ALS Hastalığına Karşı Buzlu Su Dökme Kampanyası Sosyal Medyada Trend Oldu

ALS hastalığına karşı sosyal medyada büyük hızla ilerleyen bir kampanya var. ABD'de başlayan su dökme kampanyası yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmış durumda.

ALS Hastalığına Karşı Buzlu Su Dökme Kampanyası Sosyal Medyada Trend Oldu

 

ALS hastalığına karşı sosyal medyada büyük hızla ilerleyen bir kampanya var. ABD'de başlayan su dökme kampanyası yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmış durumda.

Teknoloji devleri, sanatçılar, oyuncular ve birçok ünlü kişinin katıldığı Amiyotropik Yanal Skleroz (ALS) hastalığı için soğuk su dökme kampanyası dünyada büyük yankı buldu. Türkiye'de TT olan bu kampanya tüm dünyadan milyonlarca kişinin desteğini aldı. ALS hastalığı sinir hücrelerinde kayıplara yol açan, kas erimesi ve güçsüzlüğe yol açan bir sinir hastalığı.

Kampanyanın amacı çok anlamlı ve etkili diyebiliriz. Kampanyayı bilmeyenler için hemen hatırlatalım. ALS hastalığına tepki olması için başınızdan aşağıya buz gibi su döküyorsunuz. Suyu döktükten sonra  3 arkadaşınıza bu kampanyaya katılması için davetiye veriyorsunuz. Eğer arkadaşınız bu kampanyaya 24 saat içinde katılıp başından aşağı su dökerse 100 Dolar ödemesi gerekmiyor. Ama eğer 24 saat boyunca başında aşağıya soğuk su dökmezse ALS hastaları için 100 Dolar bağış yapması gerekiyor.

Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter gibi büyük platformlarda kampanyaya katılan kişi sayısı oldukça fazla. Sosyal ağlarda #IceBucketChallenge etiketiyle katılım sağlanırken bu etiket Türkiye'de TT listesinin başında yer alıyor.

İnsanlar başlarından aşağı su dökerken hem eğleniyor hem de ALS hastaları için bir şey yapmış oluyorlar. Her insan farklı sistem kullanıyor. Kimisi sadece bir şişe su dökerken kimisi bir kova suyu başından aşağıya döküyor. Kobayı kaldırmaya gücü yetmeyenler ise yakınlarından destek alıyor. Sosyal medyada #IceBucketChallenge etiketiyle arama yaptığınızda  bu kampanya ile ilgili milyonlarca Tweetler karşılaşabilirsiniz.

#IceBucketChallenge kampanyasına katılan ünlüler:

Yukarıda ismini yazdığımız ünlülerin haricinde onlarca ünlü kişi bu kampanyaya katıldı. Kampanya boyunca 9 milyondan fazla bağış toplanmış durumda. Bakalım bu kampanya ya başka hangi ünlüler katılacak.

#IceBucketChallenge Tweet

Yukarıdaki çerçeve yardımıyla bu kampanyaya atılan Tweetleri görebilirsiniz.

Sony Özçekim Telefonuna Parfüm Şekli Verdi

iPhone 6'nın Ekran Çözünürlüğü Ortaya Çıktı

GIFYouTube ile Artık Favori YouTube Videolarımızı GIF'e Dönüştürebiliyoruz

YORUMLAR