Yeni Bir iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yeni Bir iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Apple, 12 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte, merakla beklenen yeni iPhone serisini tanıttı. Uçtan uca OLED ekrana ve Face ID teknolojisine sahip iPhone X gecenin yıldızıydı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da geliştirilen işlemci ve kamera performansıyla dikkat çekti. Peki, tanıtılan üç iPhone arasından sizin için en uygun olan hangisi biliyor musunuz? İşte yeni bir iPhone satın almadan önce bilmeniz gereken 7 şey.

 

Apple, bundan önceki Eylül lansmanlarında yalnızca bir iPhone modeli tanıtıyordu. Fakat şimdi elimizde tamamen değişmiş bir iPhone X ve ufak dokunuşlar olan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile birlikte tam üç iPhone modeli var. Yeni bir iPhone sahibi olmak isteyenlerin kafası karışmış olsa gerek. Neyse ki bu blog, kafa karışıklığınızı gidermek için yazıldı.

Üç telefon arasındaki farklar neler ve hangisini satın almalısınız? Karar vermeden önce düşünmeniz gereken en önemli 7 faktörü sizin için belirledik

Fiyat

Türk filmlerinin klasikleşmiş sözlerinden, ‘Güzel olduğunuz kadar küstahsınız’ cümlesini iPhone’lar için, ‘Güzel olduğunuz kadar pahalısınız’ şeklinde değiştiriyorum. Hele ki Türkiye’den bir iPhone sahibi olacaksanız bu cümle hafif bile kalabilir.

ABD fiyatı 999 dolar olarak açıklanan iPhone X, alıştığımız iPhone fiyatından tam 450 dolar daha fazla. 256 GB’lık versiyonun da 1.149 dolar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Resmi olarak açıklanmamasına rağmen Türkiye fiyatı da belli olan iPhone X, ülkemizde 6.099 TL’den satışa sunulacak.

iPhone 8’in fiyatı 699 dolar olarak belirlenirken, iPhone 8 Plus ise 799 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek. Türkiye’de ise yine içler acısı bir durum var. iPhone 8’in Türkiye fiyatı 4.199 TL olurken, iPhone 8 Plus’ın ise 4.799 TL ile cepleri yakacağı duyuruldu. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, bunların resmi Türkiye fiyatları olmadığını bir kez daha ifade edelim.

Ekran Boyutu

Fiyat konusunda herhangi bir kaygım yok diyorsanız, düşünmeniz gereken bir sonraki şey ekran boyutu olacaktır. iPhone 8 Plus, 5.5 inçlik bir ekrana sahip, ancak küçük bir ele sahipseniz tavsiye etmem. iPhone 8 ise 4.7 inçlik ekranıyla çok daha hızlı manevra kabiliyeti sunuyor, fakat bunun için daha büyük bir ekran boyutunu feda edeceğinizi de belirtmeliyim.

iPhone X, boyut ve ağırlık açısından her iki telefonun da arasında gözüküyor. Boyut olarak iPhone 8 Plus’tan daha küçük gözükse de, neredeyse yüzde yüz olan ekran kasa oranı sayesinde 5.8 inçlik bir OLED ekrana sahip. Karar sizin.

Home Butonu

iPhone X’te arayıp da bulamayacağız tek şey, bir home butonu. Apple, 10’uncu yıldönümü iPhone’unda home butonunu kaldırdı. Bu da yıllardır iPhone kullanıcısı olan kişilerin, telefonlarını kontrol etmeleri için yeni yollar öğrenmeleri gerektiği anlamına geliyor. Ancak üzülmenize gerek yok, çünkü iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da hala bir home tuşu mevcut. İlla o tuşu görecem diyorsanız, iPhone 8 serisini tercih edebilirsiniz.

Face ID

iPhone X ile beraber Touch ID yerini Face ID (yüz tanıma) teknolojisine bıraktı. Apple’a göre Touch ID’den daha güvenli olan Face ID, kullanıcıların telefon kilitlerini açmak ve ödeme kimliklerini doğrulamak için kullanılacak. Apple güvence verse de gizlilik ve güvenlik endişeleri hala devam ediyor.

‘Ben yüzümü her gün taratarak eskitemem’ diyorsanız sizi iPhone 8 serisine alalım. Zira Touch ID teknolojisi 8 serisinde mevcudiyetini hala koruyor.

Kamera

Kamera performansı sizin için öncelikli ise, iPhone 8 Plus veya iPhone X’i tercih edebilirsiniz. Daha iyi zoom ve DSLR performansında portreler istiyorsanız, her iki telefonun da tele objektifi bulunuyor. Ayrıca Apple, Portre Modu’nu geliştirdi ve ‘Portre Aydınlatması’ özelliğini ekledi. Böylece her iki mercekte de diyafram ve optik görüntü sabitleme özellikleri bir üst seviyeye çıktı.

Bencil bir sevgili ya da yalnız bir insansanız, Portre Modu tam size göre.

Artırılmış Gerçeklik (AR)

Her üç iPhone modelinde de Apple’ın ARKit özelliği bulunuyor. Ancak iPhone X’in TrueDepth kamerası sizi en sevdiğiniz emojiye dönüştürebiliyor. Animoji özelliğiyle birlikte yüz haritalandırma tekniği kullanılarak, mimikleriniz istediğiniz bir emojiye dönüşebiliyor.

Tavşan, kedi ya da unicorne olmak istiyorsanız X’i tercih edebilirsiniz. Yok ben kendimi şekilden şekle sokmam diyorsanız, o sizin bileceğiniz iş.

Satış Tarihleri

Mevcut telefonunuz son günlerini yaşıyorsa, iPhone X’i dilek listenizden kaldırsanız iyi olur. Zira Apple’ın 10’uncu yıl modeli Kasım ayına kadar satışa sunulmayacak. Fakat iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için 15 Eylül’de ön sipariş verebilir, 22 Eylül’de de sahip olabilirsiniz. Bu tarihlerin Amerika için olduğunu belirtelim, ancak yakın bir zamanda yeni iPhone'ların Türkiye çıkış tarihlerinin de açıklanmasını bekliyoruz. 

iPhone X'te Olup iPhone 8 Serisinde Olmayan 8 Özellik

Apple'ın iPhone X Hakkında Söylemediği 7 Özellik

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X Karşılaştırması

YORUMLAR