Windows 10'da Bulanık Yazı Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 yüklediğiniz bilgisayarınızda metinlerin bulanık görünmesi sorunuyla karşılaştıysanız, çözüm yollarını sizler için hazırladık.

Windows 10'da Bulanık Yazı Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10’a yükselttiğiniz ya da sıfırdan kurulum yaptığınız bilgisayarınızda metinlerin bulanık görünmesi sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız, anlatacağımız yöntemleri kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Daha önce Windows 8’de karşılaştığımız bu sorunun çözümü aslında oldukça basit. Program uyumluluk ayarlarından ya da ekran çözünürlüğünden yapacağımız birkaç işlem ile sorunu kökten çözüyoruz.

1. Yöntem: Uyumluluk Ayarları

Metinlerin bulanık göründüğü programlar varsa, bu programın kısayoluna sağ tıklayıp Özellikler’e gidiyoruz.

Açılan pencereden Uyumluluk sekmesine geçiyoruz ve alt kısımdaki Yüksek DPI ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak seçeneğini işaretleyip Tamam butonuyla kaydediyoruz. Programı yeniden başlattığımızda sorun ortadan kalkacaktır.

2. Yöntem Ekran Ölçeklendirme

Masaüstünde sağ tıklayıp Görüntü Ayarları’na gidiyoruz.

Açılan Ayarlar penceresinde Ekran sekmesine geçiyoruz. İşlem yapmak istediğiniz monitörü seçtikten sonra (birden fazla monitör kullanıyorsanız) işaretli kısımdaki kaydırma çubuğunu hareket ettirerek ölçeklendirme yapıyoruz. 5 oranı önerilen ölçeklendirme oranıdır ancak, bu oranda bulanık görüntüyle karşılaşıyorsanız 0’e getirebilirsiniz. Bu kısmı deneme yanılma yöntemiyle ayarlayabilirsiniz. Ayarlamayı yaptıktan sonra oturumunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.

Not: 2. yöntemi Denetim Masası > Görüntü > Özel ölçeklendirme ayarlayabilirsiniz adımını izleyerek de uygulayabilirsiniz.

Ekran kartı sürücülerinizi güncelleyip, çözünürlük ayarlarını önerilen oranla değiştirdiğiniz zaman en iyi performansı alabilirsiniz. Bu işlemleri uyguladıysanız ancak hala sorunla karşılaşıyorsanız, yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu soruna sizin de farklı bir çözümünüz varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Windows 10 Yüklü Bilgisayarınızı Hızlandırın

YORUMLAR