Ücretsiz VPN Servisi VPN Gate ile Engelli Sitelere Giriş

Yazımızda ücretsiz bir VPN hizmeti olan VPN Gate'yi nasıl kullanabileceğinizi resimli olarak anlattık

Ücretsiz VPN Servisi VPN Gate ile Engelli Sitelere Giriş

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri, bildiğiniz üzere ülkemizde internet yasakları oldukça sık yaşanan bir olay haline geldi. Bir süre önce Twitter erişime kapatılmış, kısa bir süre ardından da YouTube erişime kapatılmıştı. Aradan geçen zamanın ardından Twitter alınan mahkeme kararıyla erişime açılmış; fakat YouTube için ilk aşamada erişime açılma kararı alınmış, sonrasında bu karar iptal edilmişti. Konuyla ilgili yasal süreç devam ederken halen bu yaygın olarak kullanılan video servisine erişemiyoruz. Bu nedenle ülkemizde engelli sitelere giriş için birçok farklı VPN hizmeti kullanılıyor.

Ülkemizde tercih edilen VPN servislerinin bir kısmı aylık hizmet ücreti talep ederken, bir kısmı belirli bir süre ücretsiz kullanım sunuyor. Fakat yasaklı sitelere giriş yapabilmek için bu ücretli ve kısıtlı VPN servislerinin haricinde tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir alternatif de bulunmakta. VPN Gate adlı bu servis arayüz olarak SoftEther VPN adlı VPN programını kullanmakta. Aslında bir eklenti şeklinde olan VPN Gate bize engelli sitelere giriş ve anonim gezinti yapabilmek için kullanabileceğimiz çok sayıda ücretsiz sunucunun listesini sunuyor.

Peki bu servis nasıl oluyor da ücretsiz olarak kullanıcılara hizmet verebiliyor? Bu soruyu cevaplamak için VPN Gate'yi tanımlamak doğru olacaktır. VPN Gate asıl olarak Japonya'da Tsukaba Üniversitesi tarafından geliştirilen bir akademik proje olarak ortaya çıkmış. Sistem temel olarak bir P2P dosya paylaşım ağına benziyor. Bu sistemde farklı olan şey kullanıcıların VPN sunucularını diğer kullanıcılar ile paylaşması; yani kullanıcı katılımı temeline dayanan bir yapı söz konusu. Sonuç olarak internet trafiğinizi yönlendirebilmeniz için farklı coğrafi konumlarda bulunan çok sayıda VPN sunucusu hizmetinize açılıyor. Bu yazımızda bu proje sonucu ortaya çıkan SoftEther VPN + VPN Gate Client birleşimini kullanarak nasıl engelli sitelere giriş yapabileceğinizi anlatacağız. İlk olarak yazılımı nasıl yükleyeceğimizle anlatıma başlayalım.

  1. Ücretsiz VPN Servisi VPN Gate ile Engelli Sitelere Giriş
  2. SoftEther VPN + VPN Gate Client Kurulumu
  3. SoftEther VPN + VPN Gate Client ile VPN sunucularına bağlanma}<br />SoftEther VPN + VPN Gate Client'in kurulumunu gerçekleştirdikten ve programı çalıştırdıktan sonra karşımıza gelen arayüzde "VPN Gate Public VPN Relay Servers" seçeneğinin üzerine çift tık

YORUMLAR