WhatsApp’da Paylaştığınız Fotoğraflarınız Ne Kadar Güvende?

WhatsApp fotoğrafları güvende mi? WhatsApp'ı güvenli kullanma yolları neler? Bu ve buna benzer soruları detaylı şekilde cevaplayacağız. İşte soruların yanıtı!

WhatsApp artık yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu kullanıcıların hepsi neredeyse milyarlarca fotoğraf paylaşıyorlar. Arkadaşlar, sevgililer, aile bireyleri, iş camiası hemen herkes, WhatsApp üzerinde günde en az 2 kere mutlaka bir fotoğraf paylaşımında bulunuyorlar. Peki, WhatsApp fotoğrafları güvende mi?

WhatsApp genel olarak güvenli bir iletişim uygulaması olarak kabul ediliyor. Bu yüzden kullanıcılar özel paylaşımlarını rahatlıkla "iki kişi" arasında kalacak mantığıyla yapıyorlar. Ancak durum gerçekten böyle mi dersiniz? Çünkü ne demişler, iki kişinin bildiği bir şey artık sır değildir. 

Güvenlik kavramının son derece sübjektif olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bir kullanıcının güvenlik kriterleri, bir başkası için zayıf görünebilir. Her kişinin kendine özgü bir güvenlik tanımı olduğundan "güvenlik şöyle sağlanır" demek çok da mümkün değil.

Güvenlik, kişisel hayatın veya bir emtianın zarar görmemesi anlamında alınacak önlemlerin tümüdür demek belki biraz yeterli olabilir. Bazı kıstasları ise genelleştirilebilir.

WhatsApp Fotoğrafları Güvende mi?

Hızlı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılar tarafından özgür bölge ilan edilmiş durumda. Her şey iki ya da seçtiğiniz kullanıcı sayısı kadar birey arasında kalıyor ve bir sızıntı olursa doğrudan suçlusu onlar olabiliyor.

WhatsApp sunucularında mesajlar tamamen şifrelenmiş şekilde tutuluyorlar. Yani dışarıdan bir müdahale ile çözümlenmeleri oldukça zor, çözümlenseler bile kimden kime gittiğini anlamak da hiç kolay değil. Ayrıca mesajlar 30 gün boyunca okunmazsa doğrudan sunuculardan siliniyorlar. WhatsApp sunucularının bir ileti çöplüğü haline gelmesine izin vermiyor.

Ancak iletilerinizi akıllı cihazlarınızda saklıyorsanız bunların korunuyor olmasını elbette WhatsApp’dan bekleyemezsiniz. Aile bireyleri, arkadaşlarınız, eşiniz ya da dostunuz telefonunuza ulaşabiliyorsa ortaya çıkacak bazı tatsız durumlarla karşılaşmanız her zaman olası. Üstelik bu iletiyi paylaştığınız taraf için de geçerli bir risk.

WhatsApp Güvenlik Sorunları Neler?

WhatsApp sunucularının "hacklenmemesi" gibi bir olasılık elbette var ancak siber saldırganlar için sunucunun şifreleme altyapısını çözümlemek ve verileri kullanıcılarla eşitlemek meşakkatli ve uzun bir iş gibi görünüyor. Şimdilik buna pek kalkışmayacaklarını düşünebiliriz.

Öte yandan akıllı telefonlara sızmak çok daha kolay ve hızlı olduğundan hedef belirlemek de kolay. Yani dev sunucularda iğne aramak yerine her hangi bir kullanıcının akıllı telefonunu yağmalamak daha kolay ve hızlı.

Bu noktada WhatsApp ile paylaştığınız her verinin telefonda ne kadar süre depolandığı, kimlerle paylaşıldığı, paylaşın kişinin cep telefonun ne kadar güvenli olduğu gibi sorunsallar WhatsApp sunucularının güvenliğinden daha önemli.

Whatsapp Güvenli mi?

Sonuç olarak kişisel bilgilerinizi paylaştığınız insanlara olan güveniniz, kendi telefonunuzun güvenliğinden daha önemli. Karşı taraf bu paylaştıklarınızı ne yapıyor? Akıllı telefonunda tutuyor mu yoksa hemen siliyor mu, bundan emin olmak gerekiyor.

