‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Facebook'a karşı bireysel olarak savaş veren bir AB vatandaşının açtığı dava, Avrupa Birliğinde günün konusu oldu.

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Facebook’un ABD yönetimiyle bilgi paylaşıyor olması sıkıntı yaratıyor. ABD tarafından izlenmemek için Facebook hesaplarının kapatılması tavsiye ediliyor. Konuyla ilgili AB Mahkemelerinde bir dava açıldı.Avrupa Komisyonu temsilcisinin Facebook için 'Bilgilerinizi ABD yönetimi görsün istemiyorsanız hesabınızı kapatın' uyarısı gündemde. Gizlilik konusundaki çalışmalarıyla tanınan Maximilian Schrems'in açtığı bireysel bir dava, Avrupa Komisyonu'nun Facebook hakkında şaşırtıcı bir uyarıda bulunmasına yol açtı.

Bu davayı oldukça ciddiye alan Avrupa Komisyonu temsilcisi Bernhard Schima, AB vatandaşlarına bilgilerinin ABD güvenlik birimlerinin eline geçmesini istemiyorlarsa Facebook hesaplarını hemen kapatmaları uyarısında bulundu.

Maximilian Schrems'in açtığı davada veri gizliliği birçok yönden irdeleniyor. Açılan dava üzerine AB temsilcisi Schima'nın veri gizliliği konusundaki tehditlere dair yaptığı bir açıklamada ‘En ufak bir endişeniz varsa Facebook hesabınızı hemen kapatmayı düşünebilirsiniz’ dediği de kaydedildi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) 2010 yılından bu yana cep telefonlarını dinlediği yönünde de iddialar var. SMS'lerin de NSA tarafından okunduğu, Google ve Facebook ile ortak çalışıldığı yönünde bazı bilgilerin geçen sene WikiLeaks'de açığa çıkması Schima'nın bu uyarıda bulunmasında oldukça etkili. Özellikle ABD merkezli Facebook'un NSA tarafından yıllardır izlendiği ve verilerin depolandığı da defalarca belgeleriyle internet üzerinde paylaşılmıştı.

Facebook'da Gizli Fotoğrafları Açığa Çıkaran Bir Açık Bulundu

Facebook İçerik Kaldırma Kurallarını Açıklığa Kavuşturdu

Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir

YORUMLAR