Video Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Video boyutu küçültme programları neler, online video boyutu nasıl küçültülür, video MB düşürme nasıl yapılır? Sizler için detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Video Boyutu Küçültme Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapılır

Dünya üzerinde internet her gün evrim geçiriyor. Özellikle sosyal medya, fotoğrafların yerini videolara bırakıyor ve bu her geçen gün hızla yayılmakta. YouTube ve reels videoları bu hızlanmayı daha da popülerleştiriyor. Fakat videolar iyi bir şey olsa da cihaz hafızasında pek sağlıklı durmuyor.

Özellikle videonun kalitesi ve süresi arttıkça video boyutları 2 ile 4 GB arası boyutlara hatta daha fazlasına ulaşabiliyor. Günümüzde 4K hatta 8K video çekimleri depolama konusunda pek de masum değil. İnsanlar çözüm olarak kalite kaybı yaşamadan video boyutu küçültmenin yollarını araştırıyor. Biz de sizler için video MB düşürme nasıl gerçekleştirilir,  online video boyut küçültme nasıl yapılır anlatıyor olacağız. 

Video Boyutu Küçültme Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapılır

Video Boyutu Küçültme Programları Neler?

 • Handbrake
 • Freemake Video Converter
 • Video Compressor
 • Moo0 Video Minimizer
 • Any Video Converter

Handbrake

HandBrake, Windows kullanıcıları için vazgeçilmez bir program. DVD ve Blu-Ray dönüştürme ve kaydetme işlemlerini en etkili şekilde gerçekleştiriyor. Program ile DVD filmlerinizi MPEG-4 formatına çevirebilirsiniz.

Programla kopya koruması olmayan tüm DVD, Blu-ray diskler program tarafından desteklenmektedir. Ayrıca programı kullanarak tüm diski değil bölümleri parça parça altyazılarıyla birlikte de çevirebilirsiniz. Kullandığınız disklerin kopya korumalı olmaması gerektiğini de belirtmemiz gerekli ve elbette videolarınızı düzenledikten sonra video dosya boyutunu küçültmek için çıkış ayarlarını kullanabilirsiniz.

Freemake Video Converter

Giderek sayısı artan video dönüştürücüler içerisinden sıyrılan Freemake Video Converter, kullanışlı şık arayüzüyle tercih edebileceğiniz bir program. Aklınıza gelen hemen her formatı destekleyen yazılımla AVI, WMV, MP4 ve daha fazlası ile dönüştürme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Program sunduğu ekstra özelliklerle kullanıcıların diğer ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlıyor.

Dönüştürdüğünüz videolar üzerinde ufak tefek düzenleme işlemleri yapmanız gerekirse yine programa entegre video editörü işlemlerinizde size yardımcı olabilir. Böylece istenmeyen bölümleri kesme, birden fazla video birleştirme, yönünü değiştirme gibi basit işlemler için başka bir program kurmanız gerekmez.

Video Compressor

Video Compressor uygulamasını kullanarak, Android cihazlarınızda bulunan büyük boyutlu videoları sıkıştırarak cihazınızdaki depolama alanını daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yeni nesil akıllı telefonların yüksek çözünürlüklü videolar çekebilmesi, videoların boyutunda da önemli derecede artış sağlıyor.

4-5 dakikalık HD videolar, cihazınızda yüzlerce MB yer kaplayarak depolama konusunda da sıkıntı yaşatabiliyor. Bunun yanında, telefonunda film ya da dizi izlemek isteyen ancak yine depolama alanının yeterli olmaması nedeniyle sıkıntı yaşayan kullanıcılar da mevcut. Eğer video boyut küçültme işlemi yapmak istiyorsanız Video Compressor programına bir göz atabilirsiniz. 

