Turkcell Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu rehberde Turkcell mobil internet ayarları nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Rehberdeki adımları uygulayarak interneti kolayca ayarlayabilirsiniz.

Yeni bir cihaz aldığınızda internet ayarları otomatik olarak algılanır ve hiç bir ayar yapmadan telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazen internet ayarlarında bölge şartlarından dolayı sorunlar oluşabiliyor ve ayarları manuel olarak düzenlemek gerekebiliyor. Peki, Turkcell mobil internet ayarları nasıl yapılır?

Bu yazıda Turkcell abonelerini ilgilendiren internet ayarlarının nasıl yapıldığını açıkladık. Rehberde yer alan adımları uygulayarak Turkcell internet ayarı işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Turkcell Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Cihazın ayarlar sayfası üzerinden internet ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Turkcell'in mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Mobil uygulamayı kullanarak ayarları kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.
 • Eğer yukarıdaki adımlardan başarılı bir sonuç elde edemediyseniz müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. 532 nolu Turkcell Müşteri Hizmetleri numarasını arayarak ayarları elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki 3 seçenek Android ve iPhone cihazlarda ortak olarak kullanılabiliyor. Android ve iPhone cihazların ayarlar sayfası üzerinden internet ayarlarının nasıl yapıldığına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Turkcell Android Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda internet ayarları yapmak oldukça basit bir yöntemdir. Eğer doğru değerleri biliyorsanız hiç beklemeden internet ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.

Ayarları yapabilmek için öncelikle Ayarlar > Mobil Ağlar > Erişim Noktası Adları > Ekle yolunu izlemelisiniz. Bu adımlar telefondan telefona farklılık gösteriyor ancak büyük oranda benzerlik olduğunu söyleyebiliriz. 

 • İsim : Turkcell internet
 • APN : internet
 • Proxy : boş bırakın
 • Bağlantı noktası : boş bırakın
 • Kullanıcı adı : boş bırakın
 • Parola : boş bırakın
 • Sunucu : boş bırakın
 • MMSC : boş bırakın
 • MMS proxy'si : boş bırakın
 • MMS bağ. nokt. : boş bırakın
 • MMS protokolü : WAP 2.0
 • MCC : 286
 • MNC : 01
 • Kimlik doğrulama türü : boş bırakın
 • APN tipi : default

Turkcell iPhone Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

iPhone telefonlarda internet ayarını elle yapmak Android'lere göre kısmen daha kolaydır. Ayarı yapmak için Ayarlar > Genel > Ağ > Hücresel Veri Ağı yolunu izlemeli ve APN kısmında "internet" yazarak kaydetmelisiniz. Kullanıcı adı ve şifre kısmı boş kalmalıdır.

Bu ayarları doğru şekilde yaptıysanız iPhone cihazınızdan internete girebilirsiniz. Tüm işlem bu kadar! Artık internetinizi kullanabilirsiniz. Adımları uygularken zorlanıyorsanız Turkcell'in resmi sitesinde yer alan görsel rehberden destek alabilirsiniz.

Turkcell Tarifeleri ve Fiyatları - 2023
MOBİL

Turkcell Tarifeleri ve Fiyatları - 2023

Turkcell tarifeler ve fiyatları, mevcut paketinden memnun olmayan ve bu nedenden dolayı farklı bir tarifeyle devam etmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Mobil internet ile ilgili merak edilen bazı soruları yanıtlayacağız.

Turkcell APN Nedir?

APN, "access point name" kelimelerinin kısaltmasıdır ve "erişim noktası adı" anlamına gelir. Erişim noktası adı, şebeke içinde yönlendirme bilgisini sağlayan adrese denir. APN, yalnızca bazı kullanıcıların bağlanabildiği özel ağ oluşturulabilmesine imkân tanır. 

Turkcell İnternet Hızı Neden Yavaş?

Mobil internetin hızlı olması için sinyal gücü büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla Turkcell mobil internetiniz yavaşsa sinyal gücünü kontrol etmeniz gerekir. Eğer Turkcell Superonline'da yavaş internet sorunu yaşıyorsanız modemi kapatın ve 10 saniye civarında bekledikten sonra yeniden açın. Eğer sorun düzelmezse müşteri hizmetlerini arayın.

Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır?

Mobil veriyi hızlandırmak için öncelikle telefonu kapatıp yeniden açın. Eğer sinyal gücü düşükse bulunduğunuz konumu değiştirin. VPN yazılımını devre dışı bırakın. Arka planda indirme işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Türk Telekom Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Türk Telekom Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Mobil kullanıcılar, yeni bir telefon aldığında ya da operatörünü değiştirdiğinde internet ayarlarını manuel olarak yapması gerekebiliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar sekmesi üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR