız, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin önbelleği yeterince fazla yer kaplıyor olabilir. Bu önbelleği temizleyerek depolama alanında yer kazanabilirsiniz.

safari geçmişi temizleme

Safari’de önbelleği temizlemek için Ayarlar uygulamasına gidiyoruz ve sayfayı aşağı kaydırarak Safari uygulamasını buluyoruz. Sayfayı biraz aşağı kaydırarak Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğine dokunuyoruz ve onaylıyoruz. Bu seçeneği kullanarak tüm web sitelerinin önbelleği, geçmişi, çerezleri ve daha fazlasını sileceğinizi unutmayın.

safari web sitesi verileri

Tüm web sitesi verilerini silmek yerine belirli web sitesi verilerini elle temizleyebilmeniz de mümkün. Safari Ayarları’nın en alt bölümünde yer alan İleri Düzey butonuna tıkladıktan sonra Web Sitesi Verileri butonuna dokunuyoruz. Bunun ardından, sağ üst köşedeki Düzenle butonuna tıkladıktan sonra silmek istediğiniz verilerin solundaki butona tıklayabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de Uygulama Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Safari uygulamasının tersine, diğer uygulamaların önbelleğini temizlemek geliştiricinin inisiyatifine kalıyor. Bazı uygulamalarda önbellek temizlenebilirken, bazılarında bu seçeneğe izin verilmiyor.

spotify önbellek temizleme

Uygulama önbelleğini temizlemek için ilgili uygulamaya giriş yaptıktan sonra Ayarlar bölümüne gidiyoruz. Her uygulamada bu bölüm farklı bir yerde olabileceğinden biraz kurcalamanızda fayda var. Örneğin, Spotify’da önbelleği temizlemek istiyorsanız Ayarlar > Depolama adımlarını izliyoruz ve Önbelleği Temizle butonuna tıklıyoruz.

iphone uygulama silme

Facebook ve Instagram gibi önbellek temizleme seçeneği sunmayan uygulamaların önbelleğini temizlemek isterseniz, uygulamayı silip yeniden yükleyebilirsiniz. Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı adımlarını izleyerek ilgili uygulamayı bulup silebilirsiniz.

iPhone ve iPad için Temizlik Uygulamaları İşe Yarar mı?

Önbellek temizlemek için yardımcı uygulamalar ararken, App Store’da çeşitli uygulamalara rastlamış olabilirsiniz. Bu uygulamaların ücretsiz sürümleri çok az imkan sunduğundan genellikle sizi ödeme yapmaya teşvik ediyorlar. iOS işletim sisteminin kısıtlamaları nedeniyle bu uygulamalar umduğunuz kadar çok şey yapamazlar. Yukarıdaki adımları uygulayarak hem işinizi halledebilir hem de paranızı cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi iPhone ve iPad’lerimizde tarayıcı ve uygulama önbelleğini temizledik. Bu işlemi düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Zira, kullanıma bağlı olarak zamanla önbellek verileri yine artacaktır. Depolama alanınızda yer açmakta güçlük çekiyorsanız, en etkili çözümlerden biri olarak fotoğraf ve videolarınızı bilgisayarınıza yedeklemeyi düşünebilirsiniz.

iPhone XS, XS Max ve XR Batarya Kaç mAh? İşte Yeni iPhone'ların Pil Kapasitesi!
MOBİL

iPhone XS, XS Max ve XR Batarya Kaç mAh? İşte Yeni iPhone'ların Pil Kapasitesi!

"iPhone XS, XS Max ve XR bataryası kaç mAh?" sorusu nihayet yanıt buldu.


Yeni iPhone İsimleri Onaylandı: iPhone XR, XS ve XS Max
MOBİL

Yeni iPhone İsimleri Onaylandı: iPhone XR, XS ve XS Max

Bugün akşam saatlerinde Apple tarafından tanıtılacak olan yeni iPhone'ların isimlerinde değişiklik olduğu gözlemlendi. Yeni iPhone'lardan orta seviye iPhone Xs, daha büyük iPhone Xs Max ve giriş seviyesindeki iPhone Xr olarak adlandırılacak.

YORUMLAR