Mafia 3 Sistem Gereksinimleri Ne Olacak?

Mafia 3 Sistem Gereksinimleri Ne Olacak?

Şüphesiz ki halen geliştirilmekte olan Mafia 3 bu sene içerisinde en heyecanla beklenen bilgisayar oyunları arasında. Geçtiğimiz sene PC oyuncuları çıkışı bir yılan hikayesine dönen, birkaç ertelemenin ardından PC versiyonu ancak çıkış yapabilen Grand Theft Auto 5 ile yüksek kaliteli bir açık dünya aksiyon oyununa duydukları hasreti gidermişlerdi. Yeni nesil grafiklere sahip olan GTA 5 nispeten kısa bir senaryo moduna sahipti. Bu nedenle oyunu oynadıktan birkaç ay sonra bu kaliteyi aratmayacak bir oyun arayışına girmiştik. Neyse ki imdadımıza Mafia 3 yetişti. Resmi olarak geliştirildiği duyurulan Mafia 3'ün şu an için net bir çıkış tarihi yok. Oyunun geliştiricisi Hangar 13, Mafia 3'ün PC versiyonunun 2016 yılı içinde çıkacağını belirtirken beklentiler oyunun muhtemelen 2016'nın bahar aylarında çıkacağı yönünde. Yani oyunu bilgisayarlarımızda oynayabilmek için çok beklememize gerek kalmayabilir.

Peki biz Mafia 3'ü bilgisayarlarımızda oynayamaya hazırlanırken bilgisayarlarımız Mafia 3'ü çalıştırmaya hazır mı? İşte bu sorunun cevabını Mafia 3 sistem gereksinimlerinde bulabileceğiz. Şu an için Mafia 3 sistem gereksinimleri resmi olarak açıklanmış değil, bu nedenle birkaç varsayımla bu sistem gereksinimlerini bir tabana oturtmaya çalışacağız. Bu varsayımları yaparken güncel oyunların donanımsal ihtiyaçlarını, geniş bir açık dünya yapısını ve kaliteli grafikleri göz önünde bulunduracağız. Listeleyeceğimiz bu sistem gereksinimlerinin Mafia 3'ün resmi sistem gereksinimleri olmadığını tekrar belirtiyoruz; bu nedenle oyunun çıkışında farklı sistem gereksinimleriyle karşılaşabilmemiz mümkün. Yine de bu gereksinimlerin aşağı yukarı yakın düzeyde olabileceğini söyleyebiliriz.

Mafia 3 Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi:

Mafia 3'ün sadece 64 Bit işletim sistemlerinde çalışabileceğini varsayabiliriz. Bunun nedeni ise oyunun yüksek miktarda bellek kullanacak bir yapıda olması. Güncel açık dünya oyunlarında minimum 4 GB civarında bir RAM miktarına ihtiyaç duyuluyor. Bu RAM kapasitesini de sadece 64 Bit işletim sistemleri destekliyor.

Mafia 3, 64 Bit Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 bilgisayarlarda yüksek ihtimalle oynanabilecek. Oyunun Vista işletim sistemini destekleyip desteklemeyeceği ise bir soru işareti.

İşlemci:

Mafia 3'te serinin bir önceki oyununa göre daha karmaşık fizik hesaplamaları yer alacak; çünkü oyunda patlamalar ve çatışmaların dozu bir miktar yukarı çekiliyor. Oyunun çalışabilmesi için minimum 4 çekirdekli bir işlemciye ihtiyaç duyulması büyük bir olasılık. AMD cephesinde Phenom II serisi bir 4 çekirdekli işlemci, Intel cephesinde ise i5 seviyesinde bir 4 çekirdekli işlemci iş görebilir. Bir ihtimal Intel'in çift çekirdeğe sahip olan; fakat Hyper Threading özelliğini de bünyesinde bulunduran i3 işlemcileriyle oyunun oynanabilmesi söz konusu olabilir. Bütün bahsettiğimiz bu işlemcilerin masaüstü işlemciler olduğunu belirtmekte fayda var. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerde durum değişecektir. İşlemci frekansının 3 GHZ'ın üzerinde olmasına da ihtiyaç duyulabilir.

RAM:

Oyunun RAM ihtiyacı açık dünya yapısı ve yüksek grafik kalitesinden ötürü minimum 4 GB olabilir; fakat 8 GB RAM'e ihtiyaç duyulması da büyük bir olasılık. Son dönemde çıkan birçok açık dünya tabanlı oyun minimum 8 GB RAM'i şart koşuyor.

Ekran Kartı:

Mafia 3'ün DirectX 11 destekleyen bir ekran kartıyla çalışacağını varsayabiliriz. Bu nedenle çok eski olan Nvidia 8000 ve 9000 serisi, ATI'nin  2000 serisi gibi eski ekran kartlarıyla oyunu oynayabilmemiz mümkün olmayabilir. Video bellek konusunda da minimum 1 GB video belleğe ihtiyaç duyulacağını söyleyebiliriz.

Mafia 3'ü akıcı bir şekilde oynayabilmek için yeni mimariye sahip ekran kartları daha uygun olacaktır. Nvidia'nın GTX 900 serisi ve AMD'nin R9 serisi ekran kartlarının üst modelleri bu iş için ideal olabilir. Örnek olarak; Nvidia GTX 970 veya AMD Radeon R9 280X.

Depolama Alanı:

Günümüzde çıkan açık dünya tabanlı oyunlar yüksek boyutlara sahipler. Oyunun dosya boyutunun en iyi ihtimalle minimum 20 GB olacağını varsayabiliriz; fakat 40 GB ve üzeri bir dosya boyutu yüksek olasılıklar dahilinde.

''Buralar Komple Bostanlıktı'' Dedirten Bilgisayar Oyunları

YORUMLAR