Windows 10 Ekranı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

Bu rehberimizde Windows 10 ekranı ikiye bölme işlemi nasıl yapılır sorusuna daha yakından göz atacağız. Peki ama Windows 10'da ekranı nasıl ikiye bölersiniz?

Windows 10 Ekranı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

Aynı anda birden fazla doküman üzerinde çalışmanız gerekebilir ve bu gibi durumlarda ikinci bir görüntü alanına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. İlk seçenek, ikinci bir monitör kullanmaktır ancak bunu her zaman ve her yerde yapmak ne yazık ki pek de mümkün değil. Öte taraftan Windows 10 kullanıcılarının ekranı ikiye ve hatta dörde bölebileceğini söylesek? Eğer Windows 10 ekranı ikiye bölme nasıl yapılır sorusuna bir yanıt arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Peki ama Windows 10'da ekranı ikiye ayırma nasıl yapılır ve nelere ihtiyacınız var?

Windows 10'da İşlemcinizin Kaç Çekirdekli Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?
NASIL YAPILIR

Windows 10'da İşlemcinizin Kaç Çekirdekli Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Modern ve hızlı bir işlemci, birden fazla çekirdeğe sahiptir. Bir işlemcinin çekirdek sayısı, hızı ile doğru orantılıdır. Yeni bir bilgisayar satın alırken veya toplarken, işlemcinin özelliklerine dikkat etmenizde fayda var.

Microsoft tarafından kullanıma sunulan Windows 10, ekranınızı birden fazla pencereye bölmek için birkaç tuştan oluşan kısayollar ile birlikte geliyor. Bu sayede ekranınızı ikiye ya da dörde bölebilir; bir pencerede YouTube'dan video izlerken, bir pencerede sohbetlerinizi takip edebilirsiniz. 

Windows 10 Tasarımı Değişecek!

Windows 10 Ekranı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

 • Adım 1- İlk programı açın.
 • Adım 2- Windows ve Sol Ok Tuşu (←) tuşlarına basarak sola yaslayın.
 • Adım 3- İkinci programı açın.
 • Adım 4- Windows ve Sağ Ok Tuşu (→)  tuşlarına basarak sağa yaslayın.

Windows 10 Ekranı Dörde Bölme Nasıl Yapılır?

 • Adım 1- İlk programı açın.
 • Adım 2- Windows ve Sol Ok Tuşu (←) tuşlara basarak sola ve Windows ve Üst Ok Tuşu (↑) tuşlarına basarak sol üste yaslayın.
 • Adım 3- İkinci programı açın.
 • Adım 4- Windows ve Sağ Ok Tuşu (→)  tuşlarına basarak sağa ve Windows ve Üst Ok Tuşu (↑) tuşlarına basarak sağ üste yaslayın.
 • Adım 5- Üçüncü programı açın.
 • Adım 6- Windows ve Sol Ok Tuşu (←) tuşlara basarak sola ve Windows ve Alt Ok Tuşu (↓) tuşlarına basarak sol alta yaslayın.
 • Adım 7- Dördüncü programı açın.
 • Adım 8- Windows ve Sağ Ok Tuşu (→)  tuşlarına basarak sağa ve Windows ve Alt Ok Tuşu (↓) tuşlarına basarak sağ alta yaslayın.

Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma
NASIL YAPILIR

Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma

Windows 10 giriş şifresi kaldırma nasıl yapılır? - Microsoft, Windows 10 sürümünde kullanıcıların veri güvenliği sağlayabilmesi adına çeşitli koruma yöntemleri sunuyor.

Tüm bu adımlarla birlikte ekranınızı kolayca ikiye, üçe ve dörde bölebilir, aynı ekranda çok sayıda program üzerinden çalışabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma olarak her uygulama çoklu ekran desteği sunmayabilir ve de çoklu ekran işlemleri sırasında işlemciniz, grafik işlemciniz ve belleğiniz biraz daha fazla yorulabilir.

Yine de bunu yapabilmek harika! Örneğin Chrome'u dört farklı sekmeye ayırıp ve bu sekmeleri bölünmüş pencerelere yayıp; bir sekmede video izleyebilir, bir sekmede mesajlaşabilir, bir sekmede not alabilir ve bir sekmede merak ettiğiniz konuları araştırabilirsiniz.

Peki siz bu rehberimizde yer verdiğimiz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada yer alan bilgiler işinize yaradı mı ve merak ettiğiniz şeyleri kolaylıkla bulabildiniz mi? Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR