Ücretsiz Antivirüs Programları Karşılaştırması 2012

Bugünkü yazımızda sizlerle birlikte piyasada en çok kullanılan altı tane ücretsiz antivirüs programını tanıyacağız ve bu programlar arasında yaptığımız test sonuçlarını masaya yatırarak genel anlamda bir karşılaştırma yapacağız. Seçtiğimiz bu altı antivir

Ücretsiz Antivirüs Programları Karşılaştırması 2012

Bugünkü yazımızda sizlerle birlikte piyasada en çok kullanılan altı tane ücretsiz antivirüs programını tanıyacağız ve bu programlar arasında yaptığımız test sonuçlarını masaya yatırarak genel anlamda bir karşılaştırma yapacağız. Seçtiğimiz bu altı antivirüs programını performans, algılama yeteneği ve arayüz olarak farklı üç kategoride inceledik ve yazımızın sonunda sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Şimdi gelelim sizler için seçtiğimiz altı ücretsiz antivirüs programını tanımaya:

Avast! Free Antivirüs 7:

Avast! Free, 150 milyonu aşan ve her gün aralarına yenileri eklenen kullanıcı sayısıyla en popüler antivirüs programlarının başında gelmektedir. Zararlı yazılımlara karşı anlık anlık olarak sizi koruyan farklı sekiz koruma kalkanına sahiptir. Bu nedenle gerçekten geniş kapsamlı bir arayüze sahiptir.

Gelin görün ki son zamanlarda Avast! giderek daha yavaş taramalar, yüksek sistem kaynak kullanımı ve performans düşüşlerine yenik düştü dersek hiç de yanlış olmaz. Belki de bunca zamandan sonra yaşadığı bu durgunluğa çözüm olarak gerçek bir yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Microsoft Security Essentials 4.1:

Microsoft bir şeyi istediği zaman, istediği şeyi elde etmeyi gerçekten iyi bilen firmaların başında geliyor. Bu noktada Microsoft Security EssentialsWindows 8 üzerinde Windows Defender adıyla varsayılan antivirüs programı olarak kullanıcılara sunarak neredeyse pazarda Avast! Free Antivirüs kadar yüksek sayıda kullanıcıya sahip olmayı başardılar.

Windows ile entegre olarak gayet kabul edilebilir algılama oranlarıyla birlikte gayet hızlı çalışan bir antivirüs olarak dikkat geçiyor ama gelin görün ki bir antivirüs programı olarak işlevleri yeterli düzeyde değildir. Özetlememiz gerekirse Microsoft Security Essentials arka planda işini sessizce yapmaya çalışan bir antivirüs görüntüsünü bizlere sunuyor.

Arka planda işini sessiz sedasız yaptığı için birçok kullanıcının tercihi olarak görülmesi de gayet doğal olarak karşılanmalıdır.

Avira Free Antivirus 2013:

Eğer antivirüs programlarından bahsediyorsak, Avira için Alman kalitesinin ve yüksek performansın birleşimi demek hiç de yanlış olmayacaktır. Yakın zamana kadar Avira'nın adı genel olarak sıkıcı pop-up reklamlarıyla anılmış olsa da bir antivirüs programını bu tarz konularla değerlendirmek pek doğru olmayacaktır.

Neyse ki Avira Free Antivirüs 2013'le birlikte bu can sıkıcı pop-up reklamlarına bir son verilmiştir. Kurulum sırasında programın tarayıcı araç çubuğunu yüklerseniz sizlere güvenlik özellikleriyle ilgili birçok ilginç bilgi sunacağı gibi bunun yanında izleme engelleyici ve bir web sayfası ayrıştırıcı özelliği de sizlere sunuyor.

AVG AntiVirus Free 2013:

AVG Antivirüs Free 2013 sürümüyle birlikte büyük bir gelişme kaydetmiş ve bir anda birçok basamağı birlikte atlamış. Özellikle Metro arayüzüne benzetilen yeni kullanıcı arayüzü gerçekten mükemmel. Yeni gelen buton modelleri eski sürüme göre gerçekten çok başarılı.

Özellikle yenilenen antivirüs algılama motoru, AVG'nin ödevini gerçekten en iyi şekilde yaptığının bir göstergesi. Öyle ki algılama oranı neredeyse Avast ile aynı düzeyde ve yapılan geliştirmeler sayesinde performansı en hızlı antivirüs programlarının arasında kendisine bir yer bulmasını sağlamış gibi görünüyor. Ayrıca program kurulumu sırasında bilgisayarımıza kuracağımız araç çubuğu sayesinde gizliliğimizi korumamıza da yardımcı oluyor.

AVG yeni sürümüyle birlikte getirdiği yeniliklerle bakalım antivirüs karşılaştırmamızda kendisine nasıl bir yer bulacak?