Bir diğer sorun ise WhatsApp medya paylaşımlarının akıllı telefonların resim galerilerinde farklı bir kategoride toplanarak sosyal medya bağlantılı albümlerde ifşa edilebiliyor olması. WhatsApp ile paylaştığınız her resim ve video Google Photos ve Facebook gibi mecralara izin verdiyseniz anında paylaşılabiliyor.

Özellikle Google bulut hizmetleri ile sosyal hesaplarınız bağlıysa bu durum siz farkına varmadan bile gerçekleşebiliyor. Bu yüzden akıllı telefonunuzun galeri izinlerini tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Böylelikle özel paylaşımlarınızın bir anda afişe edilmesini önlemiş olursunuz.

WhatsApp’ı Güvenli Kullanma Yolları Listesi

  • VPN kullanmaya dikkat edin.
  • Telefonunuzu mutlaka kilitleyin ve şifreleyin.
  • Bilmediğiniz veya tanımadığınız kaynaklardan gelen mesajları açmayın.
  • Profilinizde paylaştıklarınıza dikkat edin gerekirse gizli tutun.
  • WhatsApp fotoğraflarınızın telefon albümü tarafından görülmesini engelleyin.
  • Bilmediğiniz ya da şifrelenmemiş Wi-Fi ağlarından uzak durun. 
  • Mümkün olduğu kadar WhatsApp Web'den dosya alışverişi yapmayın

Sunucu tarafına bakacak olursak, şimdilik WhatsApp’ın iletilerimiz için aldığını söylediği güvenlik önlemlerine inanmaktan başka bir seçeneğimiz yok. Ancak Akıllı telefon tarafında tüm önlemler tamamen sizi bağlayan kriterlerden oluşuyor.

Paylaşımların kısıtlanması, gönderilerin anında telefondan silinmesi şimdilik en önemli güvenlik adımları olarak öne çıkıyorlar. Dünya genelinde oldukça büyük bir popülerliğe sahip olan anlık mesajlaşma hizmetini güvenli bir şekilde kullanmanın yolları arasında VPN kullanmak da yer alıyor.

Milyonlarca kişi tarafından gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan mesajlaşma uygulamasınde güvenli kalmanın yollarından bir tanesi de akıllı telefonu mutlaka kilitlemek ya da şifrelemektir. Böylelikle diğer kişilerin fiziksel olarak telefonunuza erişip mesajlarınıza ve fotoğraflarınıza göz atamaz.

Güvende kalmak için bilmediğiniz ya da tanımadığınız kaynaklardan gelen mesajları açmamanız gerekiyor. Bu mesajların içerisinde kötü niyetli bağlantılar yer alabilir ve bu bağlantılara tıkladığınız takdirde verileriniz çalınabilir.

Profilinizde paylaştıklarınıza dikkat edin ve hatta gerekirse gizli tutun. Ayrıca fotoğrafların telefon albümü tarafından görülmesini engelleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra bilinmeyen ya da şifrelenmemiş Wi-Fi ağlarından da uzak durmak gerekiyor çünkü herkese açık ağa bağlı cihazlara bilgisayar korsanlarının erişebilme ihtimali mevcut.

Mümkün olduğu kadar WhatsApp Web'de dosya alışverişi yapmayın. Bilgisayarda açtığınız oturum açık kalabilir ve diğer kişiler hesabınızı görüntüleyebilir.

WhatsApp Şifre Koyma (Şifreleme) Nasıl Yapılır?
SOSYAL MEDYA

WhatsApp Şifre Koyma (Şifreleme) Nasıl Yapılır?

WhatsApp şifre koyma özelliği ile mesajları, alıp gönderilen fotoğrafları, videoları, ses kayıtlarını ve diğer medya içeriklerini, görüntülü ya da sesli görüşme geçmişini hesabın sahibi dışında kimsenin görmemesi sağlanır.

Bu yazıda dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından bir tanesi olan WhatsApp Messenger'ın güvenli olup olmadığını açıkladık. Mesajlaşma uygulamasını güvenli kullanmanın yollarını da sıraladık. Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp görüntülü arama kapatma yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR