Youtube Videolarından Altyazı Nasıl İndirilir?

YouTube videolarını kolayca bilgisayarınıza indirebilmek için kullanabileceğiniz üç yöntemden bahsettik.

Youtube Videolarından Altyazı Nasıl İndirilir?

YouTube üzerinden izlediğiniz videoların SRT formatlı altyazılarını bilgisayarınıza indirerek videoları daha kolay ve anlaşılır bir şekilde izlemek isterseniz kullanabileceğiniz pek çok altyazı indirme yöntemi var ve bu rehberimizde sizlere bu yöntemlerden biraz bahsedeceğiz. Eğer adım adım takip edecek olursanız bundan sonra tüm videoların altyazılarını kolayca indirebilirsiniz. Lakin tüm videoların içinde altyazı olmayabileceğini de dikkate almanızı öneriyorum, zira pek çok video yükleyen kişi maalesef altyazılar eklemeyi pek sevmiyor.

Dilerseniz lafı çok fazla uzatmadan hemen YouTube altyazılarını indirmeye başlayalım.

KeepSubs Yöntemiyle YouTube Altyazı İndirme

KeepSubs web servisi, YouTube altyazılarını indirmek için oldukça kolay bir yöntem sunuyor diyebilirim. Servisi kullanmak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıyı kullanarak giriş yapmanız gerekiyor.

Servise giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi boşluk olan bölgeye altyazısını indirmek istediğiniz YouTube videosunun adresini girmeli ve ardından yanında yer alan "Download" butonuna basmalısınız.

Butona tıkladıktan sonra karşınıza altyazı seçenekleri çıkacaktır. Bizim örneğimizde ilk altyazı videoya gömülü olan asıl altyazı olarak çıktı ancak altında yer alan tercümeler kısmı sayesinde altyazının Google Translate kullanılarak tercüme edilmiş halini de bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Altyazıları indirdikten sonra video izleme programlarını kullanarak hiç zorlanmadan videolarınızla birlikte altyazıların da çalışmasını sağlayabilirsiniz. En İyi Video İzleme Programları blogumuzdan bu konuda faydalanabilirsiniz.

Google2SRT Kullanarak Altyazı İndirme

Google2SRT programı da YouTube'dan altyazıları indirebilmek için hazırlanmış ücretsiz programlardan birisi. Tabii ki işlemlere başlamak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirip çalıştırmanız gerekiyor.

Programı açtıktan sonra karşınıza çıkan basit arayüzde ilk olarak "Google Subtitles"ın karşısındaki boş alana YouTube videosunun linkini yapıştırmalı, ardından "Read" butonuna basarak altyazıların tespit edilmesini sağlamalısınız.

Altyazılar bulunduktan sonra altta yer alan "Tracks" kısmından indirmek istediğiniz altyazıyı seçebilirsiniz. "SRT subtitles" kısmından altyazının kaydedileceği klasör ve dosya adını da belirleyebiliyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra "Go!" butonuna basarak SRT dosyasının indirilmesini tamamlayabilirsiniz.

Manuel YouTube Altyazılarını Bulma

Program ya da web servislerini kullanmak istemezseniz ve YouTube'u HTML5 sürümü üzerinden kullanıyorsanız deneyebileceğiniz son bir yöntem mevcut. Bu yöntem için videonuz tarayıcıda oynatılırken, o sayfada klavyenizden F12 butonuna basmanız gerekiyor (Chrome tabanlı web tarayıcılar için).

Açılan ekranda yer alan "Network" sekmesine tıkladıktan sonra hemen altındaki filtreleme logosuna tıklamalı, ardından da arama kısmına "timed" yazmalısınız. Hemen altta "timedtext?..." şeklinde devam eden adres dikkatinizi çekecektir.

Çıkan bu adrese sağ tıkladıktan sonra menüde yer alan "Open link in new tab" seçeneğine tıklıyoruz.

Yeni açılan sekmede XML kodlamasının içerisinde altyazıları görebilirsiniz. Lakin bu formattaki altyazıları ayıklamanın önceki seçeneklerden daha zor olması nedeniyle ilk iki yöntemi tercih etmenizi öneriyorum.

YouTube altyazılarını indirmek farkedebileceğiniz gibi oldukça kolay. Dilerseniz YouTube uygulamalarına videolar izleyebilmek için aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR