WhatsApp Gelen Fotoğraflar Galeride Gözükmüyor, Nasıl Düzeltilir?

WhatsApp gelen fotoğraflar galeride gözükmüyor, gelen görüntüler nasıl kaydedilir? Bu ve buna benzer soruların cevabını sadece saniyeler içinde öğreneceksiniz!

Kullanıcılar, WhatsApp'ta başkası tarafından gönderilen medya dosyalarının otomatik olarak galeriye kaydedilmemesi durumunda "WhatsApp gelen fotoğraflar galeride gözükmüyor, WhatsApp'tan gönderilen görüntüleri galeride görüntülemek için ne yapılmalı?" gibi soruların cevabını araştırıyor. Bu yazıda WhatsApp gelen fotoğrafları galeriye kaydetme sorununun neden olduğunu ve nasıl çözüleceğini öğreneceksiniz.

Anlık mesajlaşma uygulaması denildiğinde akla ilk gelen hizmet olan WhatsApp Messenger, milyonlarca kullanıcı tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Gün içerisinde sık sık kullanılan uygulamada bazen bazı sorunlar ile karşı karşıya kalınabiliyor.

WhatsApp Şifre Koyma (Şifreleme) Nasıl Yapılır?
SOSYAL MEDYA

WhatsApp Şifre Koyma (Şifreleme) Nasıl Yapılır?

WhatsApp şifre koyma özelliği ile mesajları, alıp gönderilen fotoğrafları, videoları, ses kayıtlarını ve diğer medya içeriklerini, görüntülü ya da sesli görüşme geçmişini hesabın sahibi dışında kimsenin görmemesi sağlanır.

Çok sayıda kullanıcı, anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden gelen görsellerin galeride görünmediğini söylüyor. WhatsApp Messenger dünya çapında popüler bir anlık mesajlaşma uygulaması olduğu için bu tür bir sorunla karşılaşan binlerce kullanıcının olduğunu söylemek doğru bir tahmin olacaktır.

Oldukça can sıkıcı olan söz konusu problem, kullanım deneyimini doğrudan etkiliyor. Peki, WhatsApp'tan atılan fotoğraflar ve videolar neden galeride gözükmüyor? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız takip etmeniz gereken adımları izlemeye başlayabilirsiniz.

WhatsApp Gelen Fotoğraflar Neden Galeride Gözükmüyor?

 • Kullanıcı, fotoğrafı veya videoyu gönderdikten kısa bir süre sonra silmiş olabilir.
 • Cihazınızda yeterli alan olmayabilir.
 • WhatsApp Messenger uygulamasına bu işlem için izin vermemiş olabilirsiniz.
 • İnternet bağlantısı olmayabilir.
 • Veri tasarruf modu açık olabilir.

Görüntülerin galeriye otomatik olarak kaydedilmemesi sorununu çözmeden önce bu probleme yol açan faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekir. WhatsApp'ta tarafınıza gönderilen fotoğraf ve videoların galeriye kaydedilmemesinin birden fazla nedeni bulunuyor.

Medya dosyalarının galerinize kaydedilmemesinin nedenleri arasında yeterli kullanılabilir alanın olmaması yer alıyor. Akıllı telefonunuzda yeterli depolama alanı yoksa anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden gelen fotoğraf ve videolar otomatik olarak kaydedilmez.

Kullanıcı, fotoğrafı ya da videoyu gönderdikten kısa bir süre sonra silmiş olabilir. Size fotoğraf veya video gönderen birisi, görüntüyü iki taraftan da silme seçeneğini kullanırsa bu görüntü sadece sohbetten değil aynı zamanda galerinizden de silinir.

Dünya çapında çok büyük bir popülerliğe sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması, görselleri ve videoları galeriye otomatik olarak kaydedebilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyar. İnternet bağlantısı yoksa galeriye otomatik kaydetme işlemi gerçekleşmez.

Fotoğraf ve videoların otomatik olarak galeriye kaydedilebilmesi için kullanıcının uygulama üzerinden izin vermesi gerekir. Eğer bu işlem için izin verilmemişse söz konusu problem ile karşı karşıya kalınır.

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan anlık mesajlaşma platformunda otomatik kaydetme işleminin gerçekleşmemesine yol açabilecek bir faktör daha mevcut. Veri tasarruf modu açık olabilir. Uygulamanın ayarlarından bu seçeneği etkinleştirmişseniz görüntüleri manuel olarak indirmeniz gerekir. İndirmediğiniz görüntüler, galerinize de otomatik olarak kaydedilmez.

