Windows 10 Oyunlarda Kasma - Düşük FPS Sorunu Çözümü

Windows 10 oyunlarda düşük fps sonucunda kasma sorunuyla karşılaşıyorsanız rehber yazımıza göz atın.

Windows 10 Oyunlarda Kasma - Düşük FPS Sorunu Çözümü

Bilgisayarınızı Windows 10’a yükselttikten sonra CS:GO, LOL gibi üst seviye sistem istemeyen oyunlarda dahi düşük fps sorunu yaşıyorsanız, oyunlardaki kasma sorununu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak rehber yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 final sürümünde üç büyük güncelleme almasına rağmen hala kullanıcılara sorun yaşatmaya devam ediyor. Kablosuz ağa bağlanamama, Bluetooth’un açılıp kapatılamaması, Başlat Menüsünün esrarengiz bir şekilde kaybolması, Windows Defender’ın kapanmaması, Antivirüs programlarının çalışmaması önizleme değil final sürümünde canımızı sıkan sorunlardan sadece birkaçı. Biz de sık yaşanan sorunların çözüm yollarını bulup sizlerle paylaşıyoruz. Blog yazımıza konu alan son sorun ise düşük fps (kare hızı) sonucunda yüksek sistem gerektirmeyen oyunların dahi kasması.

Windows Update Sorunu Çözmüyor:

Windows 10’da kasma sorunuyla karşılaştıysanız bunun en büyük nedeni ekran kartı sürücülerinizin güncel olmaması. Windows, her ne kadar kurulumdan sonra ekran kartınızı otomatik olarak tespit edip üreticinin sürücüsünü indiriyor. Lakin hem AMD hem de NVIDIA’nın Windows Update üzerinden sunduğu sürücüler aslında güncel nitelikte değil. Bu noktada da sorun baş gösteriyor. Süper bir sisteme sahip olsanız dahi oyunları yüksek performansta oynayamıyorsunuz. Söz konusu sorunu çözmenin tek yolu ekran kartı sürücüsünü kaldırıp üreticinin kendi resmi sitesinden Windows 10 işletim sistemi için olanı indirip kurmak. Şimdi bunun nasıl yapılacağına bakalım:

NVIDIA / AMD'nin Resmi Sitesine Bakın:

  • Klavyeden Win + X tuşuna basarak açılan listeden Aygıt Yöneticisini seçiyoruz.

  • Görüntü bağdaştırıcılarına tıklıyor ve oyunlarda tercih ettiğimiz ekran kartının üzerine sağ tıklayarak "Kaldır”ı seçiyoruz.

  • Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
  • AMD’nin kartını kullanıyorsak http://support.amd.com/en-us/download adresine gidiyor ve Windows 10 için hazırlanan en güncel sürücüyü indiriyoruz.

  • NVIDIA’nın kartını kullanıyorsak http://www.nvidia.com.tr/drivers adresine gidiyor ve Windows 10 için hazırlanan en güncel sürücüyü indiriyoruz.

NVIDIA ve AMD’nin Windows 10 için hazırladığı en yeni sürücüler, oyunlardaki kasma sorununu kökten çözmektedir. Bazen sorunun aklımızın ucundan dahi geçmeyecek çok basit çözümü olabiliyor.

Oyun Performansı Arttırma Programları

YORUMLAR