Youtube Üzerinde HTML5 Desteğini Etkinleştirmek

Youtube uzun zamandır videoları oynatmak için Adobe Flash kullanıyor ve genel olarak videoları oynatırken sorun yaşamıyorduk. Ancak artan video kalitesi ayarları ve uzayan video süreleri nedeniyle izlemek istediğimiz videoları Flash desteği ile oynatmaya

Youtube Üzerinde HTML5 Desteğini Etkinleştirmek

Youtube uzun zamandır videoları oynatmak için Adobe Flash kullanıyor ve genel olarak videoları oynatırken sorun yaşamıyorduk. Ancak artan video kalitesi ayarları ve uzayan video süreleri nedeniyle izlemek istediğimiz videoları Flash desteği ile oynatmaya çalışıyorken donmalar ve bozulmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Yaşanan bu aksaklıklar ve sorunlar nedeniyle Youtube videolarını izlerken kullandığımız Flash güvenilmez bir hal almaya başladı.

Durum buyken günümüzde bir de Youtube videoları üzerine eklenen Java ve Flash reklamlarıda düşündüğümüzde, eğer hala takılmadan videoları izleyebiliyor veya herhangib bir sorunla karşılaşmıyorsanız şanslı sayılırsınız. Artık yavaş yavaş kredisini yitiren Flash yerine kullanılabilecek yeni bir teknoloji olan HTML5 için çalışmalarını sürdüren Youtube şimdiden bazı videolar için HTML5 desteğini aktifleştirmiş durumda.

Peki "Youtube üzerinde HTML5 desteğini nasıl etkinleştireceksiniz?" Bu sorunun cevabının uygulanması gerçekten de çok basit ve yazımızın ilerleyen bölümlerinde Youtube üzerinde HTML5 desteğini nasıl aktifleştirebileceğinizi anlatacağım.

Youtube üzerinde HTML5 desteğini aktifleştirerek hem geliştiricilerle önemli verileri paylaşmış olacak ve HTML5'in Youtube üzerindeki gelişimine katkıda bulunacaksınız hem de daha hızlı ve kaliteli bir video izleme deneyimini herkesten önce yaşamış olacaksınız. Şu an beta aşamasında olduğu için uygulama üzerinde bazı sınırlamalar olsa da HTML5 desteği ileriye yönelik büyük bir adımdır.

Youtube HTML5 Desteğini Etkinleştirmek

Öncelikle kullandığınız tarayıcının en son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun.

Youtube üzerinde HTML5'i etkinleştirdiğiniz de bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacaksınız. Bunların arasında HTML5 olarak izlenen videoları tam ekran olarak görüntüleyememek ve reklam desteği olan videoları oynatamamak (Adobe Flash ile açılacaktır) gelmektedir. Ayrıca WebM formatını desteklemeyen videolar Firefox ve Safari tarafından desteklenmemektedir. Bu nedenle HTML5 deneyimini en akıcı şekilde yaşamak için Google Chrome kullanmak iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Youtube üzerinde HTML5 desteğini aktif edebilmek için öncelikle yapmanız gereken Youtube'un HTML5 Video Oynatıcı teknoljisi ile ilgili hazırladığı, Youtube HTML5sayfasını ziyaret etmek. Sayfaya giriş yaptığınızda kullandığınız tarayıcının gerekli olan özellikleri destekleyip desteklemediğini görebileceksiniz ve sayfanın altında bulunan "Join the HTML 5 Trial" butonuna tıklayarak, HTML5 teknolojisini denemeye hemen başlayabilirsiniz.

HTML5 destekleyen bir video üzerinde yaptığım denemeler sonucunda, 480p ve 720p olarak oynattığım videonun çok daha hızlı yüklendiğini ve çok daha kaliteli bir şekilde oynatıldığını söylemeden de geçemeyeceğim. HTML5 kullanımı şu an deneme aşamasında olduğu için hala Flash kullanılarak oynatılan videolar üzerinde takılma ve donmalar olabilir, bunu kesinlikle HTML5'e bağlamayın. Umuyoruz ki Flash'ın gelecek olan sonraki güncellemeleri, tekrar bizlerin güvenini kazanmayı başarabilir.

Konuyla ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ve sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR