VLC Media Player ile Video Formatı Dönüştürme Nasıl Yapılır?

VLC Media Player'ı kullanarak kolayca video formatı dönüştürme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

VLC Media Player ile Video Formatı Dönüştürme Nasıl Yapılır?

VLC Media Player'ı kullanarak pek çok video düzenleme programına olan ihtiyacınızı gidermek oldukça kolay. Her ne kadar adında player yer alsa da aslında VLC pek çok video düzenleme işlemini kendisi gerçekleştirebiliyor ve böylece toplu bir çözüm sunabiliyor.

VLC Media Player ile video formatı dönüştürme işlemi de bunlardan bir tanesi ve kolaylıkla videoların boyutlarını küçültebiliyor, dilerseniz içlerine altyazılar da gömebiliyorsunuz. En popüler video formatları konusunda destek sunduğu ve hızlı yapısını bu alanda da sürdürdüğü için kullanırken keyif alacağınıza inanıyorum.

Elbette video dönüştürme işlemini başlatmak için ilk olarak VLC'yi bilgisayarımıza indirmek ve kurmak gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıları VLC Media Player'ı indirmek için kullanabilirsiniz:

Programı kurduktan ve açtıktan sonra ilk olarak hemen sol üst kısımda bulunan "Ortam" butonuna basıyoruz ve ardından biraz daha alt kısımda yer alan "Dönüştürün / Kaydedin..." adlı butona basarak gereken menünün açılmasını sağlıyoruz.

Karşımıza bu noktada "Ortam Açın" ekranı gelecektir. Ekranda yer alan "Ekleyin..." butonuna basarak formatını dönüştürmek istediğimiz videoyu seçiyoruz.

Videomuzu seçtikten sonra kullanmak istediğimiz ve böylece videoya gömeceğimiz bir altyazı dosyamız varsa onu da "Şu altyazı dosyası kullanılsın" seçeneğini aktif hale getirdikten sonra "Gözatın..." butonuna basarak ekliyoruz. Tüm seçimler tamamlandığında bir sonraki ekrana geçmek için "Dönüştürüp Kaydedin" butonunu kullanabilirsiniz.

Bir sonraki "Dönüştür" adlı ekranda hangi formatı kullanacağımızı seçmemiz gerekiyor. Burada pek çok video ve ses formatı olduğu için tercih biraz sizin keyfinize kalmış diyebilirim. Seçiminizi yaptıktan sonra "Hedef" bölümündeki "Gözatın" butonuna basarak çıktı klasörünü ve dosyanın adını yazabilirsiniz. Dönüştürülen videonuz belirttiğiniz klasöre belirttiğiniz adla kaydedilecektir.

"Başlat" tuşuna basarak devam ediyoruz.

Başlat tuşuna bastıktan sonra dönüştürme işlemi başlayacaktır. Sol alt kısımda yer alan kırmızı yuvarlak kayıt tuşunun rengi solana kadar VLC Media Player'ı kapatmamanız gerekiyor. İşlem tamamlandığında sonuç dosyasını belirttiğiniz yerde bulabilirsiniz.

Programı indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanmayı unutmayın:

YORUMLAR