Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Windows 10 sürüm numarası öğrenme adımları neler? Bu yazımızda kullandığınız Windows 10 sürümünü öğrenmek için ne yapmanız gerektiğini sizlere aktaracağız.

Windows 10 sürüm numarası öğrenme nasıl yapılır? Microsoft'un uzun bir süre önce piyasaya sürmüş olduğu işletim sistemi şu anda dünyanın dört bir yanındaki en popüler işletim sistemi konumundadır. Bu nedenle bugün birçok Windows kullanıcısı, işletim sistemi olarak Windows 10 kullanmaktadır.

Pek çok kullanıcı artık gerek güncelleme desteği gerekse işletim sisteminin sunduğu özellikler sayesinde Windows 10 kullansa da işletim sisteminin hangi sürümünü kullandığını bilmemektedir. Siz de bu kullanıcılardan biriyseniz ve işletim sisteminin hangi sürümünü kullandığınızı merak ediyorsanız Windows 10 sürüm numarası nasıl öğrenilir sorusunun yanıtını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Sürüm Numarası Öğrenme Adımları

  • Windows + R tuşlarına aynı anda basın.
  • Çalıştır sekmesine "winver" yazın.
  • Açılan ekranda Windows 10 sürüm numarası ve derleme bilgisi yer alacaktır.

Windows 10 sürüm numarasına nereden bakılır diyenlerin yukarıda yer alan adımları takip etmesi yeterli olacaktır.

Bildiğiniz üzere Windows 10 sık sık güncelleme alıyor ve bu güncellemeler hem performans açısından hem de yenilikler açısından kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor. Tabii ki bu güncellemelerin bir şekilde birbirinden ayırt edilmesi gerekiyor ve bu noktada her bir güncelleme için ayrı olarak belirlenen sürüm numaraları yardıma koşuyor.

Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için öncelikle bilgisayarınızı açın. Windows + R tuşlarına basarak "Çalıştır" bölümünü açın. "Aç" kısmına "winver" yazın. Açılan pencereden kullanmakta olduğunuz sürüm numarasını ve derleme bilgilerini hiçbir zahmete girmeden görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 Güncelleme Nasıl Yapılır?

  • Başlat simgesine basın ya da Windows + R tuşlarına basın.
  • Ayarlara girin.
  • "Güncelleştirme ve Güvenlik" bölümüne gelin.
  • "Güncellemeleri Denetle" seçeneğine tıklayın.

Windows 10 güncellemeleri genellikle otomatik olarak yüklenir. Eski bir sürüm kullanıyorsanız ve güncelleme otomatik olarak yapılmamışsa "Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik" adımlarını takip edin.

Yeni bir güncellemenin olup olmadığını kontrol etmek için "Güncellemeleri Denetle" seçeneğine tıklayın. Eğer yeni bir güncelleme varsa sistem söz konusu güncellemeyi otomatik olarak indirmeye başlayacaktır.

Windows 10 Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur?

Birçok Windows kullanıcısı, güncellemelerin sadece çok da önemli olmayan yenilikler getirdiğini düşünür. Bununla birlikte her yeni güncellemenin bilgisayarı yavaşlatabileceği yanılgısına kapılanlar da vardır.

Bilmeniz gereken şu ki Windows 10 güncellemeleri sadece yeniliklere değil, güvenlik açıklarına da odaklanır. İşletim sisteminin eski sürümünde eğer bir güvenlik açığı bulunuyorsa yeni bir güncelleme yayımlanarak söz konusu açık kapatılır.

Güncellemeyi indiren kullanıcının bilgisayarı, söz konusu açığa karşı korunurken eski sürümü kullananların bilgisayarı ise tehlike altında kalır. Bu nedenle Windows 10 sürüm numarası öğrenme adımlarını takip ederek güncelleme aldığınızdan emin olabilir ya da sisteminizin güncelleme taramasını tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR