Facebook ve Twitter'a Anlık ya da Saatlik Sansür Kapıda

Sosyal medyanın her geçen gün artan gücü ve kullanım ağı, yakın tarihte yaşanan Arap Baharı, devletin Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerini anlık ya da saatlik olarak kapatmasına neden olabilir. Zira ilgili kurumların bu doğrultuda çalı

Facebook ve Twitter'a Anlık ya da Saatlik Sansür Kapıda

Sosyal medyanın her geçen gün artan gücü ve kullanım ağı, yakın tarihte yaşanan Arap Baharı, devletin Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerini anlık ya da saatlik olarak kapatmasına neden olabilir. Zira ilgili kurumların bu doğrultuda çalışma yürüttükleri iddia ediliyor.

Son dönemlerde artan terör saldırıları ile birlikte toplumun doğal olarak tepki göstermesi, bu doğrultuda elindeki tüm araçları kullanması oldukça olağan bir durum. Ancak ve görünen o ki, devlet kurumları bu durumdan rahatsız. Bu rahatsızlığını eyleme dönüştürmek isteyen kurumlar, insanların sosyal medya üzerinden eyleme geçmelerini istemiyor. Bu kapsamda, halkın yoğun tepkisinin Facebook ve Twitter üzerinden yansımaması, sosyal medya araçlarının uygun görülmeyen durumlarda kullanılamaması üzerine çalışmalar başlatıldı.

Henüz bir yaşında olan ve “güvenli internet” adı altında sansür ögeleri içeren bir uygulamaya imza söz konusu kurumlar, yine sansür ögeleri içeren sosyal medya sitelerinin anlık ya da saatlik olarak kapatılması planı üzerinde daha titiz çalışıyorlar. Zira halkın bunu bir sansür girişimi olarak algılamasını istemiyorlar.

Kısa bir süre önce yaşanan bazı terör saldırıları sonucunda, insanların Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya araçları üzerinden tepkilerini dile getirmeleri sonucunda bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili sözleri ile haberimize son verelim:

“Sosyal medya büyük toplulukları gaza getirebiliyor. Bu bir tehdittir. Tedbir alınması lazım.”

YORUMLAR