İşte NASA’nın Uzay Robotlarını Çalıştıran Akıllı Telefon

NASA birkaç yıl önce uzay robotu SPHERES uydusunu çalıştırmak için Android telefon kullandığı bir projeye girişti.

İşte NASA’nın Uzay Robotlarını Çalıştıran Akıllı Telefon

NASA birkaç yıl önce uzay robotu SPHERES uydusunu çalıştırmak için Android telefon kullandığı bir projeye girişti.

Robotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ses ve radyasyon seviyelerini kontrol ederek kameraları incelemede yardımcı oluyorlar. Proje şu anda hayata geçirilmiş durumda ve uzayda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerekli işlemlerin yapılmasında yardımcı olan iki akıllı telefon var. Fakat doğru telefonu seçerek onu bu zorlu yolculuğa hazırlamak da oldukça önemli bir görevdi. İlginç bir şekilde HTC Nexus One’a baktıktan sonra takım bunu eleyerek tamamıyla yeni nesil olan Samsung Nexus S’yi kullanmaya karar verdi. Bunun sebebini araştırmacı bilim adamı ve NASA’da Akıllı Robotik Grubu projesinin lideri Mark Micire şöyle açıklıyor: “Nexus One ve HTC cihazlarının kullanıldığı diğer projelerin bu telefonda bizim için onu ideal yapmayan ilginç şeyler yaptığını biliyoruz. Bu, HTC’nin batarya teknolojisiyle yapılmak zorunda yani o özelleştirilmiş bir bataryaya sahip olmak zorunda aksi halde açılmayacaktır.”

Batarya gereksinimi, kazalara karşı çok şey yapılmasını gerektiriyor. Bilinen normal alkali batarya sızıntılarının meydana gelmesi çok kolay. Bu yüzden NASA ekibinin Nexus S’te yaptığı modifikasyonlardan biri pillerin cihazda çalışmasını sağlamak oldu.

Sıra yazılıma geldiğinde mühendisler, olası engellemeler nedeniyle NASA mühendisleri akıllı telefonu sürekli uçak moduna almak zorunda kaldı. Bazı müdahelelerden sonra ekip, bunu başarmak için TXRX amplifikatörünü çıkarmak gerektiğini anladı.

Sonuçta tüm bunların arkasındaki büyük Android başarısı kendini gösterdi: “Platformla gelen ücretsiz her şeyi alırsınız.”

Micire sözlerini şöyle sonlandırdı: “Seçimimizi Android’den yapmakla en doğrusunu yaptık. Çünkü, lityum bataryanın çıkarılabilmesi, alkali bataryanın çalışabilir kılınması ve bunun sürücü olmadan Windows XP altında çalıştırılabilmesi gibi modifikasyonların Apple ürünlerinde yapılabilmesinin oldukça zor olacağını düşünüyorum. Alçakgönüllülükle söylüyorum ki, mobil telefonla gerçekleştirilebilecek ilerlemeleri NASA dahi gerçekleştiremezdi.”

Veri Kullanım Hesaplayıcı ile Doğru İnternet Paketini Nasıl Seçersiniz

YORUMLAR