WinRAR'la Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR ile sıkıştırdığınız dosyalara başkalarının erişmesini istemiyor ya da sadece belirli kişilerle paylaşmak istiyorsanız, bu dosyaları nasıl şifreleyeceğinizi anlattık.

WinRAR'la Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda bulunan WinRAR arşivlerini başkalarının görmesini istemiyorsanız ya da internete yüklediğiniz bir arşiv dosyasını sadece belirli kişilerle paylaşmak istiyorsanız, bu arşiv dosyalarını şifrelemeniz önemlidir. Biz de WinRAR’la dosya şifreleme yöntemini sizler için anlattık.

WinRAR uygulaması, büyük boyutlu dosyaları küçültmek için ya da paket haline getirmek için kullanılan bir dosya sıkıştırma uygulamasıdır. Uygulamanın sunduğu şifreleme özelliği de bu arşiv dosyalarının gizliliği açısından önemli bir özellik diye düşünüyorum. Siz de arşiv dosyalarınızı şifrelemek istiyorsanız, aşağıda anlattığımız adımları izleyerek bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.

Öncelikle arşiv haline getireceğimiz dosyaları bir araya getirerek, bir klasörde topluyoruz. Daha sonra bu klasöre sağ tıklayıp, Arşive ekle butonuna basıyoruz.

Gördüğünüz gibi açılan pencerede WinRAR’ın sunduğu çeşitli özellikler yer alıyor. Biz şifreleme için üst kısımda bulunan sekmelerden Gelişmiş’e tıklayıp, ardından Parolayı ayarla butonuna basıyoruz.

Arşiv dosyasına eklemek istediğiniz şifreyi her iki alana ekleyerek Tamam butonuna basarak devam ediyoruz.

Eğer arşiv dosyasını açan kişilere bir not bırakmak ya da bu dosyanın şifresini paylaşmak istiyorsanız, yine üst kısımda bulunan Açıklama sekmesine tıklayıp, Açıklamayı elle gir bölümüne eklemek istediğiniz notları yazabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıysanız, açık olan tüm pencerelerde Tamam butonuna basarak şifreleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Dosyayı açtığınızda karşınıza çıkan pencere aşağıdaki gibi olacaktır. Arşiv dosyasının içinde bulunan diğer dosyalara erişmek isteyen kişiler ise biraz önce atadığınız şifreyi kullanarak erişim hakkı elde edebilirler.

Bu rehber yazımızda sizler için WinRAR’la dosya şifreleme yöntemini anlattık, bir başka rehber yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.


Swarm'a Yeni Mekan Nasıl Eklenir?

YORUMLAR