Panda Cloud Antivirus 2.1.0:

Sanırım bu karşılaştırmada inceleyeceğimiz en ilginç antivirüs programı eşsiz bulut teknolojisini kullanan Panda Cloud Antivirüs olacak ve gerçekten zararlı yazılımları tespit etmek konusunda gösterdiği başarıyı tebrik etmek gerekiyor. Bu teknolojiyi kullanıcılarla tanıştırdığı için Panda'ya ayrıca teşekkür etmek gerekiyor çünkü bulut teknolojisini kullanan program ayrıca bir güncellemeye ihtiyaç duymadan sürekli olarak güncel kalmayı başarıyor.

Her ne kadar internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar üzerinde zaman geçtikçe yeterli düzeyde koruma sağlayamayacak olsa da internet bağlantısına sahip olduğu sürece gerçek bir korumayı sizlere sağlayacaktır. Sade, kullanışlı ve bilgilendirici arayüzü üzerinde tek canınızı sıkacak şey ücretli sürüme geçmenizi öneren reklamlar olacaktır.

Ad-Aware Free Antivirüs 10:

Eski tanıdık arayüzüne rağmen özünü değiştirmiş olan Ad-Aware Free Antivirüs'ü bu yılın çaylağı olarak değerlendirebiliriz. Bunun nedeni olarakta geçtiğimiz yıllarda karşımıza bir anti-spyware olarak çıkan programın artık antivirüs sektörüne girmiş olmasını gösterebiliriz. Şimdilik diğer büyük rakipleriyle başa çıkacak tecrübede görünmese de şimdilik gidişatının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Antivirüs pazarında algılamayla ilgili en güçlü arama motorlarından birine sahip olmasının dışında hala aktif olarak kullanılabilen bir antispyware korumasına da sahip. Gelin görün ki bazı işlevleri sınırlı olduğu için ücretsiz sürümden yeterli performansı alamayabilirsiniz.

Arenaya ilk kez giren bir antivirüs programı olarak Ad-Aware ne kadar başarılı olabilecek dersiniz?

Karşılaştırma Tablosu ve Sonuçlar:

Sizler için seçtiğimiz ücretsiz altı antivirüs programının son sürümlerinin algılama, performans ve arayüz puanlarını tablo üzerinde inceleyelim.

Algılama Puanları (%40) Performans Puanları (%30) Fonskiyonlar / Arayüz (%30) Ortalama Puanlar
Avast! Free Antivirüs 7 9.09 5.01 10.00 8.14
Microsoft Security Essentials 4.1 8.41 8.00 7.00 7.86
Avira Free Antivirus 2013 9.34 7.54 9.00 8.70
AVG AntiVirus Free 2013 9.00 7.13 9.00 8.44
Panda Cloud Antivirus 2.1.0 9.42 2.85 7.00 7.86
Ad-Aware Free Antivirüs 10 9.47 6.64 7.00 7.88

Tabloda ücretsiz altı virüs programının algılama, performans ve fonksiyon/arayüz alanlarında aldıkları puanları görmektesiniz. Her kategorinin lideri farklı olmasına karşın, ortalama puanlar göz önüne alındığında işler tamamen değişiyor ve bir altın, bir gümüş ve bir bronz madalyaya sahip üç antivirüs programı karşımıza çıkıyor.

Algılama testi karşılaştırması:

Algılama testleri sonucunda listenin ilk sırasında Ad-Aware Free Antivirüs 10 yer alıyor, ardından sırasıyla Panda Cloud Antivirüs 2.1.0 ve Avira Free Antivirüs 2013 geliyor.

Performans testi karşılaştırması:

Performans testleri sonucunda listenin ilk sırasında Microsoft Security Essentials 4.1 yer alıyor, ardından sırasıyla Avira Free Antivirüs 2013 ve AVG AntiVirüs Free 2013 geliyor.

Fonksiyon/Arayüz karşılaştırması:

Fonksiyon/Arayüz testleri sonucunda listenin ilk sırasında birçok teknik özelliği ve kullanışlı arayüzüyle Avast! Free Antivirüs 7 yer alıyor, ardından Avira Free Antivirus 2013 ve AVG AntiVirus Free 2013 eşit puanlarla geliyor.

Sonuç:

Her test sonucunda sıralamada farklılıklar olsada ortalama puanlara baktığımız zaman ücretsiz antivirüs programları testimizin ilk üç sırası şöyle şekilleniyor.

1- Avira Free Antivirus 2013 (8.70) - Altın Madalya

2- AVG AntiVirus Free 2013 (8.44) - Gümüş Madalya

3- Avast! Free Antivirüs 7 (8.14) - Bronz Madalya

Ücretsiz Antivirüs Programları karşılaştırmamızda ilk sırayı Avira Free Antivirüs 2013 alırken hemen ardından AVG Antivirüs Free 2013 ikinci sırada ve Avast! Free Antivirüs 7'yse üçüncü sırada kendisine yer buldu.

Sizlerde antivirüs programınızı seçerken sizler için hazırladığımız bu karşılaştırmadan yararlanabilir ve virüs programınızı seçerken test sonuçlarını dikkate alabilirsiniz.

Ayrıca sizin ücretsiz favori antivürüs programınız hangisi ve neden? Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum bölümlerimiz aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR