Windows 10 Sürüm Numarası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Windows 10 sürüm numarası öğrenme adımları neler? Bu yazımızda kullandığınız Windows 10 sürümünü öğrenmek için ne yapmanız gerektiğini sizlere aktaracağız.

En popüler işletim sistemlerinden biri olan Windows 10, sürüm numarası öğrenme işleminin yapılabilmesine imkân tanıyor. Peki, bilgisayarda yüklü olan işletim sisteminin versiyon numarasını öğrenmek için hangi adımları uygulamak gerekiyor? Bu rehberde söz konuus işlemin nasıl yapıldığını açıkladık.

Pek çok kullanıcı artık gerek güncelleme desteği gerekse işletim sisteminin sunduğu özellikler sayesinde Windows 10 kullansa da işletim sisteminin hangi sürümünü kullandığını bilmemektedir.

Siz de bu kullanıcılardan biriyseniz ve işletim sisteminin hangi sürümünü kullandığınızı merak ediyorsanız Windows 10 versiyon numarası nasıl öğrenilir sorusunun yanıtını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Sürüm Numarası Öğrenme Adımları

 • Windows + R tuşlarına aynı anda basın.
 • Çalıştır sekmesine "winver" yazın.
 • Açılan ekranda Windows 10 sürüm numarası ve derleme bilgisi yer alacaktır.

Bildiğiniz üzere Windows 10 sık sık güncelleme alıyor ve bu güncellemeler hem performans açısından hem de yenilikler açısından kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor. Tabii ki bu güncellemelerin bir şekilde birbirinden ayırt edilmesi gerekiyor ve bu noktada her bir güncelleme için ayrı olarak belirlenen sürüm numaraları yardıma koşuyor.

Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için öncelikle bilgisayarınızı açın. Windows + R tuşlarına basarak "Çalıştır" bölümünü açın. "Aç" kısmına "winver" yazın. Açılan pencereden kullanmakta olduğunuz sürüm numarasını ve derleme bilgilerini hiçbir zahmete girmeden görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 Ekranı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Windows 10 Ekranı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

Bu rehberimizde Windows 10 ekranı ikiye bölme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız. Peki ama bilgisayarın ekranı nasıl ikiye bölünür?

Sürüm numarasını öğrenmek için bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem için aşağıda yer alan adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Windows + I kısayolunu kullanın.
 • Sistem kategorisine girin.
 • Hakkında sekmesini açın.
 • Hakkında sekmesinden pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayar Adını Değiştirme Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Windows 10 Bilgisayar Adını Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarın adını değiştirme işlemi için hangi adımları sırasıyla uygulamak gerekiyor? İşte yapmanız gerekenler!

Windows 10 Güncelleme Nasıl Yapılır?

 • Başlat simgesine basın ya da Windows + R tuşlarına basın.
 • Ayarlara girin.
 • "Güncelleştirme ve Güvenlik" bölümüne gelin.
 • "Güncellemeleri Denetle" seçeneğine tıklayın.

Windows 10 güncellemeleri genellikle otomatik olarak yüklenir. Eski bir sürüm kullanıyorsanız ve güncelleme otomatik olarak yapılmamışsa "Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik" adımlarını takip edin.

Yeni bir güncellemenin olup olmadığını kontrol etmek için "Güncellemeleri Denetle" seçeneğine tıklayın. Eğer yeni bir güncelleme varsa sistem söz konusu güncellemeyi otomatik olarak indirmeye başlayacaktır.

Ücretsiz Windows 11 Yüklemesi Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Ücretsiz Windows 11 Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarınızı ücretsiz olarak Windows'un diğer sürümlerinden 11 sürümüne kolayca yükseltebilirsiniz. İşte ücretsiz Windows 11 yükleme yöntemleri!

Windows 10 Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur?

Birçok Windows kullanıcısı, güncellemelerin sadece çok da önemli olmayan yenilikler getirdiğini düşünür. Bununla birlikte her yeni güncellemenin bilgisayarı yavaşlatabileceği yanılgısına kapılanlar da vardır.

Bilmeniz gereken şu ki Windows 10 güncellemeleri sadece yeniliklere değil, güvenlik açıklarına da odaklanır. İşletim sisteminin eski sürümünde eğer bir güvenlik açığı bulunuyorsa yeni bir güncelleme yayımlanarak söz konusu açık kapatılır.

Güncellemeyi indiren kullanıcının bilgisayarı, söz konusu açığa karşı korunurken eski sürümü kullananların bilgisayarı ise tehlike altında kalır. Bu nedenle Windows 10 sürüm numarası öğrenme adımlarını takip ederek güncelleme aldığınızdan emin olabilir ya da sisteminizin güncelleme taramasını tercih edebilirsiniz.