WhatsApp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetme Sorununun Çözümü

 • Görüntünün silinmediğinden emin olun.
 • Cihazınızda yeterli alanın olup olmadığını kontrol edin.
 • WhatsApp Messenger’a izin verin.
 • İnternet bağlantısını kontrol edin.
 • Veri tasarruf modunun açık olup olmadığını öğrenin

WhatsApp Messenger'dan gelen fotoğraf ve videoları otomatik olarak galeriye kaydetmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler, başkaları tarafından size gönderilen fotoğraf ve videoların otomatik olarak galerinize kaydetmenizi sağlar. Yukarıdaki yöntemlerin nasıl uygulanacağına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1. Görüntünün Silinmediğinden Emin Olun

WhatsApp'tan gelen bir görüntünün galeriye kaydedilmesinin nedenlerinden biri, önceki başlığın altındaki ilk maddede de belirtildiği üzere karşı tarafın görüntüyü silmesidir. Görüntüyü gönderen kişi eğer görüntüyü silmişse görüntü galerinizde görünmeyecektir.

2. Cihazınızda Yeterli Alanın Olup Olmadığını Kontrol Edin

Cihazınızda fotoğraf veya videoların kaydedilmesi için yeterli alan yoksa size gönderilen görüntüler de kaydedilmeyecektir. Depolama alanınızı kontrol ettiğinizde kullanılabilir alanın fotoğraf veya video kaydetmede yetersiz olduğunu görüyorsanız cihazınızdaki gereksiz dosya ve uygulamaları silerek kullanılabilir alanı arttırabilirsiniz.

3. WhatsApp Messenger'a İzin Verin

Anlık mesajlaşma uygulamasını indirdiğiniz zaman uygulamanın işlevlerini yerine getirmesi için sizden birtakım izinler istenir. Bu izinlerden bir tanesi de fotoğrafların ve videoların cihazınıza kaydedilmesini içerir. Bu izni WhatsApp'a vermediyseniz otomatik kaydetme işlemi gerçekleşmeyecektir.

4. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

WhatsApp'tan gelen fotoğraf / video galerinize otomatik olarak kaydedilmiyorsa cihazınızın internet bağlantısını kontrol edin. İnternet bağlantınız yoksa görüntüler cihazınıza indirilmeyecektir.

5. Veri Tasarruf Modunun Açık Olup Olmadığını Öğrenin

Veri tasarruf modu açık olduğunda cihazınıza indirilecek fotoğraf ve videoları manuel olarak seçmeniz gerekir. Size gönderilen fotoğraf ve videoların üzerine tıklayarak indirme işlemini başlatarak indirme işlemini manuel olarak başlatabilir veya veri tasarruf modunu kapatabilirsiniz.

WhatsApp Gelen Fotoğrafları Kaydetme Nasıl Yapılır?

 • IPhone'da WhatsApp’tan atılan görüntüler nasıl kaydedilir?
 • Android’de WhatsApp’tan atılan görüntüler nasıl kaydedilir?

WhatsApp Messenger'da tarafınıza gönderilen fotoğraf veya videoyu kaydetmek için bazı adımların sırası ile uygulanması gerekiyor. Bu adımlar, iPhone ve Android telefonlarda biraz değişiklik gösteriyor. Bu işlemin nasıl yapılacağına aşağıdan bakabilirsiniz.

iPhone'da WhatsApp'tan Atılan Görüntüleri Kaydetme

 • Uygulamayı açtıktan sonra uygulama ayarlarına gidin.
 • Sohbetler seçeneğine dokunun.
 • "Film Rulosuna Kaydet" seçeneğini etkin hale getirin.

Gün içerisinde yoğun olarak kullanılan uygulamalardan bir tanesi olan WhatsApp Messenger üzerinden gönderilen görüntüleri kaydetmek için birtakım adımları uygulamanız gerekiyor. Bu işlemi iPhone’da gerçekleştirmek için ilk önce söz konusu anlık mesajlaşma uygulamasını açın.

WhatsApp Messenger üzerinden ayarlar sayfasını görüntüleyin. Daha sonra "Sohbetler" seçeneğini seçin. Bu işlemin hemen ardından "Film Rulosuna Kaydet" seçeneğini aktif hale getirin.

Android'de WhatsApp'tan Atılan Görüntüleri Kaydetme

 • Uygulamanın ayarlarına girin.
 • Sohbetler seçeneğine basın.
 • Medya görünürlüğünü etkin hale getirin.

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonda popüler anlık mesajlaşma uygulamasından atılan görüntüleri kaydetmek için ilk önce WhatsApp Messenger’ı açın. Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan dikey üç nokta simgesine dokunun. Bu işlemin ardından bir pencere açılacak.

Açılan pencere üzerinden ayarlar menüsüne girin. Ayarlar sayfasında yer alan "Sohbetler" seçeneğini seçin. Son olarak "Medya görünürlüğü" seçeneğini etkinleştirin.

Bu yazıda popüler anlık mesajlaşma uygulamasında çok sayıda kullanıcının karşılaştığı problemin neden meydana geldiğini ve sorunu çözmek için hangi yöntemlerin uygulanması gerektiğini açıkladık. Konuya dair düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmındna bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR