WhatsApp Mesajları Google Drive'a Nasıl Yedeklenir?

WhatsApp mesajları (sohbet) Google Drive'a yedekleme yapmanın yolunu anlatıyoruz.

WhatsApp Mesajları Google Drive'a Nasıl Yedeklenir?

SMS’in yerini alan artık çoğumuzun varsayılan mesajlaşma uygulaması konumunda WhatsApp'ın eksik noktalarından birisi olan sohbetleri (mesajları) Google Drive'a yedekleme seçeneği nihayet geldi. Artık WhatsApp mesajlarımızı Google Drive hesabımıza yedekleyebiliyoruz. Bu sayede cihaz değişikliği yaptığımızda Whatsapp sohbetlerimizi anında yeni cihazımıza aktarabiliyoruz.

Ülkemizde de en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’a çoğumuzun beklediği özellik nihayet geldi. Artık telefonumuzun alanı yeterli olmasa ve sd kartımız olmasa dahi WhatsApp mesajlarımızı yedekleyebiliyoruz. Google Drive üzerinden yedeklemenin nasıl yapıldığına geçmeden ufak bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Mesaj yedekleme özelliği Whatsapp’ın son sürümünde mevcut ve Google Play üzerinden değil, aşağıdaki bağlantıdan .apk dosyasını indirip kurmanız gerekiyor.

Ufak bir hatırlatmanın ardından WhatsApp mesajlarımızı Google Drive üzerinden nasıl yedekleyeceğimize geçebiliriz.

Whatsapp Mesajları Google Drive'a Yedekleme:

  • Karşılama ekranında “Sohbetler” sekmesine geliyoruz ve ardından sağ üstteki üç noktaya dokunuyoruz.

  • Ayarlar – Sohbetler ve aramalar – Sohbet yedeği yolunu izliyoruz.

  • Bu noktada Google Drive ayarlarına sonra değineceğiz. Google Drive’a yedekleme işlemini başlatmak için “Yedekleme” butonuna dokunuyoruz.

  • Karşınıza “Yedekleme tamamlanamadı. WhatsApp’a Google Drive’a yedekleme yetkisi vermek için dokunun.” kutucuğu çıkarsa üzerine dokunuyoruz ve “Allow” yani izin ver ile uyarıyı penceresini kapatıyoruz.

  • Karşınıza sarı kutucuk çıkmazsa mesajlarınız doğrudan yedeklenmeye başlayacaktır.

Whatsapp Mesajları Google Drive Yedeklemesinden Geri Yükleme:

WhatspApp mesajlarınızı, video ve fotoğraflarla birlikte Google Drive hesabınıza yedekledikten sonra dilediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. İster aynı cihaza isterseniz de farklı bir cihaza mesajlarınızı bu yedek üzerinden olduğu gibi aktarabilirsiniz.

Geri yükleme işlemi de yedekleme kadar basit. Tek yapmanız gereken WhatsApp’ın son sürümünü kurmak. Etkinleştirme onayından sonra otomatik olarak yedekleme bulunduğun dair bir ekran çıkıyor ve “Geri yükle” seçeneği ile son yedeğinizi alıyorsunuz.

Yedekleme Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey:

NOT 1: Google Drive üzerinden yedekleme yapmadan önce Sohbet yedeği menüsünde “Üzerinden yedekleme” seçeneğini WiFi yapmanızı öneririz. Mesajlarla birlikte video ve fotoğraflar da yedeklendiğinden internet kullanımı artacaktır. Mobil internet paketim fazla sorun olmaz diyorsanız “WiFi veya hücresel” seçeneğini seçebilirsiniz.

NOT 2: WhatsApp mesajlarınız Google Drive hesabınıza varsayılan olarak günlük yedeklenir. Yedekleme zamanını günlük, haftalık, aylık olarak ayarlayabildiğiniz gibi hiç yedeklenmemesini ve sadece yedeklemeye dokunduğunuzda yedeklenmesini başka bir deyişle otomatik değil elle yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

NOT 3: WhatsApp mesajlarınızı birden fazla Google Drive hesabınıza yedekleyebilirsiniz. Yedekleme yapılmasını istediğiniz hesabı Google Drive ayarları altında Hesap seçeneğinden ayarlayabiliyorsunuz.

YORUMLAR