Video Boyutu Küçültme Kalite Kaybı Olmadan Nasıl Yapılır

Moo0 Video Minimizer

Moo0 Video Minimizer, bilgisayarınızda bulunan video dosyalarının boyutlarını küçültmek için kullanabileceğiniz başarılı bir video boyutu düzenleme programıdır. Programın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde tüm kullanıcılar kolayca video dosyalarının boyutlarını optimize ederek en aza indirgeyebilirler.

Bilgisayarınız üzerinde bulunan video arşiviniz çok yer kaplıyor ve tüm videoların boyutlarını küçültmek istiyorsanız, Moo0 Video Minimizer tam ihtiyacınız olan program olabilir.

Any Video Converter

Any Video Converter bir video format dönüştürme aracı. Kullanımı kolay arayüzü ile hızlı dönüştürme yapabilme özelliği ve görüntü kalitesi yüksek video dosyalarını desteklemesi programın tercih sebebi olabilir. 

Any Video Converter video dosyalarını kırpmanıza, ekran oranını değiştirmenize, ses kalitesini ve formatını değiştirmenize izin veriyor. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra video dosyalarını sisteminizde çözücüsü bulunan formatlara çevirebilirsiniz.

Video dosya boyutunu küçültmek için ücretsiz bir program bulmak işin en zor kısmı. Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok farklı video dönüştürme ve video boyutu küçültme programı mevcut. Fakat ücretsiz ve ihtiyaç karşılayan bir programı seçmek istiyorsanız biraz araştırma yapmanız gerekiyor.

Biz de video boyutu küçültme işlemi için tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz uygulamaları sizler için listeledik. Eğer programlarla uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek online video boyutu küçültme işlemi yapabilirsiniz.

Online Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak FreeConvert web sitesine gidin.
 • "Choose Files" seçeneğine tıklayın.
 • Boyutunu küçültmek istediğiniz video'yu cihazınızdan seçin.
 • Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Video boyutu küçültme işleminin ne kadar yapılacağını seçin. (Bu işlem yapılmazsa video boyutu küçültme işlemi yapılırken ses ve görüntü kaybı alabilirsiniz.)
 • "Compress Now" butonuna tıklayın.
 • İşlemin tamamlanmasını bekleyin.
 • Download MP4 seçeneğini tıklayın.
 • İşlem tamamlanmış olacaktır.

Windows Programsız Video Boyut Küçültme Nasıl Yapılır?

 • Windows arama kısmına gelin.
 • Arama kısmına video düzenleyici yazın.
 • Video Düzenleyici programına girin.
 • Yeni video projesi seçeneğini seçin.
 • İsterseniz videonuzu adlandırın.
 • Sol tarafta bulunan; "+Ekle" seçeneğine tıklayın.
 • Eklemek istediğiniz videoyu seçin.
 • "Hikaye alanına yerleştir" seçeneğine tıklayın.
 • Sağ üst köşede bulunan; "Videoyu tamamla" seçeneğine tıklayın.
 • Video kalitesini seçin. (Düşük boyutta bir video istiyorsanız video kalitesini 540p yapın.)
 • "Dışarı Aktar" seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak videonuzun nereye kaydedileceğini seçin.
 • İşlem tamamlanmış olacaktır.

Windows video düzenleyicisi işletim sistemiyle birlikte geldiğinden dolayı bir program gerektirmeden video boyut küçültme işlemi yapabilir veya video düzenleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Video Arka Plan Kaldırma Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Video Arka Plan Kaldırma Nasıl Yapılır?

Video tasarlarken en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri arka planda olan gereksiz nesnelerin videoyu kötü göstermesidir. Video arka plan silme işlemi profesyonel programlar ile gerçekleştirilebilir, ancak bu işlem vakit almakta ve ondan da ötürü profesyonel programları kullanmayı bilmek gerektirir.

Bu içeriğimizde video MB düşürme nasıl yapılır? Anlatmış olduk. Peki, sizler video boyut küçültme işlemi yaparken hangi araçları kullanıyorsunuz? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın. Son dönemlerde popüler olan Instagram reels videolarını nasıl indirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR