Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü

Yaklaşık 25.000 Facebook kullanıcısı siteden şikayetçi oldu.

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü

Facebook’un başı Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde 25 bin üye ile dertte. Max Schrems Facebook hakkında açtığı davada 25 bin destekçi buldu. Davanın sonunda Facebook yüksek tazminat ödemeye mahkum edilecek gibi duruyor. 

1.4 milyar civarında kullanıcısı olan Facebook, AB bölgesinde son derece önemli bir davayla uğraşıyor. ‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı haberimizde detaylarını verdiğimiz duruşma sonuçlanmak üzere. Haberde de belirttiğimiz gibi Max Schrems’in önderliğinde başlatılan yasal süreç çerçevesinde, yaklaşık 25.000 Facebook kullanıcısı siteden şikayetçi oldu. Dava gerekçesi olarak sitenin bilgileri topladığı ve paylaşması olarak gösteriliyor. Belçika’da başlayan dava dalgası bu kez de Avusturya’nın başkenti Viyana’daki mahkemede dile getirildi, 25 bin kullanıcı Facebook’a tazminat davası açtı.

Davacı Facebook üyeleri, sosyal medya ağının kişisel bilgileri ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) PRISM isimli programı ile paylaştığını iddia ediyorlar. Davacılar söz konusu hak ihlali için Facebook’un her üyeye 360 sterlin (1.400 TL) tazminat ödemesini talep ettiler.

Max Schrems davanın bu yönde çalışmalar yürüten siteler için bir uyarı olabileceğine, davanın da örnek dava olabileceğine dikkat çekiyor. Facebook Avrupa Birliğinde gelişen ve hızla tırmanan bu sorunla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kullanıcıların Mesajlarını Kontrol Eden Facebook’a Dava Açıldı

Facebook Kullanıcılarından Özür Diledi

Facebook "Beğen" Tuşu Nedeniyle Davalık

YORUMLAR