Dört Çekirdek İşlemcili Nokia Lumia Geliyor

Performans testi sonuçlarında ortaya çıkan Windows Phone 8 işletim sistemli cihazın 4 çekirdekli işlemciye sahip olması kafaları karıştırdı.

Dört Çekirdek İşlemcili Nokia Lumia Geliyor

Nokia'nın akıllı telefon pazarındaki Windows Phone 8 işletim sistemli cihazlardaki satışların büyük kısmına sahip olduğu biliniyor. Her ne kadar HTC ve Samsung gibi üreticiler de WP8 akıllı telefonlar piyasaya sürseler de Nokia'ya göre oldukça marjinal satış oranlarına erişebildikleri ortada. Ancak tüm bu cihazlar içerisinde maalesef şimdiye dek dört çekirdekli bir işlemciye sahip olan bir akıllı telefon yer almıyordu. Hep iki çekirdekli işlemci ile satılan WP8 telefonlar için dört çekirdek zamanı gelmiş olmalı ki Nokia bu konuda çalışmalara başlamış.

GFXBench'te haftasonu boyunca ortaya çıkan performans testi sonucuna göre adı belli olmayan bir Nokia cihaz sonuçlarda yer alıyordu ve dört çekirdekli bir işlemciye sahipti. Kısa süre önce Lumia 925 zaten tanıtıldığı için bu dört çekirdekli telefonun Nokia EOS olabileceğine dair güçlü sinyaller var. 11 Temmuz'da tanıtılacak olan Nokia EOS'un performansının bu durumda oldukça yüksek olacağı söylenebilir. Zira iki çekirdek bile WP8 telefonların oldukça performanslı olmasını sağlıyordu.

Bu gizemli Nokia telefonun ekran çözünürlüğünün 720x1280 olduğu, Adreno 305 grafik işlemcisine sahip olduğu ve 41 megapiksel kamerasının bu işlemci performansına ihtiyaç duyacağı belirtiliyor. Gerçek sonuçları anlaşılan o ki 11 Temmuz'da hep birlikte göreceğiz.

iPad 5 prototipi sızdırıldı mı?

YORUMLAR